Londyn. Biografia

London. The Biography
978-83-7506-685-2
Londyn
historia

"Londyn" to ostateczne podsumowanie ogromnego dorobku Petera Ackroyda dotyczącego badań nad przeszłością, dziedzictwem, architekturą, społeczeństwem i kulturą stolicy Wielkiej Brytanii. Autor śledzi transformację miasta na przestrzeni wieków, cofając się do czasów prehistorycznych opisuje kolejne epoki aż do czasów najnowszych.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i Spółka, 2011

źródło okładki: www.zysk.com.pl

książek: 1959
Basia_ | 2018-08-08
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Doskonała, świetnie napisana książka, którą czyta się jak powieść. Autor na prawie 800 stronicach w sposób niezwykle ciekawy i zajmujący, ukazał historię stolicy Wielkiej Brytanii.
Warto przeczytać ! Polecam !

| 2011-11-09
Przeczytana: listopad 2011

Jestem absolutnie pod wrażeniem. Kawał dobrej roboty, którą czyta się momentami jak doskonałą powieść!

Smiejka | 2013-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Doskonała pozycja. Aż chce się jechac i odkryc te wszystkie cudowne miejsca. Ackroyd jest mistrzem słowa i posiada niesamowitą wiedzę na temat Londynu. Trzeba przeczytać.

a_psik | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Epicka, napisana z rozmachem biografia Londynu. Czegoś podobnego do tej pory jeszcze nie czytałam.

Początkowo czułam się przytłoczona ilością opisywanych miejsc i szczegółów ich dotyczących. Miejsc, których niestety nie znam, bo nie miałam okazji odwiedzić Londynu. Pierwsze 50-100 stron musiałam "przemęczyć", ale potem... Potem to była naprawdę fascynująca lektura. Swoją drogą dobrze, że każdej książce "daję szansę", bo gdybym tak po pierwszych pięćdziesięciu stronach się poddała, wiele bym straciła.

Londyn to miasto sprzeczności. Peter Ackroyd ukazuje je czytelnikom na różnych płaszczyznach, odsłaniając po kolei coraz to smakowitsze kąski. A takowych jest tu bardzo wiele. Jedną z ważniejszych ciekawostek, która zrobiła na mnie wrażenie, była informacja o rzymskich podbojach Juliusza Cezara na terenie obecnej Wielkiej Brytanii. Chyba przespałam jakąś lekcję historii...

Zamierzchłe dzieje Londynu to okres przeplatania się czasu wojny z czasem pokoju. Londyn zawsze, z mniejszymi...

werka777 | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Londyn – jedna z najpopularniejszych stolic świata. Miasto bogate w przeszłość tak urozmaiconą, tak przepełnioną kontrastami i niezwykłymi wydarzeniami, iż można było mówić o nim godzinami. Potężne, zaliczane do największych miast świata, zachwyca zabytkami, klimatycznymi dzielnicami i doskonale rozwiniętą infrastrukturą. Czy jednak tak było zawsze? Londyńska przeszłość nie często obfitowała w triumfy. Pochłonięta chorobami, fanatycznymi zabobonami, rozróbami i słabościami nieraz kierowała życie tegoż miasta w stronę całkowitego upadku. Stąd też cała historia tej gigantycznej stolicy jest niezwykle ciekawą opowieścią. Teraz całe rozległe dzieje Londynu zostały zebrane w grubym tomie, zatytułowanym „Londyn. Biografia”. Ta obszerna, licząca prawie 800 stron księga napisana przez Petera Ackroyd’a, przedstawia dwa tysiące wyjątkowych i pełnych ciekawostek wydarzeń historii stolicy Anglii.

Owo miasto, z pozoru nowoczesne i tętniące życiem, swoje istnienie rozpoczęło dawno temu....

Ryszard Derdzinski | 2012-04-02

To jedna z książek, na które czekałem część życia. Bardzo dobrze się czyta, zwłaszcza, gdy spędziło się w Londynie około 300 dni życia.

