Diabeł. Autobiografia

Wydawnictwo: Initium
Demon. A memoir
978-83-62577-02-6
Patryk

Pozbawione celu życie niedawno rozwiedzionego Claya toczy się pomiędzy ponurym, pustym mieszkaniem a monotonną pracą redaktora w niewielkim bostońskim wydawnictwie. Wszystko ulega zmianie w dniu, kiedy spotyka Luciana, a ten wypowiada z pozoru niewinne zdanie: „Opowiem ci swoją historię, a ty ją spiszesz i opublikujesz". Tajemniczy nieznajomy wkrótce stanie się obsesją redaktora, a mroczna...

Tajemniczy nieznajomy wkrótce stanie się obsesją redaktora, a mroczna historia o miłości, ambicji i łasce – z czasem okaże się opowieścią o nim samym.
A wówczas tylko jedna rzecz będzie dla niego istotna: poznać jej zakończenie.

zabielka | 2016-01-18
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Mimo iż nie jestem specjalnym znawcą, czy choć by fanem książek o tematyce chrześcijańskiej, nie mogę powiedzieć że ta nie przypadła mi do gustu.
Pomimo przydługawych refleksji autora-ki, czytało mi się ją dość przyjemnie.
Kupując ją spodziewałam się czegoś w stylu "Wywiad z Wampirem" -i może jest coś w tym porównaniu. Na pewno książka ta mnie nie rozczarowała, dała chwilę do przemyśleń.
Upadły anioł w innej niż wszystkie -a może takiej jak wszystkie- odsłonie. (Zależy jak na to spojrzeć).
Kurczaczek. Ciężko mi napisać tą opinie....
No nic, najlepiej samemu przeczytać i wyrobić sobie własną opinię. Coś mi się wydaje że to książka z tych które albo bardzo lubisz, albo wręcz przeciwnie. Ja w każdym bądź razie Polecam serdecznie i Pozdrawiam :)

agn | 2015-10-23
Na półkach: Sprzedam, 2015, Przeczytane, Mo.
Przeczytana: 22 października 2015

Książka z całą pewnością nie jest przeznaczona dla mnie. Po prostu nie interesują mnie pozycje poświęcone chrześcijaństwu i interpretacji Biblii.
Historia Lucjana (diabła) nie bardzo mnie zaciekawiła. A już historia Claya (człowieka) wogóle nie zainteresowała. Powiem więcej – nie polubiłam go nawet, a jego wynurzenia mnie nudziły i denerwowały.
Chyba nie czytałam podobnej książki, ale mam wrażenie, że nie jest ona w żaden sposób nowatorska. Sporo tutaj pseudo psychologii, jak dla mnie niezbyt odkrywczej.

Sądziłam, że jeśli trochę poczekam, to w końcu znajdę słowa, którymi będę wstanie skomentować tę książkę. Jednak minęła niemal doba odkąd odłożyłam ją na półkę, a ja wciąż nie potrafię chyba tak po prostu się wypowiedzieć. Kupując ją z pewnością nie spodziewałam się czegoś tak fenomenalnego. Czegoś, co za tą fantastyczną szatą Diabła, Boga, Aniołów i Nieba - kryje tak strasznie realny świat. To naprawdę książka o każdym z nas i naprawdę daje dużo do myślenia. Jeszcze nigdy tyle się nie zastanawiałam nad samym pojęciem stworzenia, czasu, życia, przebaczania czy samego zła. Ta książka zadaje mnóstwo pytań, na które powoli sama odpowiada. Nie robi tego jednak nachalnie i trzeba niekiedy zatrzymać się i zastanowić nad tekstem, który właśnie pochłonęliśmy. "Diabeł - autobiografia" z pewnością jest jedną z tych książek, które pamięta się długo - jeśli nie zawsze.

----

Beti | 2014-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Po prostu świetna,trudno się oderwać od lektury.Książka mnie bardzo zaskoczyła,postać upadłego anioła który za każdym razem pojawia się jako inny człowiek spotykając się z pisarzem który ma napisać o nim książkę.Na pewno sięgnę jeszcze po książki tej autorki.Polecam :-)

książek: 1925
ola161 | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

Książka ta okazał się zupełnie inna niż się spodziewałam. Myślałam, że będzie to książka, z której nic nie wyniosę. Okazało się zupełnie na odwrót. "Diabeł. Autobiografia" to dla mnie przewrotna książka. Z jednej strona opowiada historię znaną z "Biblii" tylko, że od strony zła. Z drugiej strony jest o każdym z nas. O każdym człowieku żyjącym na ziemi. O tym jakich dokonujemy wyborów i jak na nas wpływają. Jak nasze życie może się zmienić poprzez jedno spotkanie, jeden wybór.
Autorka bardzo zręcznie manewruję religijnymi dogmatami i przedstawia je w zupełnie nowy sposób. Dzięki temu czytelnik zaczyn się nad nimi zastanawiać na nowo.
Jak dla mnie książka jest warta polecenia. Nie jest powalająca, ale skłaniająca do refleksji, która czasami jest nam wszystkim potrzebna.
P.S. Po przeczytaniu zakończenia czuję bardzo duży niedosyt!

enga | 2010-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2010

Chyba każdy z nas – przynajmniej jako dziecko lub młoda osoba – poznał chociaż powierzchownie główne informacje dotyczące stworzenia świata, ludzi, diabła i podstawowe zasady religii katolickiej. Dzięki temu ta książka jest bardzo dobrą pożywką dla myśli i zastanowienia się nad życiem. Niezależnie od „orientacji” religijnej.

