Okładka książki Historia Krakowa dla każdego

Wydawnictwo Literackie
historyczna
typ
papier
7.23 (30 ocen i 3 opinie)

Opis książki

To pasjonująca gawęda, urozmaicona ciekawostkami, anegdotami i cytatami z oryginalnych żródeł. To pomoc i przewodnik dla uczniów, turystów i wszystkich miłośników Krakowa, którzy chcieliby poznać miasto od najciekawszej strony....

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Mavericus | 2010-12-01
Przeczytana: 19 lutego 2008

Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników Krakowa, ba dla Tych co się w tym mieście po prostu "zakochali" chłoną historię i czerpią życiodajną siłę z tych wiekowych zakątków. Tam na każdym kroku czuję się jak "u mamy". To wymarzone miejsce, które wręcz zniewala i dodaje takich wrażeń, że mimo upływu lat nie blednie chęć zostania Krakowianką bądź Krakowianinem, bo to jak w czepku urodzony. Zrozumie to mieszkający na Mazurach tęskniący za Górami i Goral tęskniący za mazurskimi jeziorami, urodzony nad brzegami morza, jak i ten co urodził(a) się nad Krainą Tysiąca Jeziora tęsknym okiem spoglądający za morzem.

Katarzyna | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Polecam każdemu kto chcę poznać historię Krakowa w pigułce.

drzalek | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

To historia prawie dla każdego. Dla tych, co za historią nie przepadają, a mają potrzebę poznania Krakowa dokładniej to lektura wręcz idealna. Dla miłośników miasta, którzy jego historię znać po prostu muszą, to świetny punkt wyjścia dla głębszych analiz. Z kolei ci, którzy historię Krakowa choć trochę znają, mogą czuć się zawiedzeni.

Autor w przystępny sposób przedstawia dzieje miasta, utrzymując chronologiczny porządek. Nie przytłacza niezliczoną ilością dat i nazwisk. Jeżeli tylko może, odwołuje się do teraźniejszości, aby dokładnie ulokować dane wydarzenie i tym samym jak najdokładniej odmalować je przed czytelnikiem. Przedstawia tylko najistotniejsze dla historii miasta fakty, pomijając nużące szczegóły a wspierając się niejednokrotnie jakąś ciekawą anegdotą.

Po przeczytaniu książki czuję spory niedosyt. Nie czuję się natomiast rozczarowany, a pozycja ta wzbudziła we mnie potrzebę dokładniejszego zgłębienia tematu. Dlatego też z czystym sumieniem mogę polecić ten tytuł.

P.S.

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku