978-83-232179-7-8
nawka

Marzyła o wielkiej karierze teatralnej, ale sławę i status gwiazdy przyniosło jej kino. To film, tak często pogardzany przez aktorów zapis na taśmie celuloidowej, utrwalił wizerunek aktorki dla następnych pokoleń. Jadwiga Smosarska była pierwszą w odrodzonej Polsce aktorką, która swoim talentem zachwycała nie tylko na scenie, ale przede wszystkim na ekranie. Wykreowała typ kobiety spełniający...

Wykreowała typ kobiety spełniający oczekiwania szerokiej i bardzo zróżnicowanej publiczno?ci, Rodzaj wewnętrznej elegancji, własny, niepowtarzalny styl i sposób bycia sprawiły, że w oczach milionów ludzi - zwłaszcza kobiet - stała się uosobieniem marzeń o innym, lepszym życiu. Dzisiaj powiedzielibyśmy pewnie, że była symbolem, ikona, bohaterką masowej wyobraźni tamtych lat. Widziany i analizowany z perspektywy czasu, fenomen popularności Jadwigi Smosarskiej pozwala nam zobaczyć lepiej i dokładniej nie tylko ja sama, jej barwne i niezwykłe życie, ale także charakter zmieniającej się obyczajowości, potrzeb i oczekiwań społecznych w kulturze popularnej międzywojennej Polski.

dankasbooks | 2013-11-04
ygerna | 2013-10-27