Eseje

Okładka książki Eseje Jerzy Stempowski
Okładka książki Eseje
Jerzy Stempowski Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
369 str. 6 godz. 9 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
369
Czas czytania
6 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
8370061362
Tagi:
literatura eseje stempowski
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,3
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, Tymon Terlecki
Ocena 6,0
Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
57
57

Na półkach:

jak dla mnie za mądre.

Oprócz esejów autobiograficznych (część pierwsza, ss. 15-82) reszta jest dla mnie zbyt wysublimowana intelektualnie.

Z tych "mądrych" skończyłem tylko Polaków u Dostojewskiego. Słynnej Chimery - wstyd się przyznać - nie skończyłem.

Miałem wrażenie że coś tu jest dużo snobizmu, elityzmu, pretensji do kosmopolityzmu. Ale nie upieram się, może mylnie.

jak dla mnie za mądre.

Oprócz esejów autobiograficznych (część pierwsza, ss. 15-82) reszta jest dla mnie zbyt wysublimowana intelektualnie.

Z tych "mądrych" skończyłem tylko Polaków u Dostojewskiego. Słynnej Chimery - wstyd się przyznać - nie skończyłem.

Miałem wrażenie że coś tu jest dużo snobizmu, elityzmu, pretensji do kosmopolityzmu. Ale nie upieram się, może mylnie.

więcej Pokaż mimo to

avatar
142
53

Na półkach:

Nie dostaje się gęsiej skórki, jak w 1984 przy ingerencjach cenzury. Jednak dalej głębokość myśli i wnikliwość Autora robi ogromne wrażenie.

Robię to, przed czym J.S. przestrzega, jako przed zajęciem niemożliwym, to jest recenzuję sztukę. Bo tak, JS to artysta i to znakomity.

Nie jestem jednak zawodowcem, nie zarabiam na tym, ani reklamuję firmy NośMajtkiMarki***, więc może nie oburzyłby się na mnie tak bardzo. Na koniec, mogę tylko sparafrazować KIG:

Czytajcie Jerzego ludziska,
czytajcie do jasnej cholery!

Nie dostaje się gęsiej skórki, jak w 1984 przy ingerencjach cenzury. Jednak dalej głębokość myśli i wnikliwość Autora robi ogromne wrażenie.

Robię to, przed czym J.S. przestrzega, jako przed zajęciem niemożliwym, to jest recenzuję sztukę. Bo tak, JS to artysta i to znakomity.

Nie jestem jednak zawodowcem, nie zarabiam na tym, ani reklamuję firmy NośMajtkiMarki***, więc...

więcej Pokaż mimo to

avatar
534
227

Na półkach: , , , , ,

Jedno z moich objawień literackich tego roku. Oczywiście jest to klasyka i zgadzam się, że dla niektórych powinna być lekturą obowiązkową. Mówiąc o objawieniu, trzeba to rozszerzyć także na sferę intelektualną, bo satysfakcja z czytania Stempowskiego jest literacka i (chyba przede wszystkim) intelektualna. Ciemną stroną naszych czasów jest m.in. to, że nazwisko tego wybitnego autora nie zawsze zajmuje należne mu miejsce w świadomości czytelników, szczególnie młodych. To ogromna strata. Gdyby było inaczej, wyższy byłby poziom szacunku, zrozumienia, wiedzy, kultury w dyskusjach i rozmowach Polaków. Bo Stempowski był autorytetem (dla mnie teraz jest),takim których dzisiaj brakuje. W tym co pisze połączył rzadkie cnoty. Poza doskonałym władaniem językiem zwróciłbym uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze treść - po tylu latach jego eseje nie tracą wartości, a to chyba ze względu na fakt, że autor nie tylko umiał pisać, ale też miał wiele do powiedzenia. Jego obserwacje, analizy są doskonałe, głębokie, odkrywcze. Szczególnie trafiły mi do serca uwagi na temat wychowania i edukacji, jakże aktualne po kilkudziesięciu latach. Zresztą trudno w ogóle mówić o dezaktualizacji Stempowskiego, gdyż był on intelektualistą takiego kalibru, że ogarniał swymi horyzontami okres znacznie dłuższy niż jedno lub dwa pokolenia. Ta szerokość horyzontów, głębia zrozumienia i kultura umysłowa robią ogromne wrażenie podczas czytania jego esejów. Po drugie - bardzo rzadko spotykana - wiedza ekonomiczna. To składnik erudycji eseistów, który jest bardzo nieoczywisty, a w przypadku Stempowskiego daje wspaniałe efekty, np. w eseju na temat społeczno-ekonomicznych uwarunkowań rozwoju awangardowych nurtów literackich w Europie. Czuje się, że ta tradycja (z pierwiastkiem ekonomicznym) była niesamowicie cenna i nie kontynuując jej Polska kultura odstaje za Europą.
"Eseje" to wybór z dość skromnej objętościowo twórczości. Bezwzględnie zamierzam czytać wszystko co Stempowski napisał, np. o Ukrainie (zapowiada się fascynująco w 2017 roku),ale też cały Notatnik niespiesznego przechodnia czy pełne teksty dzienników (Austria, Niemcy, Włochy). Fragmenty dzienników wybrane do "Esejów" to rewelacja. Dla wielu fragmentów tego wydania brakuje zresztą skali. Dziękuję Herlingowi za ten czytelniczy drogowskaz.
Uwaga - w moim przypadku lektura tego wydania w 2016 roku była drogą przez mękę. Wszystkie strony osobno. W razie możliwości polecam inne wydania lub eseje w tomach macierzystych.

Jedno z moich objawień literackich tego roku. Oczywiście jest to klasyka i zgadzam się, że dla niektórych powinna być lekturą obowiązkową. Mówiąc o objawieniu, trzeba to rozszerzyć także na sferę intelektualną, bo satysfakcja z czytania Stempowskiego jest literacka i (chyba przede wszystkim) intelektualna. Ciemną stroną naszych czasów jest m.in. to, że nazwisko tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
116

Na półkach: , , , , ,

Któż dziś potrafi pisać tak, jak stary mistrz, Jerzy Stempowski? Bez krzyku, logicznie i precyzyjnie, ale ze świadomością nierozstrzygalnych często dylematów (i dramatów) kultury i cywilizacji. I z ukrytą wewnątrz pasją, chwytającą czytelnika za gardło. Książę polskich eseistów, który jest prawodawcą stylu pisania. Jego teksty, wypracowane i wypocone, powinny być traktowane jako wzorzec na wszelkich kursach pisania. "W dolinie Dniestru", "Chimera jako zwierzę pociągowe", "Esej dla pięknej Heleny" i wiele bardziej i mniej znanych tekstów Stempowskiego to absolutne wyżyny literatury polskiej. Jestem patetyczny, ale wiem, że nie przesadzam.

Któż dziś potrafi pisać tak, jak stary mistrz, Jerzy Stempowski? Bez krzyku, logicznie i precyzyjnie, ale ze świadomością nierozstrzygalnych często dylematów (i dramatów) kultury i cywilizacji. I z ukrytą wewnątrz pasją, chwytającą czytelnika za gardło. Książę polskich eseistów, który jest prawodawcą stylu pisania. Jego teksty, wypracowane i wypocone, powinny być traktowane...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    64
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • Eseje, felietony...
    1
  • W cynamonowej biblioteczce :)
    1
  • Klasyka literatury polskiej do 1990
    1
  • We fragmentach
    1
  • Dzienniki, wspomnienia / eseje, felietony
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Eseje


Podobne książki

Przeczytaj także