Szatańskie tango

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
7,27 (67 ocen i 6 opinii)
tłumaczenie
Elżbieta Sobolewska
Sátántangó
literatura węgierska

Czy ubodzy mieszkańcy podupadłej wioski mogą liczyć na poprawę własnego losu? Są zbyt ciężko doświadczeni przez życie, aby wierzyć w bezinteresowność opatrzności - postanawiają więc przekupić ją swoimi ostatnimi pieniędzmi, złożonymi na ręce Irimiasa. Czy okaże się ich wybawcą, czy tylko sprytnym oszustem, umiejętnie manipulującym zrozpaczonym tłumem? Wiara czyni cuda czy też wiara jest opium dla ludu?

Książkę Krasznahorkaia można uznać za powieść polityczną, osadzoną w krajobrazie Europy Wschodniej. Z drugiej strony to uniwersalna przypowieść, pełna biblijnej symboliki, nawiązująca do największych arcydzieł literatury, a przy tym wystawiająca surowe świadectwo współczesnemu człowiekowi. Można powiedzieć za autorem, że "Węgry są wszędzie

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

Mogą Ciebie również zainteresować

• Wakacje
  • Miłość przychodzi z deszczem
  • Tango dla oprawcy
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Tajemnice haremów
  • Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
  • W krainie kolibrów
  • Próżna
  • Zakręceni
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Ekstrakt z kwiatu orchidei

8 (2 ocen i opinii)
Tango dla oprawcy
Daniel Chavarria

8 (2 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

7,38 (16 ocen i opinii)
Zakręceni
Emma Chase

7,69 (181 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

Mściciel
Mariusz Wollny

7,67 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
lapsus | 2011-05-30
Przeczytana: 2011 rok

Kim jest Doktor?

Tajemnicza postać alkoholo-diabolicznego Doktora, której brak przez większość powieści jest kluczowa. Nie będę rozwodził się nad strukturą powieści, by nie zdradzać ewentualnej rozkoszy rozkminiania autorskiego zamysłu, ale fakt jest taki, że Doktor pojawia się, znika i znowu się pojawia. Wszak jest to tango. Tango szatańskie.

Beznadzieja, która zieje z kart tej książki jest jak czarna dziura. Wyje wichura, siąpi październikowy deszcz, zamieniający w breję wszystkie drogi, prowadzące do zagubionej wsi. Odcięci od świata ludzie przypominają raczej swoje cienie. W gorącej, zadymionej gospodzie spotykają się postaci, które wyglądają jakby były na siebie skazane.

Tak wyobrażam sobie piekło - ciasne i duszne pomieszczenie wypełnione ludźmi, których nie cierpiałem za życia. Przez wieczność. Kara za nienawiść.

Tak i ci bohaterowie, czy lepiej antybohaterowie "Szatańskiego tanga" są na siebie skazani. Wydaje się, że ta piekielna perspektywa beznadziei jest już na...

verbo | 2011-04-02
Na półkach: Rok 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Informacja, że "w latach 91-93 powstała siedmiogodzinna, czarno-biała ekranizacja, mająca dziś charakter dzieła kultowego" umieszczona na skrzydełku, skusiła mnie, jak pewnie wielu, do lektury. W rezultacie po przeczytaniu zastanawia mnie, gdzie reżyser znalazł materiał na stworzenie tak monumentalnego dzieła? I tym nieliterackim tropem, znalazłem chyba wartość tej książki.
Narzuca sie obraz mrocznej, przesiąkniętej ciągle padającym deszczem (potop zesłany na gnuśny świat) zabłoconej wioski, zamieszkałej przez garstkę ludzi, a raczej kilka typów ludzkiej natury. Obserwowani ze szczeliny w oknie, przez schorowanego narratora, w monotonnym rytmie, maraźie leczonym "palinką", oczekują na wybawiciela, który uwolni ich z niedoli losu. Powolny tok opowiadania, jednocześnie urealnia i umetafizycznia ten obaz. Jak w dramacie Becketta. Bo i ma ta historia teatralny charakter, upiorną scenografię miejsca zapomnianego przez boga i ludzi, gdzieś na końcu świata, aktorów sennego tanga...

Leszczu | 2014-01-13

Od filmu do książki. A raczej, od połowy filmu. Nie udało mi się obejrzeć całości filmu (znawcy kina będą wiedzieć, o czym myślę), dlatego też postanowiłem sięgnąć po książkę, na podstawie której nakręcono obraz. Nie tylko z ciekawości "co było dalej?", ale też z porównaniem, jak dokładnie ekran oddaje papier. No nie dokładnie, ale w końcu to adaptacja, tworzona przy współudziale Laszlo Krasznahorkaia; więc ok.
Napisać, że to powieść-parabola, to tyle, co nic nie powiedzieć. Osada gdzieś tam, na Węgrzech (choć pojawiają się pewnie określenia geograficzne, ale na ile oddają one geotopografię Węgier - nie umiem powiedzieć), w jakimś tam czasie. Bohaterowie jako typy, przez to raczej dość jednowymiarowi, ale z pogłębionymi refleksjami (czasem, nie wszyscy). No i historia; historia, której może nie tyle do końca nie rozumiem, ile rozumiem w ogółach, ale kilka szczegółów pozostaje dla mnie dość niejasnych. Nie chodzi jednak o to, dlaczego Zbawca działa, ale jak to robi i, przede...

RAFKOR | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

W porównaniu do "Melancholii sprzeciwu", dostajemy tu o zdecydowanie więcej akcji, plejadę charakterów, jak i wiele komiczno-tragicznych scen. Przesłanie ogólne jest jednak przygnębiające.

Odbiór zdecydowanie ułatwia podział na krótsze i logicznie domknięte "Tańce". Mimo wszystko, nadal jest to lektura dość wymagająca, ze względu na strukturę, ale sądzę, że warto się z nią zmierzyć.

ouLIPOgram | 2011-08-05

Najlepsza. Ma swoją aurę i pożera.

psubrat | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2007