Fabuła? Wystarczy tylko napomknąć, że rozwiedziony redaktor Clay pewnego dnia spotyka na swej drodze Diabła. Diabeł prosi o spisanie jego biografii, którą opowie Clay’owi, a ten – po długich rozterkach (diabeł? ale o co chodzi? schizofrenia?) zgadza się, zresztą nie ma wyboru… Co z tego wynika? O co chodziło Diabłu? Jaki jest cel ich spotkań? Dlaczego Clay?

Diabeł opowiada Clay’owi o miłości do Boga, którą pałał od dnia stworzenia. I o jednym, jedynym błędzie, który popełniło grono aniołów, a który zaowocował wiecznym wygnaniem i odrzuceniem. Ukochane stworzenia Boga odrzucone? Bez wybaczenia? Nie mogą w to uwierzyć. A tu nagle ich oczom krok po kroku ukazuje...

Dotka76 | 2016-03-03
Na półkach: Wiara, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2016

Od razu zaznaczam, że ta książka przypadnie do gustu głównie osobom, dla których wiara jest w jakiś sposób ważna. Należę do tej właśnie grupy szczęśliwców i nie ukrywam, pochłonęłam tę książkę jednym tchem.
To dla mnie zupełnie nowe spojrzenie na niektóre kwestie.
Nienawiść szatana do ludzi tu tłumaczona jest ogromną zawiścią, zazdrością o miłość Boga do ludzi. W pewnym momencie diabeł mówi, że Bóg tyle nam dał z siebie: cierpliwości, narzędzi, miłości, siebie samego - a my nadal wymyślamy sobie nowe religie, filozofie, rozrywki. Ciągle nam mało. Świetnie wyjaśniona istota komunii św. - jako danie siebie - coś, czego diabeł już nie mógł wprost przeżyć. Ciągle podkreślał, że oni popełnili raz jeden błąd - zbuntowali się i już nigdy nie dostali drugiej szansy, a człowiek wciąż i wciąż dostaje nowe szanse.

Jednym słowem - rewelacja. Czekałam z tą książką do Wielkiego Postu i to był dobry pomysł.
To moja trzecia książka dotycząca wiary (po "Dowodzie" i "Po drugiej...

Kasjopeja | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lutego 2014

Nie ma tutaj prawie nic o diable, są tylko wywody podrzędnego pisarza pracującego w małym wydawnictwie, który przechodzi kryzys, ryczy za byłą żoną, która wolała innego i zaniedbuje pracę z własnych egoistycznych pobudek. Zarys życia Szatana może i tutaj jest, podobnie jak połowa biblii... autorka nie dodała nic nowego, przekalkowała tylko to wszystko, co każdy średnio inteligenty człowiek już wie... był upadek, eden, pierwsi ludzie, Jezus... ble ble ble zasnąć można!
Nie polecam

| 2010-11-14

Kilka lat temu zastanawiałam się, jakby to było spotkać na swojej drodze samego Diabła. Nie chodziło mi o to, by zmienić swój punkt widzenia na coś nieco bardziej drapieżnego lecz po to, by sobie z nim chociaż przez chwilę pogawędzić. Chodziłam wtedy do klasy o profilu dziennikarskim, więc tego typu postać idealnie nadawałaby się do przeprowadzenia z nią wywiadu. Niestety moje malutkie marzenia nie spełniły się, jednak od tamtej pory z miłą chęcią sięgam po lektury, w których pojawiają się - chociażby w wątkach epizodycznych - piekielni władcy.

"Diabeł. Autobiografia" zainteresował mnie w chwili, w której dostałam w swoje łapki pierwszy rozdział powieści będący jeszcze egzemplarzem promocyjnym. Do premiery książki pozostało jeszcze trochę czasu, a ja już wiedziałam, że za nic w świecie jej sobie nie odpuszczę.

Historia opisana w książce przedstawia nam losy rozwiedzionego agenta literackiego, który wciąż nie może się pozbierać po zdradzie żony. Życie Claya toczy się pomiędzy...

Crystal | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

"Diabeł. Autobiografia" to jedna z oryginalniejszych powieści, jakie czytałam. Muszę zaznaczyć, że pierwszy raz miałam styczność z prozą chrześcijańską. Historia Clay'a nie porwała mnie tak bardzo, jak oczekiwałam. Podobno jest to opowieść o każdym z nas. Niestety, nie udało mi się tego dostrzec, a z samej książki nie wyniosłam wiele. Może byłam zbyt krótkowzroczna? Tak czy siak, po jej przeczytaniu mam mieszane uczucia. Z jednej strony wiem, że była wyjątkowa, z drugiej, jakbym miała powiedzieć dlaczego, zastanawiałabym się przez dużą ilość czasu, ostatecznie nie potrafiąc tego zrobić. Clay to bohater do bólu zwyczajny, ale to był chyba celowy zabieg autorki, gdyż miał on reprezentować każdego z nas (tak przynajmniej mi się wydaje). Z kolei diabeł Lucian, to postać wykreowana w sposób wręcz genialny. Jego zagadkowy sposób mówienia, tajemniczość i nieobliczalność sprawiły, że książki nie porzuciłam i postanowiłam wytrwać do samego końca. Ostatecznie jednak nie zdobyła mojego serca....