Córka Burgera

2008-12-05
978-83-7508-069-8
Paweł Cichawa
apartheid codzienność obyczajowość refleksja

Świetna książka pokazująca historię walki z apartheidem w RPA. Z punktu widzenia młodej kobiety pokazuje realia i codzienność białych mieszkańców walczących o zrównanie praw dla wszystkich obywateli. Mnie książka zainspirowała do dalszego zgłębiania historii tej walki, historii południowej Afryki, życia Nelsona Mandeli, a z drugiej strony dzisiejszej sytuacji w tym kraju. Czytałam z uwagą, książka nie jest najłatwiejsza, nie wprost opisuje uczucia.

Córka Burgera to historia Rosy Burger, córki działaczy wolnościowych, więzionych i prześladowanych z powodu przekonań politycznych. Rosa wychowuje się w szczególnych warunkach: w domu, który jest osią ruchu oporu, wśród opozycjonistów i wolnomyślicieli, systematycznie prześladowanych przez rząd RPA. Dziewczyna od najmłodszych lat ponosi konsekwencje działań swoich rodziców, a w dodatku wydaje się, że jej własna ścieżka została dawno wyznaczona. Bo czy córka TAKICH rodziców mogłaby nie być opozycjonistką?

źródło: wikipedia.org
Ojciec Rosy, Lionel Burger, Afrykaner, znakomity lekarz i członek Partii Komunistycznej to jeden z liderów ruchu na rzecz zniesienia apartheidu. Lionel umiera w więzieniu, zaledwie kilka lat po tym, jak za swoją działalność został skazany na dożywocie. Jego legenda rośnie, jest teraz jednym z męczenników, który oddał życie za Sprawę. Matka Rosy również umiera dość młodo i osierocona dziewczyna zostaje sama z politycznym dziedzictwem, z którym trudno jej się uporać. Środowisko przeciwników apartheidu oczekuje od niej zaangażowania i najchętniej zrobiłoby z niej – jako z córki legendarnego Lionela Burgera – swoją flagową działaczkę. Rząd też zdaje się być przekonany, że Rosa Burger to aktywistka, która próbuje obalić system, więc dziewczyna jest pod stałą obserwacją. I tylko sama Rosa wcale nie jest przekonana, czy tego właśnie chce od życia, i czy ścieżka, którą wydeptali jej rodzice jest aby na pewno jej ścieżką.

Historię Rosy poznajemy z dwóch perspektyw, które mogą być uznane za rozdźwięk między jej życiem wewnętrznym a oczekiwaniami społecznymi. Jedną jest trzecioosobowa perspektywa wszechwiedzącego narratora, drugą – wewnętrzne monologi samej Rosy. Daje to w efekcie złożony, głęboki portret postaci zagubionej, wewnętrznie rozchwianej, wiecznie rozdartej między prywatnym a politycznym.

