Moja kuzynka Rachela

Daphne du Maurier Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka pod Różą literatura piękna
My Cousin Rachel
literatura piękna
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Biblioteczka pod Różą
moja kuzynka rachela daphne maurier

ta książka unosiła mnie swoją fabułą. Raz mknęłam przez kolejne strony z wypiekami na twarzy, raz dryfowałam i zastanawiałam się, gdzie mnie to wszystko zawiedzie. Ostatecznie nie zawiodłam się, ale moją ulubioną pozycją ta książka nie zostanie.

Wprost ubóstwiam takie powieści! Niby nic niezwykłego - nieco staroświecka obyczajówka z dreszczykiem. Ale to właśnie ten dreszczyk i ta nieoczywistość są według mnie ogromnym atutem powieści. Dodatkowo mamy ładny, elegancki i stosunkowo prosty język, dzięki któremu przez książkę się płynie. Przynajmniej ja nie mogłam się od niej oderwać.
Stary dwór, tajemnicza śmierć i...

Moim zdaniem, niezła. Ale nie tak dobra, jak "Rebeka" tejże autorki.

Pierwszą połowę czytało się bardzo topornie, zupełnie nie ciągnęło mnie do dalszej lektury. Akcja rozwija się niezwykle powoli. Autorka starała się zbudować odpowiednie napięcie pomiędzy bohaterami, szkoda, że wszystko toczyło się tak wolno, bo jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, to jest naprawdę nieźle. Główny bohater i jednocześnie narrator tej historii, Filip, może...

Kolejna świetna powieść autorki, nie zawiodłam się. Dosyć powoli wciągałam się w tę historię, ale po parunastu stronach rozwijająca się fabuła całkowicie mnie pochłonęła. Splot wydarzeń ciekawił i trudno było się oderwać od lektury. Na pewno każdy czytelnik będzie miał dużo różnych przemyśleń na temat tego co dzieje się w książce. Zakończenie zaskakuje i nie jest...

Na półkach: , , , ,

Podobała mi się zwłaszcza strona psychologiczna. Ironia w opisach uczuć głównego bohatera skłania do uśmiechu czy dwóch. Zakończenie... zastanawia choć cieszy tych, którzy byli przekonani o nikczemności Racheli.
Nie polecam tym, których nużą długie wywody dotyczące uczuć bohaterów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Główny bohater, Filip, wychowywany w męskim towarzystwie, szczery, naiwny i beztroski dwudziestokilkulatek, zajmuje się dużą posiadłością w Kornwalii podczas wielomiesięcznej nieobecności swojego kuzyna, który go wychował. Ambroży, podczas corocznego wyjazdu nad Morze Śródziemne na okres zimowych angielskich chłodów, żeni się w porywie namiętności. Coraz rzadziej pisze do...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nutka pewnej tajemnicy, która ciągle wisi nad bohaterami, sprawia, że książka potrafi wciągnąć. Jednak główny bohater swoim zachowaniem wprowadza pewien zamęt. Do samego końca nie wiadomo kto jest z kim w jakiej relacji, a niektóre wątki wydają się nieskończone. Jednak polecam, dla każdego kto lubi piękną Anglię, niespełnione obietnice i nutkę tajemnicy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1966

Bardzo lubię literaturę tego typu, XIX wiek tajemnicza śmierć, femme fatal... Ale przyznam, że zmeczylam się tą powieścią... Za dużo rozterek głównego bohatera mimo 24 lat niedojrzalego chłopca który pierwszy raz poznaje kobietę z krwi i kości. Mimo wszystko jednak polecam bo w tej powieści nic nie jest jednoznaczne, a zakończenie składania czytelnika do myślenia i analizy...

Książka obrazująca życie społeczne w XIX -wiecznej Anglii i zwyczaje właścicieli ziemskich. Już w tamtych czasach kobieta by zdobyć pozycję knuła i liczyła, co jej się bardziej opłaca, a małżeństwa były jedynie transakcjami.

Książka sama w sobie czasami przynudzała licznymi opisami rozterek, ale warto ją przeczytać.

Dyskusje

• 2018