Podstępy i fortele wojenne

Okładka książki Podstępy i fortele wojenne Jon Latimer
Okładka książki Podstępy i fortele wojenne
Jon Latimer Wydawnictwo: Amber powieść historyczna
powieść historyczna
Amber
2008-01-01
2008-01-01

Autor opisuje przeróżne fortele i podstępy wojenne. Początkowo wydaje się, że rzecz przedstawiona zostanie w porządku chronologicznym, najpierw mamy opisane kilka forteli od starożytności do wojny secesyjnej. Następnie autor zaczyna skakać po epokach i tematach. Najwięcej miejsca poświęca drugiej wojnie światowej. Końcówka książki to trochę o wojnie w Wietnamie i pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej. Faktycznie niektóre przykłady są całkiem ciekawe, jednak spora część opisana jest dość chaotycznie, tak jakby autor stosował pewne skróty myślowe. Być może wynika to z tłumaczenia, które nie zawsze jest idealne. Do tego dochodzi cała masa błędów edytorskich (brak liter, błędy w wyrazach, ucięte słowa). Ogólnie można przeczytać, ale nie jest to pozycja, którą mógłbym do końca polecić.

"Im kosztowniejsze i bardziej intensywne stają się działania wojenne, tym cenniejsze są udane podstępy wojenne". Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Na 336 stornach poznajemy techniki podstępu używane od starożytności po dzisiejsze czasy. Na poziomie taktycznym, strategicznym, dodatkowo autor pokusił się o podział dla wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz lotnictwa. Do minusów należy dodać chaotyczność i przeskakiwanie od tematu do tematu.

"Człowiek człowiekowi wilkiem", a w tej książce opisane są sprytne wilki, potrafiące nabić w butelkę wielkie armie i przemądrzałych wrogów. Jak ktoś ma jakieś pojęcie o ogólnej historii, to z samej ciekawości powinien sięgnąć po ten tytuł. Nikt na lekcjach nie opowiadał o dmuchanych Shermanach czy potężnych dywizjach na niby. Autor nie skupia się tylko na II wojnie światowej, ale bazuje na wojnach odbywających się na przestrzeni wieków. Niektóre podstępy są tak zabawne,że aż dziw bierze iż ktoś się na to nabrał. Kto lubi ciekawostki niech przeczyta tę książkę.

Chaotyczna, opisująca przede wszystkim II WŚ. Wydanie obfituje w błędy drukarskie, tłumaczenie też pozostawia trochę do życzenia.

• Książka papierowa
  • 1
  • Historia wojskowa
  • Niedoczytane
  • Książki z którymi mieszkam
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Podstępy i fortele wojenne