Kasia | 2014-10-17
Przeczytana: 10 października 2014

Londyn to miasto niezwykłe, gwarne i hałaśliwe, a jednocześnie potrafiące zaskoczyć ciszą kościelnych murów. To właśnie tam w zaskakujący sposób historia splata się z nowoczesnością, a pojęcie czasu to rzecz względna. Dwa tysiące lat jego burzliwej historii znajdziemy na kartach fascynującej publikacji Petera Ackroyda o wiele mówiącym tytule „Londyn. Biografia”.

Podobnie jak wielu innych pisarzy, w tym m.in. Daniel Defoe, Acroyd postrzega Londyn nie jako skupisko budynków, a wielkie, pulsujące ciało, żarłocznie pochłaniające samo siebie i wszystko dookoła. Samodzielny byt, obdarzony niezwykłym darem regeneracji, a jednocześnie trawionym przez nieustępującą gorączkę; organizm, którym rządzą prawa życia i rozwoju. W tym kontekście forma biografii zdaje się być najodpowiedniejsza.

Cała opinia:

Myślę, że wielu z Was zgodzi się ze mną jeśli powiem, że Londyn to bardzo piękne miasto z niesamowitą historią. Warto zatem bliżej zapoznać się z procesem jego powstawania. Autor daje nam możliwość przeżycia niepowtarzalnej przygody nie wychodząc z domu. Dzięki tej książce możemy poznać każdy zakamarek tego interesującego miasta i dowiedzieć się w jaki sposób się ono rozwijało. Jestem pewna, że dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji znajdować się w tym mieście będzie to świetne przeżycie, które zachęci ich w przyszłości do odwiedzenia tego miejsca.

Londyn od zawsze wydawał mi się bardzo pięknym i interesującym miastem, ale dopiero gdy miałam okazję zobaczyć je osobiście tak naprawdę je pokochałam. Nie mogłam przestać patrzeć na budynki, które mnie otaczały. Właśnie wtedy dotarło do mnie jak bardzo to miasto jest wyjątkowe. Głównie z tego powodu tak bardzo ucieszyłam się, że będę mogła przeczytać i zrecenzować dzieło Petera Ackroyda. Postanowiłam jak najszybciej się za nie...

Kamil Dziadkiewicz | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Nigdy wcześniej tego nie napisałem, ale teraz jestem zmuszony to zrobić: książka jest arcydziełem. Mnogość faktów, ciekawostek, historii, opisanie fenomenu Londynu jest zrobione tak genialnie, że głowa puchnie z radości! Książkę przeczytałem 6 razy i nadal mało.

Bookeriada | 2014-07-23
Przeczytana: 10 września 2012

Banalnie zabrzmi stwierdzenie, że można odbyć daleką podróż, nie ruszając się z wygodnego fotela. Jednak książka – czy raczej księga – autorstwa Petera Ackroyda poznanie Londynu i przeżycie przygody umożliwia lepiej niż jakikolwiek weekendowy wypad czy miesiące zwiedzania.

Bo Londynu nie można poznać ot tak. To nie jest zwykłe miasto. To miejsce, gdzie historia krzyżuje się z nowoczesnym pędem, prawda z mitem, piękno z grozą. To miasto odporne na wszelkie urbanistyczne plany, projekty sztucznego udoskonalania i decyzje polityczne. To byt obdarzony własną osobowością i bohater – główny bohater na brytyjskiej scenie i jeden z najważniejszych na światowej. Według Ackroyda posiada własną wolę i trudno po lekturze książki się z tym nie zgodzić.

Autor porównuje Londyn do ludzkiego ciała trawionego gorączką. Pełnego wirów niezmierzonego oceanu ludzi, mgły i chaosu. Opisuje zderzające się w nim kontrastujące siły i wpływy, nieustanny ruch i rozwój. Londyn jest zarazem czuły i okrutny;...