Florentyna od kwiatów

Okładka książki Florentyna od kwiatów Agnieszka Kuchmister
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Florentyna od kwiatów
Agnieszka Kuchmister Wydawnictwo: Książnica Cykl: Seria sokołowska (tom 1) fantasy, science fiction
Seria sokołowska (tom 1)
Książnica
2021-09-01
2021-09-01
realizm magiczny

Okładka książki Obiata. Antologia słowiańska Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Obiata. Antolo... Silke Brandt, Aleks...
Okładka książki Czarcie Runo - Antologia horroru słowiańskiego Dagmara Adwentowska, Maks Dieter, Zbigniew Golemienko, Marcin Halski, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Kornel Mikołajczyk, Maciej Szymczak
Czarcie Runo -... Dagmara Adwentowska...

Wyróżniona opinia i

Florentyna od kwiatów

przeczytanych książek 800 napisanych opinii 729

Lektura na wyciszenie, zadumę, wzięcie filiżanki herbaty i starego albumu na kolana...czy wiesz po co się urodziłaś?
Ciekawa jestem jak wyobrażałyście sobie Sokołów podczas lektury "Florentyny od kwiatów"? Ja przeżyłam piękne chwile jakie pamiętam, gdy odwiedzałam wioskę, w której mieszkała moja praBabcia (teraz to dzielnica Gdańska!). Domostwo, podwórko, kurki, droga bez asfaltu i aut, las za drogą....wielki dla moich małych oczu.

Literatura kobieca, bardziej dla romantyczek. Autorka wprowadza nas w świat wiejskich wierzeń, tajemnic natury, osób obdarowanych aurą, które widzą i czują więcej niż inni, czasem wykluczani lub ostatecznie pobłażliwie tolerowani. W tym nastroju jesteśmy świadkami życia malutkiej wsi, zagubionej wśród lasów, bagien i jezior, gdzie nawet echa wojny są słyszane z daleka....

Pełna wrażeń podróż przez życie głównej bohaterki, która odnajduje swoje miejsce w świecie poprzez miłość do kwiatów i ich symboliczne znaczenie. Kuchmister mistrzowsko splata wątki życiowe, tworząc barwną mozaikę wyzwań, miłości i odnalezienia własnej tożsamości. Czytelnik zostaje wciągnięty w emocjonalną podróż, gdzie każdy kwiat i każde wydarzenie nabiera głębszego znaczenia. Mimo że trudno jednoznacznie ocenić tę książkę, ze względu na jej opisowy charakter, to z pewnością jest to lektura, która porusza i inspiruje do refleksji nad własnym życiem oraz relacjami międzyludzkimi.

Ile tu było magii ❤️ Taka zaczarowana książka, jakby babcia stała obok mnie i opowiadała mi historie... Ciepła książka o przemijaniu, o tym co w życiu ważne. Cudowna.

Jakie to było dobre!!! Książka, która przenosi czytelnika do innego świata, świata, w którym nie można wszystkiego zrozumieć, a raczej trzeba poczuć. Poczuć spokój wsi, żyjący las, strach przed różnymi niewytłumaczalnymi zjawiskami i istotami. Florentyna ze swoim darem, spokój wsi, magiczne postaci Jutrowoja, Żyrborki lub Niewoi - genialne! Polecam!!!

Czasami żyjemy sobie w tej naszej mało poetyckiej rzeczywistości i mamy ochotę uciec do świata, który tej poetyckiej aury, tego niedookreślonego czegoś innego ma w sobie znacznie więcej, a nawet cały utkany jest z takich niesamowitości. Co jednak ciekawe, nierzadko pragniemy uciec do czegoś, co nie do końca znamy, a jednak czujemy, że jest nam bliskie. Nieuchwytne, ale też niezupełnie obce. Marzymy o takim miejscu. Albo znajdujemy je na kartach książek. Dla mnie takim miejscem była niewielka wieś o nazwie Sokołów, w której toczy się akcja powieści "Florentyna od kwiatów" Agnieszki Kuchmister.

Ktoś w jednej z recenzji napisał, że ta książka jest w zasadzie o niczym, że niektóre fragmenty się dłużą. Co prawda uważam oczywiście, że każdy ma prawo do swojej opinii, ale zdecydowanie przychylam się ku pozytywnym ocenom tej powieści. I myślę sobie, że to smutne, że w tym pędzie i szaleństwie codzienności ciągle liczymy na spektakularne zwroty akcji, równie spektakularne tempo i że tak trudno niekiedy skoncentrować się na tym, co piękne i co płynie wolno. Tak, trudno tu jest odnaleźć elementy wartkiej akcji, ale to właśnie tutaj dotykamy subtelnej tematyki upływu czasu, dorastania, prób odnalezienia się w gąszczu spraw, które tak bardzo, czasami naprawdę dotkliwie i już na zawsze pozostawiając ślady, tworzą życie. "Florentyna od kwiatów" to powieść, w której baśniowość wkrada się w codzienność Sokołowa. Nie jest czymś bardzo odstającym od tego, co uznaje się za normalne. To element krajobrazu - przede wszystkim ludzkiego. I przypomnienie, że gdybyśmy inaczej patrzyli, inaczej słuchali, byli bardziej wyczuleni i uważni, to byśmy tę baśniowość dostrzegli także w naszym życiu.

Polubiłam Sokołów. Florentynę, Jutrowoja, Mogiłka i innych mieszkańców tej skromnej wsi. Poznałam ich tajemnice, bolączki, wspomnienia i pragnienia. Ładne to było.

Polska wieś tuż po zakończeniu Wielkiej Wojny. W roku odzyskania niepodległości na świat, wśród kwiatów przychodzi Florentyna, która od małego jest osobą niezwykłą. Obserwując, jak dorasta i z roku na rok rozkwita niczym najpiękniejszy kwiat, przeżywałam wraz z nią wszelkie radości i smutki. Widziałam, jak pewnego dnia odkrywa, że urodziła się po coś i poczuła się potrzebna, jak spoglądając z okna na studnię, która przemawia i Czarny Las, nad którym migoczą tajemnicze światła - tęskni i myśli o tych, których nie było blisko..
Poznając losy Florentyny, jej rodziny i mieszkańców wioski, rozpłynęłam się w magicznej historii o dorastaniu, miłości i pasji, przeplecionej ludowymi wierzeniami i codziennością wiejskiego życia, gdzie każdy ma jakieś sekrety..
Zaczytałam się bez reszty w tej pięknej opowieści, która spowodowała, że czas zwolnił i mogłam oderwać się od codzienności. Nie pozostaje mi nic innego jak wrócić niebawem do tego świata, sięgając po drugi tom tej niesamowitej historii.

Książka z duszą, pełna magii, tajemnic, zapachów i duchów. Ciężko się oderwać

Książka z duszą, pełna magii, tajemnic, zapachów i duchów. Ciężko się oderwać

Taka książka o wszystkim o niczym. Historia życia Florentyny ukazana w krótkich fragmentach. Trudna do oceny.

Wciągnęłam na raz, magia, czytałam i czułam zapachy. Zachwyciłam się

Wciągnęłam na raz, magia, czytałam i czułam zapachy. Zachwyciłam się