Wojna na pustyni 1940. Operacja Compass

Okładka książki Wojna na pustyni 1940. Operacja Compass Jon Latimer
Okładka książki Wojna na pustyni 1940. Operacja Compass
Jon Latimer Wydawnictwo: Amercom Seria: Wielkie Bitwy II Wojny Światowej historia
historia
2009-01-01
978-83-261-0291-2
StudioPrint
II wojna światowa Afryka

„Wojna na pustyni 1940(…)” to sprawnie napisana książeczka dla chcących poszerzyć swoją wiedzę temat walk w Afryce Północnej. Moim zdaniem to mniej znany fragment historii II wojny światowej, ponieważ bardziej popularne są późniejsze bitwy, z udziałem Niemców pod wodzą Rommla. Dla mnie szczególnie interesujące były dylematy dowódców brytyjskich odnośnie doboru właściwej strategii oraz opisy problemów logistycznych i sprzętowych przy planowaniu ruchów wojsk. Co zdumiewa, Włosi dominowali pod względem ilości żołnierzy i sprzętu, a mimo tego, z winy słabej woli walki, fatalnego dowodzenia i archaicznej taktyki na polu walki poddawali się w takim tempie, że Brytyjczycy mieli problem z ich aprowizacją. Dla mnie była to szczególnie ciekawa lektura, ponieważ członek mojej rodziny brał udział w walkach o Tobruk w 1941 r., które były następstwem wydarzeń opisanych w niniejszej pozycji. Dodatkowym atutem książki są liczne mapki, zdjęcia i rysunki. Polecam.

Powiem szczerze, że do tej pory ten okres historii walk w Afryce Północnej był dla mnie mało interesujący. Osprey znów sprawił jednak mały cud, gdyż to jak została przedstawiona kampania zwana Operacją "Compass" wessało mnie bez reszty. Książka opisuje atak Włochów w 1940 roku na Egipt i zdobycie Sidi Barrani, a następnie rozpoczętą przez siły brytyjsko-australijsko-hinduskie próbę odbicia terenów zajętych przez Włochów, która to próba przemieniła się w wielki pościg za cofającą się 10 Armią włoską dowodzoną przez Grazianiego i Gariboldiego. To była świetna operacja aliancka kierowana przez gen. R. O`Connora, zwanego zresztą "małym terrierem który nigdy nie odpuszcza". Operacja pokazana jest bardzo dynamicznie odkrywając przed czytającym kolejne sukcesy takie jak Sidi Barrani, As Sallum, Bardija, Tobruk i ostatecznie przypieczętowanie klęski Włochów pod Beda Fomm. Z książki wyłania się obraz pędzących angielskich jednostek pancernych (m. in. 7 DPanc) i 6 dywizji australijskiej oraz 4 dywizji hinduskiej, które rozbijają w pył niekiedy całkiem dobrze walczące, ale niestety źle dowodzone wojska włoskie. Początkowo mała akcja zaczepna przerodziła się w ponad 750 km pościg. Brytyjczycy wzięli do niewoli ponad 110 tys. Włochów tracąc przy tym 500 zabitych i ok. 1400 rannych. Sukces był ogromny. Działania pokazały znaczenie jakie ma logistyka i zmechanizowanie wojsk w wielkich połaciach pustynnych. Ta operacja miała jeszcze jeden efekt. Sukces brytyjski zmusił Niemców do wysłania do Afryki swoich wojsk dowodzonych przez przyszłego bohatera E. Rommla.

• historia
  • Osprey
  • Historyczne
  • Bitwy II Wojny Światowej
  • Książki Żana
  • II wojna swiatowa (1939 - ....)
  • Alianci w Afryce II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Wojna na pustyni 1940. Operacja Compass