Więcej na blogu: naszanisza.pl

"Córka Burgera" to powieść polityczno-historyczna zdobywczyni literackiej nagrody Nobla z RPA, Nadine Gordimer, wydana po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w czerwcu 1979. Książka trafiła na indeks pozycji zakazanych w RPA już miesiąc po publikacji w Londynie (zakazano jej importu i sprzedaży).
Córka Burgera opisuje grupę białych działaczy przeciwko apartheidowi w Południowej Afryce, którzy chcą obalić rząd RPA. Akcja rozgrywa się w połowie lat 70. XX wieku i śledzi losy Rosy, tytułowej bohaterki, która godzi się ze spuścizną swojego ojca Lionela Burgera, aktywisty Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej (SACP). Autorka czasem przedstawia wydarzenia z punktu widzenia Rosy (wewnętrzny monolog, często skierowanym do jej ojca lub kochanka Conrada) a czasem z perspektywy narratora. Powieść jest zakorzeniona w historii walki z apartheidem i odniesieniami do faktycznych wydarzeń i ludzi z tego okresu, w tym Nelsona Mandeli i powstania w Soweto w 1976 roku.
Autorka, Nadine Gordimer, również była zaangażowana w południowoafrykańską politykę walki i znała wielu aktywistów, w tym Fischera, adwokata Mandeli. W powieści wzorowała się na rodzinie Burgerów, w pewnym stopniu także na rodzinie Fischera. Kiedy jeszcze obowiązywał zakaz, egzemplarz książki został przemycony do celi więziennej Mandeli na wyspie Robben Island.
Już po kilku stronach powieści można zauważyć, że Gordimer zebrała wszystkie siły, aby raz na zawsze zmierzyć się ze zdegradowanym środowiskiem politycznym Południowej Afryki. Zrozumiałe, że tytułowa córka Burgera, Rosa, która zawsze wychowywała się na krawędzi politycznej opozycji, w poczuciu zagrożenia, wkracza w dorosłość starając się trzymać z dala od polityki. Zostaje fizjoterapeutką i nie zdradza chęci podejmowania jakiejkolwiek antyrządowej działalności. Ale kiedy jest świadkiem, jak pijany czarny w Soweto biczuje osła ze ślepym okrucieństwem, nie może znieść otoczenia: musi uciekać. Wcielając się w młodego, błyskotliwego apologetykę języka afrikaans, zdobywa wizę wyjazdową; leci na Riwierę, w swoją pierwszą podróż za granicę. Życie we Francji nie może być bardziej różne od tego, do czego przywykła w RPA: przeżywa tam romans i nawet rozważa pozostanie w Europie, dopóki spotkanie z czarnym studentem, którego pamięta z Soweto, nie przypomni jej o odpowiedzialności. Jak łatwo się domyślić dość szybko wchodzi na ścieżkę działalności ojca i podpada władzom RPA. Gordimer podejmuje w książce mnóstwo drażliwych tematów: komunizm Lionela („Kim oni są, aby uczynić cię odpowiedzialnym za Stalina i odmówić Ci Chrystusa?”),poczucie "białej winy" i odpowiedzialności wiszącej nad wszystkim i nad wszystkimi kojarzonymi z apartheidem.
Jest to mocna, pulsująca powieść, w której wyraźnie zaznaczone zostały moralne imperatywy.

Córka Burgera opisuje grupę białych działaczy przeciwko apartheidowi w...

Córka Burgera” Nadine Gordimer to zachwycająca – do mniej więcej połowy – opowieść o dojrzewaniu młodej kobiety w bardzo niesprzyjających okolicznościach. Polityczne niepokoje, psychiczna nieobecność walczących z reżimem i pielęgnujących swoją legendę rodziców, fizyczna „białość” głównej bohaterki (zdającej sobie w pewnym stopniu sprawę, że „białość” niesie ze sobą zło),samotność wśród tłumu „przyjaciół rodziny”, wreszcie świadomość konieczności wspomagania osamotnionego, więzionego ojca – wszystko to w czasie normalnych niepokojów okresu dojrzewania; podczas walki z poczuciem wyobcowania, zagubienia, niepewności siebie i swojego ciała. W momentach poszukiwania własnej tożsamości, swojego miejsca i spokoju ducha.

Problemy te opisane zostały przez Gordimer bardzo pięknie i ze sporą dozą czułości i empatii. Głęboko, mądrze i interesująco, aż do czasu wprowadzenia do powieści monotonnego dyskursu politycznego. Zagubienie i samotność córki Burgera przysłonięte zostało w pewnym momencie nudnymi rozważaniami ideologicznymi na tematy marksizmu, komunizmu, socjalizmu, walki wyzwoleńczej, proletariatu, ZSRR i jego roli w walce z imperializmem i kolonializmem. Wrażliwe rozważania psychologiczne ustąpiły miejsca topornym dyskusjom światopoglądowym – z wyraźną stratą dla opowiadanej historii. Historii córki Lionela Burgera – jak wskazuje sam tytuł – a nie historii walki wyzwoleńczej czarnoskórego proletariatu Południowej Afryki.

(...)

No i kolejny raz polskie wydawnictwo (tym razem Sonia Draga) oszpeciło poważną książkę koszmarną, epatującą niepotrzebną nagością, okładką.

