Małe niedole pożycia małżeńskiego

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Petites miseres de la conjugale
małżeństwo
nellanna

Wejście w powszednie dni małżeństwa, codzienne ścieranie się dwóch charakterów, mniej lub bardziej niedobranych. Karolina i Adolf to syntetyczne typy żony i męża.Książka stanowi szereg scenek z ich udziałem,precyzyjnie komentowanych przez autora.
Wstęp do książki autorstwa T. Boya-Żeleńskiego

źródło opisu: Spółdzielnia Wydawnicza, 1957

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/

książek: 2077
onika | 2015-08-03
Przeczytana: sierpień 2015

Jak krew z nosa szło mi słuchanie „Małych niedoli pożycia małżeńskiego”, a wszystko dlatego, że Balzac jest wytrawnym obserwatorem ludzkich charakterów i bez owijania w bawełnę ukazuje ich pełny obraz, co sprawia, że powołani przez niego do życia bohaterowie irytują i męczą, gdy człowiek wkracza w świat przedstawiony.

Przytoczone przez pisarza niedole wcale małymi nie są, a nawet gdy zaprezentowany kaliber problemu jest nieco mniejszy od średniej, to i tak dotkliwie uwiera zainteresowanych i zapomnieć o sobie nie daje.

Pisarz stworzył coś na kształt podręcznika czy poradnika i zastosował przy tym zabieg, który ja uwielbiam: przedstawił punkty widzenia zarówno męża – Adolfa, jak i żony – Karoliny, zwanej pieszczotliwie Linką. „Małe niedole…” nie są dziełem spójnym, aczkolwiek posiadają pewien porządek chronologiczny, którego autor się trzyma i tylko od czasu do czasu pojawiają się pewne nieścisłości.

W pierwszej części czytelnik poznaje niedole, jakich w małżeństwie doświadcza...

Kachusek | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Prześmiewcza, świetnie napisana, pełna perypetii damsko-męskich w związku małżeńskim. Życiowe dialogi (często z podtekstami) i przemyślenia zarówno od strony męża, jak i żony. Aktualna mimo upływu czasu, choć na szczęście nie w każdym małżeństwie bywa tyle złośliwostek ;)

poldix | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O zaiste... jest to ponadczasowy wytyk przywar związku małżeńskiego. Czyta się dość lekko pomimo różnicy wiekowej w stylu narracji jak i konwersacji. "..Kto się rządzi uczuciem, nie rządzi się rozumem.Uczucie nie jest rozumowaniem, rozum nie jest przyjemnością, a przyjemność nie ma z rozsądkiem nic wspólnego.." i zapewne tak jest bo zakochany na posag nie patrzy ale za Balzaca to jednak miało znaczenie wśród paryskiej arystokracji, co też autor nie omieszkał wytknąć w swojej ironii do
małżeńskich sukcesji. Czytałem i śmiałem się momentami do rozpuku nie wiem czy to z autopsji czy wnikliwej obserwacji małżeńskich pożyć...małżeństwo to nie bajka jakby się wydawało na zaślubinach, małżeństwo to walka o pryncypia :) Jako morał długiej zażyłości małżeńskiej niech będą słowa Balzaca..."Czy wiesz, moja droga, jaki z tego morał? Oto, że jedynie szczęśliwe są małżeństwa we czworo." Niezależnie od stanu cywilnego, lektura warta przeczytania

Wiedźm | 2015-03-29
Na półkach: Kanon, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2015

Spora dawka humoru, możliwość pewnego wglądu w obyczajowość XIX wieku oraz nieprzecenione spostrzeżenia autora na temat relacji pomiędzy małżonkami. Pierwsza część w przezabawny sposób prezentuje przywary kobiece, widziane oczyma mężczyzny. Jednak prawdziwe bogactwo swego kunsztu roztacza Balzac w części drugiej, kiedy to opisuje tegoż mężczyznę ze strony jego żony. Żony będącej, co godne uwagi, w ulubionym przez autora wieku, w którym to będące damy najbardziej Balzaca fascynowały.
Historie pozornie niepowiązane ze sobą, tworzą finalnie pełen obraz małżeństwa (nie tak do końca) typowego.
Ta książka, to szczera, radosna drwina. Nawet z samego autora ;)
Doskonała podstawa do kilku przemyśleń na temat natury ludzkiej.
Zdecydowanie polecam!

