Historia z chmury

Wydawnictwo: Czarne
Istorija iš debesies
83-87391-41-7
Litwa, baśń, mity

Kultowa na Litwie powieść młodego litewskiego pisarza, w której w przedziwny, oniryczny, wręcz schulzowski sposób splatają się wątki historyczne z mitologicznymi. „Starożytni Litwini wierzyli, że można zgadywać imiona chmur. Jeśli komuś patrząc w niebo udało się zgadnąć imię jakieś chmury, owa chmura spadała na ziemię, zamieniając się w jezioro. Marius Ivaškevičius urodził się w Auksztocie, w...

„Starożytni Litwini wierzyli, że można zgadywać imiona chmur. Jeśli komuś patrząc w niebo udało się zgadnąć imię jakieś chmury, owa chmura spadała na ziemię, zamieniając się w jezioro. Marius Ivaškevičius urodził się w Auksztocie, w małym litewskim mieście Molaty (Moletai). Auksztota - jeden z czterech etnograficznych regionów Litwy - od dawna i niebezpodstawnie jest nazywana krainą jezior. Używając języka legend i mitów, krainą, której mieszkańcy odgadli najwięcej imion chmur. Wśród takich właśnie
jezior i pod takimi właśnie chmurami kształtowała się wyobraźnia Mariusa Ivaškevičiusa, który niewiele lat później napisał "Historię z chmury". Historię, która stała się dalszym ciągiem niegdyś przez babunię opowiadanej, lecz nie dokończonej bajki”.
Z posłowia Rasy Rimickaitë

reptar | 2016-02-13