Wyjście z cienia

Okładka książki Wyjście z cienia
Janusz A. Zajdel Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Z kosmonautą fantasy, science fiction
146 str. 2 godz. 26 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Z kosmonautą
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
146
Czas czytania
2 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
8307008255
Tagi:
powieść polska - 20 w.
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2312
2134

Na półkach: , , ,

Już w XVI wieku Etienne de la Boetie pisał, że "Tyrana nie musimy zwalczać ani zabić. Unicestwi się sam, byleby tylko kraj nie chciał mu dłużej służyć. Nie chodzi o to, by czegoś go pozbawić, ale o to, by niczego mu nie dawać" bo przecież "skąd bierze on oczy, które was szpiegują jeśli nie od was? Skąd bierze tyle rąk, aby was chwytać jeśli nie od was? A czy stopy, które depczą wasze miasta, nie są waszymi stopami? Czy ma nad wami władze, która nie pochodziłaby od was?".

"Wyjście z cienia" zdaje się być właśnie takim twórczym rozwinięciem "Rozprawy o dobrowolnej niewoli" jako oś fabularną stawiając dokładnie ten motyw. Jest masa smaczków - Proxima Centauri, która jest przecież "czerwonym karłem", a "okupacja proksyjska" brzmi prawie jak "okupacja rosyjska"; ale to są tylko smaczki. W ogólnym rozrachunku Zajdel popełnił powieść wręcz łopatologiczną w wymowie, jest bardziej literaturą klasy "pokrzepienia serc", a nie fascynującym socjo-s-f. Niektóre momenty są pretensjonalne, a warstwa alegoryczna jest wręcz infantylna - wygląda nawet trochę jak próba wytłumaczenia się z "Limes inferior" - nie wiem jakie nastroje panowały po jej premierze, ale nawet dziś często spotykam się z opiniami, że "zakończenie zniszczyło historię", podczas gdy rozwiązanie Limes Inferior jest tam najważniejsze! I jest zgrabną alegorią narzuconego reżimu bolszewickiego. Być może wtedy też wiele osób tego nie dostrzegało i stąd potrzeba napisania powieści z zasadniczo identycznym motywem Obcych, ale przedstawionych wręcz żenująco bezpośrednio. Choć równie dobrze Wyjście z cienia mogłoby być napisane przed Limes inferior, było szkicem, wersją roboczą lub wersją "light", dla młodszych czytelników. Nie wiem jak było. Raczej skłaniałbym się do tej wersji ze względu na pewną pokraczność Zajdla, której we wcześniejszych dziełach nie zauważyłem, a co wskazywać by mogło albo na spadek formy albo właśnie na to, że napisane zostały wcześniej, a po prostu wydane później.

Pewne zastrzeżenia mam też do ostatnich rozdziałów, które choć z jednej strony uzupełniają leitmotiv "nadgorliwości gorszej od faszyzmu", to jednak dzisiaj wyglądają bardziej na disclaimer mający uchronić Autora przed cenzurą i stanowić swego rodzaju ochronę, bo w razie czego mógł przedstawić książkę jako krytykę "błędów i wypaczeń" i miałoby to sens. Nie można go za to winić, ale wyszło trochę pokracznie.

Poza tym szanuję, że Zajdel nigdy się nie rozwodzi bardziej niż powinien i nie pisze niepotrzebnych 600-stronicowych cegieł, ale akurat tej powieści rozwinięcie i rozbudowanie by raczej nie zaszkodziło.

Już w XVI wieku Etienne de la Boetie pisał, że "Tyrana nie musimy zwalczać ani zabić. Unicestwi się sam, byleby tylko kraj nie chciał mu dłużej służyć. Nie chodzi o to, by czegoś go pozbawić, ale o to, by niczego mu nie dawać" bo przecież "skąd bierze on oczy, które was szpiegują jeśli nie od was? Skąd bierze tyle rąk, aby was chwytać jeśli nie od was? A czy stopy, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 339
  • Chcę przeczytać
    625
  • Posiadam
    457
  • Fantastyka
    57
  • Audiobook
    44
  • Audiobooki
    29
  • 2014
    28
  • Ulubione
    28
  • Science Fiction
    23
  • 2021
    21

Cytaty

Więcej
Janusz A. Zajdel Wyjście z cienia Zobacz więcej
Janusz A. Zajdel Wyjście z cienia Zobacz więcej
Janusz A. Zajdel Wyjście z cienia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także