Opowiadania

"Marianna w Brazylii"
"Miłosierdzie gminy"
"Hanysek": Studium

źródło opisu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1984

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Woody | 2017-12-15
Przeczytana: 09 września 2011

Smutne te opowiadania. I niestety bardzo prawdziwe. Konopnicka dobitnie i wyraziście opisała rzeczywistość XIX wieku. Nakreśliła też genialne portrety psychologiczne postaci.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2011-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Zbiorek opowiadań, które niedawno wpadły mi w ręce zawierał jeszcze oprócz wymienionych Józika Srokacza, Wojciecha Zapałę, Martwą Naturę, Urbanową i Maryśkę, ale wpisuję się tutaj by nie mnożyć bytów bez potrzeby.
Gdyby Konopnicka żyła w dzisiejszych czasach z pewnością byłaby dziennikarką "Wysokich obcasów". Jej opowiadania a właściwie, możnaby rzec, reportaże są bardzo dojrzałe i zarówno w tematyce jak i warsztatowo czy językowo zdecydowanie XX albo i XXI-wieczne.
Wielu omija M.K. szerokim łukiem ("bo lektura") a ja przeczytałam ten zbiorek (niektóre opowiadania czytałam po raz pierwszy inne znałam ze szkoły) bez uprzedzeń i można powiedzieć - jednym tchem, nie mogąc wyjść z podziwu dla kunsztu autorki. Prym wiedzie zdecydowanie ta wyśmiewana i obrzydzona przez kiepskich nauczycieli "Nasza szkapa" (dzięki Ci Boże za dobrą polonistkę w podstawówce, przy niej czytanie lektur było przyjemnością. W liceum niestety już nie). Ale o tym opowiadaniu napiszę osobno, bo zasługuje na osobny...