Historia Krakowa dla każdego

Wydawnictwo Literackie
2007-01-01
2007-01-01

Okładka książki Kraków – dziedzictwo wieków Jan M. Małecki, praca zbiorowa
Kraków – dzied... Jan M. Małecki, pra...
Okładka książki Rynek krakowski odkryty na nowo Elżbieta Maria Firlet, Waldemar Komorowski, Jan M. Małecki, Mieczysław Rokosz
Rynek krakowsk... Elżbieta Maria Firl...

Bardzo ciekawa pozycja przedstawiająca dzieje Krakowa od pierwszych wzmianek o nim, aż do wyboru pierwszego prezydenta miasta po czasach PRL w 1990 r. Dużym atutem jest język, którym książka została napisana - jest bardzo przystępny, pomimo, że jest to książka historyczna to czyta się naprawdę bardzo przyjemnie.
Szkoda, że nie ma zdjęć niektórych postaci/budynków/miejsc o których jest mowa, ale da się bez tego obejść.

Szkoda, że nie ma zdjęć niektórych postaci/budynków/miejsc o...

W przystępny sposób opisane niełatwe dzieje jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. Wprawdzie część wstępna poświęcona najdawniejszym dziejom nie była dla mnie aż tak bardzo interesująca, ale z każdą stroną było lepiej. Uważam, że książka pozwala poczuć klimat tego miasta.

Książka stanowi przystępne źródło wiedzy o historii Krakowa. Można więc dzięki niej prześledzić w kolejności chronologicznej dzieje miasta, jednak nie jest to suche wyliczenie dat, narrację prowadzi autor w sposób bardzo przystępny i interesujący. Praca oczywiście ogranicza się do najważniejszych wydarzeń, ale tym sposobem w obrębie jednej, niewielkich rozmiarów publikacji obejmuje ogół dziejów miasta. Tym samym stanowi dobrego rodzaju popularną syntezę, pozwalającą na poznanie bądź utrwalenie najważniejszych informacji o historii Krakowa, a jednocześnie zachęca do dalszego pogłębiania wiedzy na temat wybranych okresów i wydarzeń.

Książka, którą świetnie się czyta.

Książka, którą świetnie się czyta.

Świetna książka historyczna pisana prostym i przystępnym językiem, polecam nie tylko mieszkańcom Krakowa. Po przeczytaniu inaczej postrzega się miasto i jego dzielnice.

Brakowało mi trochę szczegółów jeśli chodzi o wspomniane zderzenia. Niektóre z nich bogate są w anegdoty czy historie, które mogłyby bardzo ubarwić lekturę, ale mimo wszystko czyta się to bardzo dobrze.

Idealna dla osób, którym wystarczy pobieżne przejście przez historię Krakowa.

Idealna dla osób, którym wystarczy pobieżne przejście przez historię Krakowa.

Dobra, popularnonaukowa pozycja dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z historią Krakowa. Uwaga, to nie jest przewodnik!

Bardzo dobre, treściwe, a nie pozbawione cennej wiedzy wydawnictwo. Głównie dla zainteresowanych tematem, krakowian, ale i turystów chcących poszerzyć wiedzę. Atuty to ograniczona do minimum faktografia, interesujący wykład, całkiem sporo ciekawostek i anegdot. Zasadniczy mankament jak dla mnie to stanowczo za mała czcionka, ale to już zarzut pod adresem wydawcy, a nie autora. Warto

Ciekawie napisany, kompetentny przewodnik po historii Krakowa. Po przeczytaniu tej książki krakowskie zabytki odżyją nowym blaskiem!

• Cracoviana
  • Kraków