Historia brudu

Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Wydawnictwo: Bellona
6,7 (258 ocen i 30 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
15
8
45
7
89
6
48
5
35
4
13
3
5
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Dirt on Clean. An Unsanitized History
data wydania
ISBN
9788311114616
liczba stron
264
kategoria
historia
język
polski

Skąd się wzięło mydło? Co naprawdę działo się w łaźniach rzymskich? Która narodowość czyściła zęby uryną? Jak wyglądała poranna toaleta Ludwika XIV, Króla-Słońce?. Na te i inne pytania odpowiada w swej książce Katherine Ashenburg, tworząc jednocześnie wyjątkowy obraz ewolucji pojęcia higieny od czasów najdawniejszych po wiek XX. Na przestrzeni epok zmieniały się poglądy na "brud" jako taki, co...

Skąd się wzięło mydło? Co naprawdę działo się w łaźniach rzymskich? Która narodowość czyściła zęby uryną? Jak wyglądała poranna toaleta Ludwika XIV, Króla-Słońce?. Na te i inne pytania odpowiada w swej książce Katherine Ashenburg, tworząc jednocześnie wyjątkowy obraz ewolucji pojęcia higieny od czasów najdawniejszych po wiek XX. Na przestrzeni epok zmieniały się poglądy na "brud" jako taki, co ściśle łączyło się z koncepcjami prywatności, zdrowia i choroby, śmierci, z poglądami na religię i seksualność, z koncepcjami dotyczącymi sensu życia. Instytucje państwowe, kościelne, lekarze, pisarze, autorytety moralne różnie podchodzili do dbania o czystość, raz gloryfikując, raz przeklinając ideę "mycia się".

 

źródło opisu: https://www.amazon.com/Historia-brudu-Katherine-As...(?)

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (855)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 584
paweł | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Książka warta polecenia,po warunkiem,że lubi się takie książki.Historia brudu,a raczej mycia się lub nie na przełomie wieków.Autorka przytacza przykłady ludzkiej higieny(lub jej braku) od czasów starożytnych po współczesne.Historia zatoczyła wielkie koło,od czyścioszków w starożytnych kulturach bo brudasów i flejtuchów w średniowieczu po czasy współczesne.Jak jest teraz,sami możemy zaobserwować,jak było kiedyś,może warto poczytać.

książek: 1026
Agacha | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Wyobrażacie sobie życie bez łazienki, wanny, prysznica? Życie w brudzie?
Niemożliwe? Przeczytajcie powyższą książkę, a przekonacie się, jak zmieniało się pojęcie czystości i brudu na przestrzeni wieków. Niektóre fakty tu przedstawione są wręcz szokujące.

książek: 2754
Koronczarka | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Przede wszystkim książka, mimo atrakcyjnej okładki, jest marnie wydana. Niechlujstwo dotyczy interpunkcji i stylistyki (np. "dzienna dniówka"), niestety nie popisali się i redaktorzy i korektorzy. Treść książki też nie wzbudziła we mnie entuzjazmu. Opracowanie tematu bardzo ogólne i ograniczone tylko do zachodniej Europy i USA. Niczego nie dowiemy się o początkach fińskiej sauny czy rosyjskiej bani. Nic o higienie Dalekiego Wschodu, bardzo pobieżnie o średniowiecznych Arabach, którzy wspomnieni zostali tylko dlatego, że stykali się z Hiszpanią.O Słowiańszczyźnie oczywiście też nic. Tyle ile wie o historii higieny autorka tej książki, powinien wiedzieć średnio pilny maturzysta.

książek: 864
Fantasy-Bestiarium | 2016-12-14
Na półkach: Przeczytane

„Historia brudu” autorstwa Katherine Ashenburg pokazuje obrazowo, jaki ludzie mieli stosunek do utrzymywania czystości i higieny na przestrzeni wieków. Niniejsza pozycja jest bogato ilustrowana i stara się odpowiedzieć na wiele zasadniczych pytań wzbudzając częstokroć śmiech lub obrzydzenie. Książka potrafi zaciekawić i wciągnąć do lektury w szczególności miłośników historii, którzy lubią poznawać zwyczaje i tradycje innych kultur i społeczności. Jeżeli jesteś ciekawy drogi czytelniku, kto wymyślił papier toaletowy lub jaki był pierwszy dezodorant, to niniejsza pozycja jest właśnie dla ciebie.

Na przestrzeni wieków podejście do kwestii brudu zmieniało się diametralnie. Historia naszej higieny stanowi część naszej kultury oraz obyczajów, dlatego niniejsza lektura jest warta poznania. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięło mydło lub jak odbywała się kąpiel w łaźniach rzymskich? Rytuały związane z kąpielą były często podyktowane kwestiami religijnymi lub moralnymi, co...

książek: 467
Eponine | 2018-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Czy można podejść do historii kompleksowo, a jednak dowcipnie? Jak się okazuje, można. W dodatku nie oceniając postawy poszczególnych ludzi, a jedynie snując rozważania nad tym, jak poszczególne tendencje i moda kształtowały społeczeństwo.

