Sto lat polskiego filmu: kino okresu wielkiego niemowy. Cz. 1 Początki

Okładka książki Sto lat polskiego filmu: kino okresu wielkiego niemowy. Cz. 1 Początki Małgorzata Hendrykowska, Marek Hendrykowski, Stanisław Janicki, Tadeusz Lubelski, praca zbiorowa
Małgorzata HendrykowskaMarek Hendrykowski Wydawnictwo: Filmoteka Narodowa film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Filmoteka Narodowa
2008-10-01
2008-10-01
film polski kino polskie kino nieme

Historia polskiego kina podana w bardzo przystępnej formie (przeważnie!). Przeczytane z wielkim zainteresowaniem, co rusz spoglądałem do Internetów by poszerzyć swoją wiedzę odnośnie różnych fragmentów tekstów. Dla początkujących pasjonatów rzecz obowiązkowa. Żałuję, że nie doczekaliśmy się kolejnych części publikacji.

Mam duży problem z oceną tej książki.
Z jednej strony nie pamiętam, kiedy ostatni raz tak mnie zmęczyło 100 stron tekstu, choćby w tak nieporęcznym formacie i z tak słabą typografią.
Z drugiej - są tu naprawdę ciekawe i wartościowe teksty.

Fakt, że otwierający zbiór esej Małgorzaty Hendrykowskiej woła o pomstę do nieba (gdzie była korekta?!),bo tak zlej interpunkcji dawno już nie widziałam w druku - swoją drogą wstyd, bo przecież autorka ma tytuł naukowy i można oczekiwać, że polszczyzną będzie władała na poziomie nieco wyższym niż średnia z rodem z nauczania początkowego.
Dalej jest nieco lepiej: pełne anegdotek teksty o pierwszych polskich filmach i wytwórniach filmowych, pasjonujące - a nieco już zapomniane - historie o polskim wkładzie w rozwój techniki kinematograficznej, wreszcie wspaniałe teksty o tym, jak szuka się zaginionych filmów. Jest też niewielka część materiałów źródłowych, w tym wspomnienia pierwszych polskich antreprenerów.

Nie jest to lektura łatwa, ale na pewno wartościowa. Gwiazdek nie będzie, bo oceniać ciężko, ale komu wpadnie w ręce, tego zachęcam do lektury.

Mam duży problem z oceną tej książki.
Z drugiej - są tu naprawdę ciekawe i wartościowe teksty.

• Lata 20., lata 30. - w starym kinie
  • Kino

Dodaj cytat z książki Sto lat polskiego filmu: kino okresu wielkiego niemowy. Cz. 1 Początki