Anarchy in the UKR

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Anarchy in the UKR
978-83-89755-98-8

Podróż według Serhija Żadana, opętanego reżysera krajobrazu, to forma medytacji i wycieczka sentymentalna zarazem, próba zrozumienia świata, opukania opuszkami jego tkanki, struktury, zbadania ustroju. To eskapizm i imperatyw, ostatnia rozpaczliwa próba odnalezienia piękna. Najwyraźniej podróż ma się we krwi, bohater Żadana permanentnie postrzega krajobraz jako ciąg zmieniających się kadrów,...

Najwyraźniej podróż ma się we krwi, bohater Żadana permanentnie postrzega krajobraz jako ciąg zmieniających się kadrów, szereg następujących po sobie stop-klatek. Ruchomą geografię zaszczepił mu ojciec, to rzecz dziedziczna niewątpliwie - sposób postrzegania świata, którego nie można się wyrzec.

Żadan pozwala nam zbliżyć się do tej rozedrganej struktury. Podróżujący z bohaterem odczują na własnej skórze szereg niewyjaśnionych zjawisk: zmiany czasowe, magnetyzm wymarłych stacyjek, widmowość tanich moteli, przenikliwość ścian, fantomowe zjawy wynurzające się z zaułków i z powrotem grzęznące w swoim enigmatycznym świecie. Hipnotyczne właściwości pociągów sprawiają, że podróżni wsiadają i wysiadają do wagonu, który już nawet się nie porusza, który stoi na stacji jak jakiś wygasły kombinat, prehistoryczny stwór z nieruchomym pyskiem we mgle.

| 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Szczypta punk rocka, odrobina anarchizmu, troszkę melancholii za tym co minęło i nie wróci- po wymieszaniu - Żadan w najlepszym wydaniu. Dla mnie rewelacja.

Mario | 2015-04-07

To Żadan nieco trudniejszy niż poprzednie moje Żadany, tym niemniej równie soczysty i prawdziwy i nad wyraz literacki. Podczas lektury wysłuchałem także wywiadu z autorem, który, jak się okazuje, mówi przepięknie potoczystą (i czystą) ukraińszczyzną, którą genialnie potem tłumaczy Michał Petryk.
"Anarchy in the UKR" jest powieścią o tym, że życie we wszystkich swoich przejawach, tych świadomie przez nas przeżywanych i tych tylko przeczuwanych, widocznych kątem oka, jest potężniejsze i istotniejsze dla nas niż to, co widać gołym okiem, jak choćby polityka, zmiany społeczne, ekonomia czy moralność (lub jej brak).

Michał | 2012-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Książka inna niż pozostałe Żadana wydane w Wołowcu, trochę... anarchistyczna, ponieważ sposób pisania moim zdaniem odbiega od wcześniejszego dorobku Autora - nie to, żeby styl miał inny, ale odniosłem wrażenie, że w tej książce Żadan chciał dokonać jakiegoś podsumowania swojego życia, co jest zaskakujące, gdyż w momencie jej ukończenia nie miał ukończonych 31 lat.

Kontemplacyjna lektura w każdym razie, z anarchistycznymi (mniej lub bardziej, w stylu ukraińskiego pisarza) wstawkami, warta przeczytania, gdyż daje możliwość zejścia w kolejny krąg duszy Autora.

Piotrek | 2014-03-04
Przeczytana: 18 kwietnia 2010

Książkę przeczytałem podróżując pociągiem nomen omen na wschód od Krakowa, uciekając od zgiełku, tragedii smoleńskiej i wielkiego zamieszania jakie wtedy panowało i być może dlatego, jadąc w przeciwną stronę niż ludzie kierujący swoje spojrzenia w stronę grodu Kraka, było mi łatwiej wejść w skórę autora i przeżywać tę podróż do nikąd, być może z takimi samymi jak w jego książce pasażerami pociągów zmierzających w nieznanym kierunku.
I być może będę wiedział na pewno, gdy wrócę kiedyś do tej lektury.

RabidBlackDog | 2013-04-04
Przeczytana: 2012 rok

Autor o swoim buncie, anarchii i punk rocku zdecydowanie więcej sobie wyobraża niż pisze a najpewniej jeszcze mniej go przeżył. Książka nudna, nie widzę jakiegokolwiek sensu kryjącego się za jej powstaniem, grafomańska.

Monika | 2011-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Nie porwała mnie tak, jak "Hymn demokratycznej młodzieży". Ale i tak podoba mi się sposób, w jaki pisze ten autor.

wojni | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Permanentna | 2011-09-05
Przeczytana: 24 września 2011

Żadan ma piękne oczy..monologi..hm..nudnawe.

a_maciek | 2017-01-17
Przeczytana: 21 stycznia 2017
demko | 2016-09-23
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2016
Serhij Żadan z Nagrodą Angelusa

Ukraiński pisarz Serhji Żadan, autor „Mezopotamii” (Wydawnictwo Czarne) i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.