Okładka książki Historia Krakowa dla każdego

Wydawnictwo Literackie
historyczna
typ
papier
7,25 (32 ocen i 5 opinii)

Opis książki

To pasjonująca gawęda, urozmaicona ciekawostkami, anegdotami i cytatami z oryginalnych żródeł. To pomoc i przewodnik dla uczniów, turystów i wszystkich miłośników Krakowa, którzy chcieliby poznać miasto od najciekawszej strony....

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Mavericus | 2010-12-01
Przeczytana: 19 lutego 2008

Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników Krakowa, ba dla Tych co się w tym mieście po prostu "zakochali" chłoną historię i czerpią życiodajną siłę z tych wiekowych zakątków. Tam na każdym kroku czuję się jak "u mamy". To wymarzone miejsce, które wręcz zniewala i dodaje takich wrażeń, że mimo upływu lat nie blednie chęć zostania Krakowianką bądź Krakowianinem, bo to jak w czepku urodzony. Zrozumie to mieszkający na Mazurach tęskniący za Górami i Goral tęskniący za mazurskimi jeziorami, urodzony nad brzegami morza, jak i ten co urodził(a) się nad Krainą Tysiąca Jeziora tęsknym okiem spoglądający za morzem.

Katarzyna | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Polecam każdemu kto chcę poznać historię Krakowa w pigułce.

Kania1312 | 2014-08-27
Na półkach: Kraków, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Książka napisana bardzo przystępnym językiem. Czytając tą książkę odbyłam swoisty spacer przez dzieje. Nie jest to typowa książka historyczna, w której to jedna data goni drugą. Jest to opowieść o historii i losach jednego z najstarszych miast w Polsce.
Uważam, że książka zgodnie z tytułem jest dla każdego. Są w dzisiejszym czasach popularne sagi rodzin, a tu mamy do czynienia z sagą wielkiego miasta.
Zdecydowanie polecam wszystkim:)

Piotr | 2014-08-25
Przeczytana: sierpień 2014

Ciekawie i dość dokładnie opowiedziana historia Krakowa. Przedstawia kilka interesujących faktów, których nie znałem. Szczególnie polecam wszystkim mieszkańcom Krakowa lub osobom, które tu kiedyś przebywały i znają miasto, czują jego klimat. Wtedy, lektura jest naprawdę wciągająca. Pozostałym może już się tak nie spodobać :-)

drzalek | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

To historia prawie dla każdego. Dla tych, co za historią nie przepadają, a mają potrzebę poznania Krakowa dokładniej to lektura wręcz idealna. Dla miłośników miasta, którzy jego historię znać po prostu muszą, to świetny punkt wyjścia dla głębszych analiz. Z kolei ci, którzy historię Krakowa choć trochę znają, mogą czuć się zawiedzeni.

Autor w przystępny sposób przedstawia dzieje miasta, utrzymując chronologiczny porządek. Nie przytłacza niezliczoną ilością dat i nazwisk. Jeżeli tylko może, odwołuje się do teraźniejszości, aby dokładnie ulokować dane wydarzenie i tym samym jak najdokładniej odmalować je przed czytelnikiem. Przedstawia tylko najistotniejsze dla historii miasta fakty, pomijając nużące szczegóły a wspierając się niejednokrotnie jakąś ciekawą anegdotą.

Po przeczytaniu książki czuję spory niedosyt. Nie czuję się natomiast rozczarowany, a pozycja ta wzbudziła we mnie potrzebę dokładniejszego zgłębienia tematu. Dlatego też z czystym sumieniem mogę polecić ten tytuł.

P.S.

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku