Tobruk 1941. Pierwsza ofensywa Rommla

Okładka książki Tobruk 1941. Pierwsza ofensywa Rommla Jon Latimer
Okładka książki Tobruk 1941. Pierwsza ofensywa Rommla
Jon Latimer Wydawnictwo: Amercom Seria: Wielkie Bitwy II Wojny Światowej historia
historia
2009-01-01
978-83-261-0293-6
StudioPrint
II wojna światowa Afryka Północna Africa Korps

"Tobruk 1941" opisuje wydarzenia od przybycia Rommla do Afryki w lutym 1941 r., przez budowę DAK, kontrofensywę w Cyrenajce, podejście do Tobruku i jego oblężenie w 1941 roku. Książka pokazuje obronę Tobruku przez Australijczyków (9 DP) dowodzonych przez gen. Morshead`a. Ostatnim epizodem opisanym przez Autora jest próba odblokowania Tobruku w nieudanej operacji "Battleaxe" w czerwcu i następnie zluzowanie Australijczyków przez Brygadę Strzelców Karpackich. Książeczka jest jak zwykle dobrze zilustrowana, uzupełniona świetnymi mapkami które pozwalają lepiej odczytywać działania poszczególnych jednostek, bogata w dobrze opisane fotografie. Dalej podtrzymuję, że ta seria jest warta swojej ceny (jedynie kilka zł). Ci którzy oczekują opisu obrony Tobruku przez Polaków będą zawiedzeni, bo na "zluzowaniu" Australijczyków przez Polaków się ona kończy. Brakuje mi w niej jednak niektórych informacji, położyłbym większy nacisk na formowanie DAK i postarałbym się umieścić w niej więcej opisów związanych z działaniami niemieckimi, bo w końcu podtytuł książki brzmi "Pierwsza ofensywa Rommla". Wydaje mi się, że lepszą pozycją była jednak "Operacja Compass" J. Latimera w tej serii opisująca wydarzenia przed przybyciem Rommla do Afryki.

• historia
  • Osprey