Podstępy i fortele wojenne

Wydawnictwo: Amber
historyczna

1294 rok p.n.e. Ramzes II prowadzi swoją armię na twierdzę Hetytów. Wyprawa kończy się klęską, bo Egipcjanie zostają wciągnięci w zasadzkę.1991 rok n.e. Saddam Husajn spodziewa się, że wojska koalicji uderzą od strony zatoki Perskiej. Atrapy sprzętu wojskowego i fałszywe wiadomości radiowe wprowadzają Irakijczyków w błąd, bo zwycięski atak następuje w zupełnie innym miejscu.Stosowanie podstępu na polu bitwy jest równie stare, jak sama wojna. Ta książka pokazuje fortele wojenne na lądzie, morzu i w powietrzu od starożytności po czasy współczesne. Wojny Cezara w Galii, wyprawy krzyżowe, rozgrywki o władzę renesansowych książąt, kampanie napoleońskie, wojny światowe a podczas wszystkich tych konfliktów walczący usiłowali różnymi sposobami zmylić przeciwnika. Dezinformacja, fałszerstwo, mistyfikacja, kamuflaż, amaskirowkaa to tylko część arsenału wojennych blefów. Dziś, gdy najważniejsza stała się wywiadowcza abitwa na informacjea, rozwój techniki dostarcza nowych możliwości oszukania wroga. Jon Latimer a brytyjski historyk, wykładowca University of Wales, autor poczytnych książek poświęconych historii militarnej, takich jak Alamein, Burma: The Forgotten War, 1812: War with America, przez wiele lat służył w armii brytyjskiej

PaniNibelungowa | 2015-09-10
Na półkach: Historia, Przeczytane

"Człowiek człowiekowi wilkiem", a w tej książce opisane są sprytne wilki, potrafiące nabić w butelkę wielkie armie i przemądrzałych wrogów. Jak ktoś ma jakieś pojęcie o ogólnej historii, to z samej ciekawości powinien sięgnąć po ten tytuł. Nikt na lekcjach nie opowiadał o dmuchanych Shermanach czy potężnych dywizjach na niby. Autor nie skupia się tylko na II wojnie światowej, ale bazuje na wojnach odbywających się na przestrzeni wieków. Niektóre podstępy są tak zabawne,że aż dziw bierze iż ktoś się na to nabrał. Kto lubi ciekawostki niech przeczyta tę książkę.

dervorin | 2015-03-17

Chaotyczna, opisująca przede wszystkim II WŚ. Wydanie obfituje w błędy drukarskie, tłumaczenie też pozostawia trochę do życzenia.

Joker | 2016-03-05

"Im kosztowniejsze i bardziej intensywne stają się działania wojenne, tym cenniejsze są udane podstępy wojenne". Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Na 336 stornach poznajemy techniki podstępu używane od starożytności po dzisiejsze czasy. Na poziomie taktycznym, strategicznym, dodatkowo autor pokusił się o podział dla wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz lotnictwa. Do minusów należy dodać chaotyczność i przeskakiwanie od tematu do tematu.

Kryspus | 2013-09-16
Przeczytana: sierpień 2013