Siedem lat w Tybecie: moje życie na dworze Dalajlamy

Tłumaczenie: Ewa Waldeck-Kurtyka
Wydawnictwo: Świat Książki
Sieben Jahre in Tibet
Jakub Szwedo

Reprezentant Austrii w konkurencjach narciarskich na Olimpiadzie Zimowej w Monachium 1936, Heinrich Harrer, jest również znakomitym alpinistą. W 1939 roku wyrusza wraz z niemiecką wyprawą w Himalaje z zamiarem zdobycia Nanga Parbat... Wybuch wojny zastaje go w Indiach. Internowany przez Anglików podejmuje szereg prób ucieczki. Jedna z nich kończy się powodzeniem i w 1944 roku Harrer dociera do zamkniętego dla obcokrajowców Tybetu... Zdobywa tam wielu przyjaciół, jest nauczycielem i doradcą młodego dalajlamy...

Czytałam tę książkę już baaardzo dawno, ale zrobiła na mnie ogromne wrażenie. No i film, też świetny. Właściwe po obejrzeniu filmu sięgnęłam po wspomnienia autora. Polecam do przeczytania, bo naprawdę warto...

Grażyna | 2011-05-28
Przeczytana: 27 maja 2011

bardzo dobra książka podróżnicza, dokumentalna i chociaż na obecną chwilę już nie odkrywcza to na pewno warta przeczytania

KiNGa | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Dach świata przyciąga swoją magią, tajemnicą, niedostępnością. Tym bardziej przyciągają prawdziwe relacje ludzi, którzy tam byli i widzieli wszytko na własne oczy.

Jest to autentyczna historia o tym kraju, ludziach i jego tradycjach opowiedziana przez kogoś kto wsiąknął w tą kulturę, było mu dane poznać ich codzienność i przez jakiś czas być Tybetańczykiem. Jest to 7 lat z życia Heinrich’a Harrer’a i Peter’a Aufschnaiter’a, którzy znaleźli się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie, tj. byli w Indiach w 1939 roku gdy wybuchła wojna, co automatycznie spowodowało, że wylądowali w obozie dla internowanych. Udało im się uciec z obozu i przedostać się do Tybetu, ale była to droga pełna głodu, chłodu i niebezpieczeństw.

Historia jest niesamowita, ponieważ Tybet, jaki opisuje Heinrich Harrer, to hermetyczny kraj, pozostający głęboko w tradycji i broniący jakichkolwiek wpływów z zewnątrz. Tym bardziej niezwykłe, że bohaterom w końcu udało się przekonać Tybetańczyków, że nie są...

Karolina | 2010-09-16
Przeczytana: 27 lipca 2010

Coś da każdego, kto lubi biografie, prawdziwe historie czy poznawanie innych kultur. Początek książki był dla mnie wprawdzie nieco nużący (opis próby dostania się do Tybetu przez Indie) i wciąż narzekałam, że nie ma żadnych dialogów, ale później, gdy już Harrer znalazł się w Himalajach - mimo że dialogów wcale nie przybyło - opowieść mnie wciągnęła.

Harrer nie sili się na wyjaśnianie najdrobniejszych legend i symboliki obrzędów Tybetańczyków. On je po prostu przeżywa tak jak przeżyłby to każdy Europejczyk zwyczajnie je obserwując i starając się zrozumieć wszystko na swój sposób. Wspaniała lektura zachowująca choć kawałek zniszczonej kultury Tybetu.

tazi | 2013-07-15

Pamiętniki austriackiego himalaisty z pobytu w Tybecie, w ostatnich latach przed inwazją komunistycznych Chin na ten kraj. Książka pokazująca niezwykły świat, kulturę popadającą w zapomnienie. Książka piękniejsza od filmu.

Ell | 2014-08-18

To książka wspomnieniowa, opisująca fragment życia autora. Ale za to jak niezwykły jest to fragment. Kilka lat życia w zupełnie innym świecie, niż ten europejski, pozostawiony wydawałoby się w innym wymiarze.
To niezwykle bogaty materiał na książkę, szczególnie wartościowy, że Harrer robił wiele notatek na bieżąco. Zapisane w tamtym czasie są dlatego tak cenne.

Ale moje poznawanie losów autora nie odbyło się szybko i prosto.
Jeden powód to język, jakim książka została napisana. Zakładam, że tłumaczka, Ewa Waldeck-Kurtyka, starała się w swoim tłumaczeniu pozostać jak najbliżej oryginału.
Styl narracji jest dość prosty, chropawy i niestety monotonny. Nawet opisy ucieczek nie zawierają takiego ładunku emocji, jaki mogłyby mieć. Ale i tak ta początkowa część książki zatrzymała moją uwagę najdłużej.
Niestety, w dalszej części, gdy pojawiają się rozdziały szczegółowo opisujące życie Tybetańczyków, ich kulturę, zwyczaje itd. , poległam z kretesem. Natłok informacji podanych w tak nużący...

elka2012 | 2015-11-21
Przeczytana: 10 listopada 2015

Książkę czyta się niełatwo ze względu na bardzo reporterski (oszczędny) styl.O czym zresztą autor informuje na początku.Ale jest bardzo AUTENTYCZNA.
Kto chce się dowiedzieć o sytuacji i losach Tybetu w latach czterdziestych XX wieku, nieoceniona.
Czytałam z przyjemnością.
Zwłaszcza widząc w tle Brada Pitta (?!)

Tadeusz Michalik | 2010-12-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Moje wędrówki z książką podróżniczą rozpocząłem z tą książką. Ma dla niej sentyment. Polecam każdemu kto zechce oderwać się od życia codziennego i przenieść na "Dach świata" by przyjrzeć się historii ludu tybetańskiego. Bardzo lekko się ją czyta.

mysia82 | 2010-11-04

piekna opowiesc o sile, odwadze i wytrwalosci
o ciekawosci swiata i poswieceniu...
z checia przeczytalabym ja jeszcze raz ale niestety pozyczylam i juz do mnie nie wrocila, moze czas wpsiac na liste zakupow:)

Yanka | 2011-01-02

Jesli ktos szuka historii z filmu to sie bardzo rozczaruje. Ksiazka jest zupelnie inna. Podobala mi sie.

W drogę z plecakiem

Dla tych, którzy planują wędrówkę z plecakiem i sami nie wiedzą, dokąd zaprowadzi ich droga i dla tych, którzy od zawsze marzą o takiej wyprawie, ale jeszcze się nie zdecydowali jej urzeczywistnić – zestawienie książek o backpackerach. O tych, którzy rzucili wszystko i pojechali gdzieś za cały dobytek mając swój wypchany plecak.