magdalena | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Na pewno jest to pozycja ponadczasowa. Mijają wieki a małżeństwa wciąż pozostają takie same, mają te same problemy i troski. Balzac jawi się tutaj jako wnikliwy i dowcipny obserwator. Małżeństwo Karoliny i Adolfa- jego codzienność, docieranie się po latach i walka o przewodzenie rodziną- jakże to aktualne.
Osobiście trochę bardziej podobała mi się pierwsza część, którą pochłonęłam dosłownie w godzinę.Całość jednak jest warta przeczytania, nie tylko przez małżeństwa. Genialne stadium instytucji małżeństwa.

Erised | 2016-02-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Fantastyczna, myślę przede wszystkim dzięki doskonałemu tłumaczeniu Boya. Inteligentna, błyskotliwa, nadal aktualna mimo zmieniających się okoliczności, sukien i sposobów komunikacji. Wreszcie wiem, dlaczego pewien wiek określa się mianem wieku Balzakowskiego - otóż ten pan miał wyraźną słabość do pan po czterdziestce. Oby dalej w tym stylu panie Balzaku.

nellanna | 2011-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Postanowiłam nadrabiać braki w literackim kanonie. I zaatakowałam Balzaca, o którym, ze słyszenia, mogę pisać tylko w superlatywach.Skonfrontowanie teorii z praktyką bywa ryzykowne. Podjęłam wyzwanie, w niezbyt imponującym stylu, przyznaje. Małą, skromna, nawet nie dwustronicową, mocno już zżółkła i "przechodzona" książeczką. Na zasadzie, że doskonałość trzeba dawkować umiejętnie, bo mnie zanadto ośmieli i zepsuje. Będę po niej na próżno szukać satysfakcji między współczesnymi chick litami, napisanymi dla krótkiej konsumpcji, bez obietnicy powracającego echa wrażeń.
Współczesne powieści są jak miłosne, pospieszne przygody. Intensywne i...w gruncie rzeczy puste, niezależnie od objętości. Dziś nie potrzeba mocnych płuc, by dmuchać balony. By zrobić z kogoś "balona"!
Różnorodność podaży zabija smak niespodzianki. Nawet jeśli znamy mnóstwo odcieni, prawidłowo nazywamy tylko kilka z nich.I często wystarcza nam krzykliwe opakowanie, o zawartości zapominamy niemal natychmiast.
A mistrz?...

Marta | 2015-08-30
Na półkach: Audiobook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Po "Małe niedole pożycia małżeńskiego" sięgnęłam z ciekawości po przeczytaniu "Ojca Goriota", licząc na równie zajmującą powieść. Balzac tym razem pokusił się jednak o dokładne prześwietlenie relacji małżeńskich. Mamy tu do czynienia ze zbiorem anegdot z życia małżeństwa Karoliny i Adolfa - pary, na przykładzie której autor opisuje tytułowe niedole, czyli ciemne strony związków damsko-męskich.

Pierwsza część utworu poświęcona jest niedolom z perspektywy męża, podczas gdy druga opisuje punkt widzenia żony. Dużo bardziej wiarygodnie wypada jednak część pierwsza, gdzie - mam wrażenie - Balzac mógł dać upust swojemu negatywnemu nastawieniu do kobiet; druga część wydała mi się nieco naciągana - tak jakby pod pozorem obiektywności Balzac w dalszym ciągu kontynuował satyrę na kobiety (ale może to tylko moje, babskie odczucie ;))

Mimo wszystko warto zapoznać się z tą pozycją (polecam audiobook w wykonaniu Wiktora Korzeniewskiego). Całość utrzymana jest w żartobliwym tonie, a cięty...

kaja_kicia | 2011-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Jakaż prawdziwa i mimo powstania w XIX wieku aktualna książka! Chyba każdy znajdzie tu swój i swojego partnera zaskakująco rzeczywisty portret.

Marta | 2016-11-07
Przeczytana: 2016 rok