Historia Krakowa dla każdego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historyczna

To pasjonująca gawęda, urozmaicona ciekawostkami, anegdotami i cytatami z oryginalnych żródeł. To pomoc i przewodnik dla uczniów, turystów i wszystkich miłośników Krakowa, którzy chcieliby poznać miasto od najciekawszej strony....

• Cześć, co słychać?
  • Pani Noc
  • Odyseusze. Gwiazda Morza
  • Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Niepowszedni. Porwanie
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Obce dziecko

8,94 (16 ocen i opinii)
Niepowszedni. Porwanie
Justyna Drzewicka

7,8 (10 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Sen sów
Jerzy Sosnowski

6 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Mavericus | 2010-12-01
Przeczytana: 19 lutego 2008

Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników Krakowa, ba dla Tych co się w tym mieście po prostu "zakochali" chłoną historię i czerpią życiodajną siłę z tych wiekowych zakątków. Tam na każdym kroku czuję się jak "u mamy". To wymarzone miejsce, które wręcz zniewala i dodaje takich wrażeń, że mimo upływu lat nie blednie chęć zostania Krakowianką bądź Krakowianinem, bo to jak w czepku urodzony. Zrozumie to mieszkający na Mazurach tęskniący za Górami i Goral tęskniący za mazurskimi jeziorami, urodzony nad brzegami morza, jak i ten co urodził(a) się nad Krainą Tysiąca Jeziora tęsknym okiem spoglądający za morzem.

Katarzyna | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Polecam każdemu kto chcę poznać historię Krakowa w pigułce.

grawion_pl | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Genialnie napisana historyczna książka dla tych którzy nie mają ochoty wgłębiać się mocno w historię, daty i zawiłości oraz relacje.

Polecam tą pozycję przeczytać przed wyjazdem do Krakowa lub jeśli ktoś chce sobie przypomnieć i utrwalić co i gdzie jest tuż po.

Dowiemy się z tej książki w skrócie i bez długich wywodów jak wyglądało państwo Polskie na przestrzeni tysiąca lat. Jak zmieniało się życie jak wyglądała urbanizacja i co było czynnikami miastotwórczymi. Zaznajomimy się z najciekawszymi miejscami w Krakowie i okolicach, poznamy warstwy społeczne.

Autor nie ocenia, nie nuży, rozdziały są krótkie w formie opowiadania, nie ma tam setek dat i milionów nazwisk. Są same najważniejsze rzeczy.

Książka raczej dla wszystkich ciekawskich, obowiązkowa lektura dla Krakusów!

Kania1312 | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kraków
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Książka napisana bardzo przystępnym językiem. Czytając tą książkę odbyłam swoisty spacer przez dzieje. Nie jest to typowa książka historyczna, w której to jedna data goni drugą. Jest to opowieść o historii i losach jednego z najstarszych miast w Polsce.
Uważam, że książka zgodnie z tytułem jest dla każdego. Są w dzisiejszym czasach popularne sagi rodzin, a tu mamy do czynienia z sagą wielkiego miasta.
Zdecydowanie polecam wszystkim:)

Piotr Ćwik | 2014-08-25
Przeczytana: sierpień 2014

Ciekawie i dość dokładnie opowiedziana historia Krakowa. Przedstawia kilka interesujących faktów, których nie znałem. Szczególnie polecam wszystkim mieszkańcom Krakowa lub osobom, które tu kiedyś przebywały i znają miasto, czują jego klimat. Wtedy, lektura jest naprawdę wciągająca. Pozostałym może już się tak nie spodobać :-)

drzalek | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

To historia prawie dla każdego. Dla tych, co za historią nie przepadają, a mają potrzebę poznania Krakowa dokładniej to lektura wręcz idealna. Dla miłośników miasta, którzy jego historię znać po prostu muszą, to świetny punkt wyjścia dla głębszych analiz. Z kolei ci, którzy historię Krakowa choć trochę znają, mogą czuć się zawiedzeni.

Autor w przystępny sposób przedstawia dzieje miasta, utrzymując chronologiczny porządek. Nie przytłacza niezliczoną ilością dat i nazwisk. Jeżeli tylko może, odwołuje się do teraźniejszości, aby dokładnie ulokować dane wydarzenie i tym samym jak najdokładniej odmalować je przed czytelnikiem. Przedstawia tylko najistotniejsze dla historii miasta fakty, pomijając nużące szczegóły a wspierając się niejednokrotnie jakąś ciekawą anegdotą.

Po przeczytaniu książki czuję spory niedosyt. Nie czuję się natomiast rozczarowany, a pozycja ta wzbudziła we mnie potrzebę dokładniejszego zgłębienia tematu. Dlatego też z czystym sumieniem mogę polecić ten...

Ciekawie napisany, kompetentny przewodnik po historii Krakowa. Po przeczytaniu tej książki krakowskie zabytki odżyją nowym blaskiem!

_chef | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016