Temat książki Ashenburg jest nam aż nadto bliski - dotyczy ludzkiego ciała i podejścia do higieny od czasów starożytnych do współczesności. Stanowi przekrój przez wszystkie epoki i warstwy społeczne. Autorka ogranicza się co prawda do naszego kręgu kulturowego, do pewnego momentu skupiając się wyłącznie na Europie, następnie dodając do opracowania Amerykę Północną, ale moim zdaniem nie stanowi to wady książki. Po pierwsze, jesteśmy rasą, która chyba najczęściej zmieniała zdanie co do właściwości wody, a po drugie, książka musiałaby być kilkakrotnie grubsza, co nie ułatwiłoby czytania. Nieliczne wzmianki o mieszkańcach Bliskiego Wschodu czy Azji dowodzą ponadto aż nazbyt dobitnie, że przez całe stulecia byliśmy w dziedzinie higieny radosnymi i...

książek: 1687
Beti | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Czy wyobrażacie sobie nie myć się kilka miesięcy i przy tym nie zmieniać ubrania ? Tak ,tak właśnie było ;-) .I to nie tylko kilka miesięcy ,ale czasem i lat .już nie wspominając o tym że nie dbano też o higienę jamy ustnej...brrrrr....
Ale na szczęście z biegiem czasu wszystko się zmieniło,ale czy aby na pewno ;-) ?

książek: 2318
Lady_B | 2010-07-26
Przeczytana: 2009 rok

Książka dobra, lecz nie dorównuje publikacji G. Vigarello, Czystość i brud (którą polecam), choć ta druga jest dość starym wydaniem. Jeśli jednak jest to pierwsze zetknięcie czytelnika z tą problematyką, to jest to monografia w dość dobry sposób określająca zagadnienie. Do poczytania dla uprzyjemnienia sobie czasu i rozwinięcia swojej wiedzy historyczno-obyczajowej...czemu nie

książek: 208
Lissa | 2017-08-07
Na półkach: Przeczytane, Sztuka
Przeczytana: lipiec 2017

„Historia brudu” Katherine Ashenburg jest w swej istocie historią ludzkiej mentalności. Troska o higienę miewała różne oblicza, na co miały wpływ różne czynniki: lęk przed chorobą, chęć podobania się, wyznawana religia. Ostatnimi czasy zaś – jak niemal w każdej dziedzinie życia – na nasz stosunek do własnego ciała wpływają także reklamy wielkich koncernów kosmetycznych, które na „brudzie” zarabiają fortuny.

Katherine Ashenburg ze swadą i humorem opowiada „historię brudu”, poczynając od osobistego wspomnienia, a także przedzierając się przez gąszcz przeróżnych nieocenionych źródeł, poczynając od „Odysei” Homera, poprzez Owidiusza, Senekę i Marka Aureliusza, na autorach współczesnych kończąc. Ileż tam apetycznych cytatów, stosownie ilustrowanych! Lektura książki jest rodzajem intelektualnej przygody, podczas której nie tylko dowiadujemy się wielu obyczajowych szczegółów, często zupełnie nieznanych, nierzadko zabawnych, ale również mamy okazję przyjrzeć się, jak różne kultury...

książek: 1500
Sandra Jasona | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Brud czy woda rządzą światem :-)
Biorąc do rąk książkę spodziewałam się czegoś innego, nie jest to historia brudu lecz bardziej wody w kontekście mycia się.
Starożytni używali wody w nadmiarze, łaźnie stawały się miejscem schadzek kochanków. Święci średniowieczni nie myli się prawie wcale, a z chęcią myli innych, szczególnie tych chorych na trąd. Na dworach częściej zmieniano koszule niż myto się, a mimo, że wszędzie pisano jak sąsiedzi brzydko pachną sami bogaci nie robili nic, aby polepszyć wokół siebie zapach. Później mamy myjących się, albo niemyjących się Anglików, Francuzów, Niemców i perfekcyjnych Amerykanów. Od połowy książki rozpoczyna się już współczesność, USA i dbałość o to, ażeby nie pachnąć jak „człowiek”, historie płynów do ust, podpasek, wybielaczy do zębów, dezodorantów. Reklama dźwignią handlu, niestety ta negatywna: „Źle, że pachniesz sobą”. Ta nadmierna higiena jest powodem badań nad „tabletką brudu”.
Książka dla mnie jest nie tyle historią brudu, lecz zarysem,...

książek: 452
Marta | 2010-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Książka pokazuje jaki był stosunek ludzi do higieny od średniowiecza do współczesności. Bogata w ilustracje (dotyczące np. narzędzi do wydłubywania resztek jedzenia z pomiędzy zębów, pierwszych toalet) oraz fragmenty pamiętników... Czasem zabawna, czasem niesmaczna. Książka odpowiada na pytania: myli się czy nie, kto wymyślił papier toaletowy, pierwszy dezodorant?
Polecam!

zobacz kolejne z 845 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd