My Cousin Rachel
dona

Filip Ashley od dzieciństwa mieszka z wujem, zatwardziałym starym kawalerem, w cichej posiadłości ziemskiej w Kornwalii. Pewnej zimy Ambroży Ashley postanawia wyjechać dla poratowania zdrowia do słonecznej, ciepłej Italii. Tam poznaje tajemniczą Rachelę Coryn i wkrótce decyduje się ją poślubić. Filip dowiaduje się o całej sprawie z listów wuja - dziwnych, pełnych niedomówień, a w końcu nawet alarmujących. Nieznana Rachela jawi się młodemu człowiekowi jako demon zła, przebiegłości i występku. Kiedy więc Ambroży Ashley umiera we florenckiej willi żony, Filip nie wierzy, że była to śmierć z przyczyn naturalnych i postanawia napiętnować zabójczynię. Wkrótce po powrocie do Kornwalii dostaje od niej list...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Andromache | 2015-05-27
Na półkach: Klasyka, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 maja 2015

,,Chodzi o to, że życie trzeba wytrzymać i przeżyć. Tylko jak przeżyć? - oto jest
problem. Codzienna praca, obowiązki - to nic trudnego. Zostanę sędzią pokoju jak Ambroży, a z czasem członkiem parlamentu. Jak wszyscy w rodzinie, będę szacownym i poważanym obywatelem, godnie uprawiającym ziemię i dbającym o swoich ludzi. I nikt nie odgadnie, jak wielki przygniata mnie ciężar i każdego dnia, nękany wątpliwościami, zadaję sobie pytanie, na które nie znajduję odpowiedzi. Czy Rachela była niewinna czy winna? Może i tego dowiem się w czyśćcu.”

Każdy z nas miał moment, w którym był czegokolwiek bez odwołania pewien i zna to uczucie, gdy los po raz kolejny zagrał na naszym nosie. W takiej sytuacji został postawiony Filip Ashley, główny bohater powieści Daphne Du Maurier, młody mężczyzna rozpamiętujący przeszłość i z żalem spoglądający na portret prawdziwej miłości – swojego wuja Ambrożego. Wychowywany przez niego i otaczany czułością, poczuł zazdrość na wieść o jego ślubie z tytułową...

Dominka1 | 2016-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Daphne du Maurier znana jest miłośnikom literatury jako autorka świetnej "Rebeki" i nastrojowej "Oberży na pustkowiu". Autorka tworzyła z reguły dzieła będące na granicy dwóch gatunków, balansując między psychologicznym thrillerem a kryminałem czy nawet powieścią gotycką. "Moja kuzynka Rachela " to mało znana w Polsce historia. W jakich klimatach jest utrzymana i czy zasługuje na poznanie?
Kim jest Rachela ? Osobą, która będzie was intrygować i zaskakiwać od pierwszych do ostatnich stron książki. Dama z przeszłością, pochodząca z Włoch zdołała oczarować w swoim rodzimym kraju, Ambrożego Ashleya.
Kim jest Ambroży? Zatwardziałym starym kawalerem i właścicielem sporego majątku w Anglii oraz opiekunem i kuzynem młodego Flipa. W czasie swojej podróży do Włoch poznaje Rachelę i żeni się z nią, a w kilka miesięcy po tym fakcie umiera. Cały majątek jednak przypada nie małżonce ,a młodszemu krewnemu Ashleya.
Jaki jest młody dziedzic? To świeżo upieczony absolwent Oxfordu,...

Felzmann | 2013-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2013

Po rewelacyjnej "Rebece" sięgnąłem po "Moją kuzynkę..." mając w pamięci miniserial, który jako dzieciak oglądałem w TVP. Był sierpień 1988 r. Ten serial bardzo mi się podobał. Był pełen napięcia, tajemnic i Rachelę grała wspaniała Geraldine Chaplin, córka słynnego filmowca. Ona naprawdę idealnie nadawała się do tej roli. Gdy czytałem książkę to miałem przed oczami obrazy sprzed ćwierć wieku. Bardzo miło spędziłem czas przy tej książce. Jednak to chyba nie jest lektura dla wszystkich. To jest nieco nudnawa powieść psychologiczna, której akcja toczy się w Kornwalii w XIX w. Ale ja takie nudnawe powieści lubię. Choć dla mnie to nieco śmieszny świat. Życie jest pełne hipokryzji i konwenansów i nie mówi się niczego wprost. Ale może właśnie dlatego tak bardzo lubię tego typu powieści?