(...)

Więcej o książce na blogu Poczytane.pl: http://poczytane.pl/corka-burgera-nadine-gordimer/

Coś na poważniejsza literaturę.Coś bardziej na poziomie :-) ,bardziej dojrzałego.Bardziej dorosłego.
Córka Burgera miała mi dać ukojenie po tych różnych mniej ambitnych książkach :-)
Czasy apartheidu w RPA.Oczami pewnej dziewczyny,myślałem że odpłynę w stronę literackiej przygody.Że moje szare komórki będą wariować,ze szczęścia.
A tu,moi Kochani rozczarowałem się :-(,niestety książka mnie jakoś nie wciągała.
Może była za mądra,a ja za ....

A tu,moi Kochani rozczarowałem się...

1967

Córka Burgera porusza naprawdę trudny temat, odnosi się do ciężkiej historii RPA, historii, której często nie znamy. Książka o segregacji rasowej, więzieniu, utracie rodziców -wszystko z perspektywy nastolatki mogło być wspaniałą lekturą. Zamiast jednak poruszającej książki o tym jak polityka wchodzi brutalnie w życie rodziny dostałam naprawdę przeciętną pozycję. Nie wiem czego tu za mało? Zwykłych emocji? Ludzkiego języka? Rozczarowałam się.

To, co ciekawe w tej książce, to raczej nieznane w naszej części świata spojrzenie na komunizm z perspektywy afrykańskiej. Główni bohaterowie to działacze poświęcajacy życie i narażajacy sie na więzienia i prześladowania z powodu walki z apartheidem. Są białymi obywatelami RPA, ich największa aktywnośc polityczna przypada na lata 50 i 60 XX wieku. Ze względu na roszady chronologiczne, jakie Gordimer bardzo często stosuje, raz przedstawieni są jako żywi ludzi, innym razem świat toczy się swoim rytmem po ich śmierci. Epicentrum wszystkich wydarzeń jest charyzmatyczny przywódca komunistycznych rewolucjonistów, Lionel Burger, z zawodu lekarz. Burger pociągnął za soba tysiące czarnych i białych osób, łącznie ze swoja żoną, podporządkował swoje życie walce o równouprawnienie białych z czarnymi. Zmarł w więzieniu, podobnie jak wielu jego współpracowników, a jego córka Roża, tytułowa bohaterka, od dziecka przyzwyczajona była do ukrywania śladów życia prywatnego, nie ufania przypadkowym ludziom, odważnego stawania po stronie bliskich. W ten polityczny świat Gordimer wprowadza wątki prywatne. Jest Konrad, kochanek i bratnia dusza Róży, który nie wzbudza sympatii, mimo że bohaterka jest z nim związana pokrewieństwem dusz. Powieść ma mnóstwo dłużyzn, dialogów oderwanych od głównego watku, nowe elementy wprowadzane są bardzo powoli i wałkowane na wiele stron. Mnie znudziło.

Dziwnie się czyta o apartheidzie w latach sześćdziesiątych i próbach walki, wiedząc jak i kiedy się skończył. Tak mnie jednak zastanawia – dlaczego walka o prawa czarnych jest tak bardzo powiązana z komunizmem? Ta wiara białych w tezy Lenina i w człowieka była anachronizmem już wtedy („Córka Burgera” napisana została w 1979 r.). Tym bardziej wydaje się taka z perspektywy dnia dzisiejszego. Ale z drugiej strony, pomijając kwestie polityczne, sama książka jest napisana płynnie, wręcz poetycko, chociaż dla miłośników dialogów jest niewskazana bo tych jest jak na lekarstwo. Na pewno czyta się ciekawie, bardzo ciekawie.

Ciężka. Trudna. Ale tematyka jakże istotna. Ogromny plus dla autorki za poruszenie niełatwych kwestii.

Książka noblistki z RPA. Zapowiadała się świetnie, ale coraz bardziej brnęła w politykę, i nużące to dla mnie.

• Literatura afrykańska
  • Nobliści