betina360 | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Rachela nie jest zwykla kobieta ma swoje tajemnice i dziwactwa do tego lubi zyc w luksusie do ktorego jest przyzwyczajona.Filip widzi w niej osobe ktora chce widziec im dluzej sie znaja tym bardziej widzi ze sie pomylil. Koniec mnie zaskoczyl tego nie przewidzialam.

fidrygauka | 2014-03-22
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Thriller psychologiczny "Moja kuzynka Rachela" zdecydowanie zostaje w cieniu osławionej i wielokrotnie filmowanej "Rebeki". I mimo, iż rzeczywiście zakończenie tej ostatniej jest majstersztykiem, talentu narracyjnego nie można du Maurier odmówić i w przypadku 'Racheli'.

Nieoczekiwana śmierć Ambrose we Florencji , gdzie przeprowadził się z deszczowej Kornwalii ze względów zdrowotnych, całkowicie zwala z nóg jego zaadoptowanego w dzieciństwie krewnego Phillipe'a Ashley. Sprawa nie wydaje się zwykłym zrządzeniem losu, jako że w drodze do Włoch Phillipe, który zamierza odwiedzić swojego wuja, dostaje od niego wysłany jeszcze przed śmiercią list sugerujący, że mógł zostać otruty.
Tajemniczości całej sprawie dodaje Rachela, jak się okazuje daleka kuzynka Ambożego i Phillipe'a, którą to krótko przed śmiercią poślubił wuj, do tej pory zadeklarowany stary kawaler.
Guz mózgu jest oficjalną przyczyną śmierci, co zamiast rozjaśnić sprawę, czyni ją jeszcze bardziej podejrzaną. Tym bardziej,...

pulcinella | 2013-01-11

No proszę, nie ma to jak przeczytać jakąś ramotkę! Jakaż przyjemność..., bo i bohaterowie niezwykli, i fabuła z tajemnicą wielce frapującą, i jakież cudowne realia z życia angielskiego ziemiaństwa!

monidecor | 2011-11-02
Przeczytana: 30 października 2011

O autorce Daphne Du Maurier dowiedziałam się niedawno, przy okazji serialu emitowanego w TVP pt. "Rebeka". Postanowiłam przeczytać jakąś książkę tej autorki i tak oto w ten sposób wpadła w moje ręce "Moja kuzynka Rachela".
Powieść jest o młodym Angliku Filipie Ashleyu który stracił rodziców i został wychowany przez swego wuja Ambrożego w posiadłości w Kornwalii. Chłopiec wychowywał się wyłącznie w męskim gronie, nie zaznając nigdy kobiecej ręki. Obaj mężczyźni byli bardzo ze sobą zżyci, jednak podczas pewnych wakacji Ambroży musiał udać się na wakacje do Italii ażeby podreperować swój stan zdrowia. Tam poznał i zakochał się w Racheli a wkrótce ją poślubił. Filip dowiedział się o wszystkim z listów od Ambrożego. Z czasem jednak otrzymywał listy które były dość niepokojące i sugerujące że Rachela ma niekorzystny wpływ na Ambrożego. Filip od tamtej pory stworzył w swojej głowie wrogi obraz swej kuzynki Racheli, myśląc o niej najgorsze rzeczy. Myśli te spotęgowała informacja o nagłej...

maurycyma | 2015-10-26

Druga po "Rebece" porywająca powieść D. Du Maurier. Mroczny, gęsty klimat połączony ze stosunkowo prostą linią fabularną do u tej autorki przepis na książkę doskonałą.

kuzynka | 2011-07-21
Na półkach: Przeczytane, Maurier Daphne
Przeczytana: 20 lipca 2011

Książka nie taka rewelacyjna jak "Rebeka", ale bardzo dobra i warto ją przeczytać. Podoba mi się styl pisania autorki. Opowieść wciąga do samego końca. Gorąco polecam! :)

Firstlight OftheDay | 2015-10-04

Niepowtarzalny klimat buduje ta pisarka:-) Wszystkie powieści, jakie czytałam do tej pory są jak z filmów pana H., co ja piszę - są lepsze!