Wyzwanie czytelnicze LC

Ostatnia sprawa Fredriki Bergman

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Fredrika Bergman (tom 6)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Syndafloder
Wojciech Łygaś
Ag2S

Na przedmieściach Sztokholmu policja znajduje zwłoki mężczyzny, który zginął od postrzału w pierś. W momencie śmierci siedział w fotelu przed kominkiem; na palcu miał ślubną obrączkę swojej córki… W innej dzielnicy miasta przedsiębiorca pogrzebowy szuka brata, który zniknął w tajemniczych okolicznościach. Nikt inny nie wydaje się przejmować losem zaginionego. Czyżby on też był już...

W innej dzielnicy miasta przedsiębiorca pogrzebowy szuka brata, który zniknął w tajemniczych okolicznościach. Nikt inny nie wydaje się przejmować losem zaginionego. Czyżby on też był już martwy?

Pewna kobieta walczy o zachowanie resztek kontroli nad swoim mężem, który staje się coraz bardziej niebezpieczny… Czas mija, a jej coraz trudniej ochronić przed nim siebie i dzieci. Nie może jednak odejść.

Według Fredriki Bergman i Alexa Rechta wszystkie te sprawy są ze sobą powiązane. Wciąż natrafiają na ślady, które prowadzą ich do przeszłości. Na jaw wychodzą dawne grzechy. Alex otrzymuje anonimowe listy, których nadawca chce „wszystko naprawić”. Kim jest autor i dlaczego za każdym razem jest o krok przed policją?

"Ostatnia sprawa Fredriki Bergman" − szósta książka Kristiny Ohlsson z Fredriką Bergman i Alexem Rechtem jako głównymi bohaterami − to pełna wartkiej akcji i utrzymana w mrocznej atmosferze powieść kryminalna, w której wszystko, co kiedyś zostało ukryte, po latach wychodzi na jaw.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Izabela Pycio | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

"Śmierć jest jak pijak w przepełnionym barze - wpada na plecy pierwszemu lepszemu klientowi i nawet nie przeprosi."

Po przeczytaniu rewelacyjnych kryminałów z serii o Martinie Bennerze ("Zagadka Sary Tell", "Pojedynek z diabłem") z zainteresowaniem sięgnęłam po inną serię kryminalną autorki, tym razem z kobiecą rolą główną. Trochę niefortunnie złożyło się, że zaczęłam od szóstego tomu, który jak zapowiada Kristina Ohlsson ma być ostatnim, może dlatego nie w pełni podchwyciłam klimat cyklu, zwłaszcza w sferze prywatnej czterdziestoletniej Fredriki Bergman, powstała zatem konieczność zapoznania się z jego wcześniejszymi odsłonami. Narracja przyjemna, choć momentami nieco rwana, z drobnym gubieniem płynności przeniesień. Wyczuwa się również pewną chropowatość i niemelodyjność fabuły, jakby brak większych pokładów ekscytacji i zaangażowania podczas pisania książki. Ale mogą to być zastrzeżenia związane z wejściem w przygodę czytelniczą dopiero na finalnym etapie.

Kryminał bazuje na...

rudarecenzuje | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Fredrika Bergman i Alex Recht muszą poprowadzić wyjątkowo trudne śledztwo. Morderca wodzi ich za nos, zawsze pozostając krok przed nimi. Choć wiadomo, że wszystkie ofiary coś łączy, ciężko zrozumieć motyw sprawcy. Jak zakończy się śledztwo? Dlaczego dla Fredriki ta sprawa okaże się ostatnią?

Kryminały to gatunek, który cenię sobie szczególnie. Uwielbiam podążać za książkowymi detektywami w poszukiwaniu sprawców zbrodni, czuć na plecach oddech mordercy, udzielać się przy rozwiązywaniu kolejnych zagadek. Moim zdaniem tej charakterystycznej atmosfery napięcia nie można z niczym porównać. Dokładnie na to liczyłam sięgając po najnowszą książkę Kristiny Ohlsson.

Już pierwsze rozdziały powieści stanowią najlepszy dowód na to, że autorka doskonale zna się na rzeczy, a jej utwór zadowoli nawet najbardziej wybrednego znawcę kryminałów. Sama uważam się za dość trudnego odbiorcę, bowiem po tego typu książki sięgam często, w związku z czym coraz trudniej mnie zaskoczyć. A jednak wspaniała,...

Zuela | 2018-08-18

Czy umierający mąż Fredriki jest seryjnym mordercą,który chce wszystko naprawić?Morderca ściga ludzi,którzy maja coś na sumieniu i sam wymierza sprawiedliwość.A to opętany szaleństwem policjant...proza życia

Skylla | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Tak się złożyło, że zetknąłem się z tą serią trafiając na ostatni tom. Zaczyna się niespecjalnie, bo autorka bardzo tajemniczo rozpoczyna sporo różnych wątków w wieloma postaciami, czytelnik jest zagubiony. Potem narracja staje się dość typowa, czyli mamy opis czynów złych i śledztwa na przemian. Rozwiązanie zaś dostajemy bez nadmiernych emocji i zaskoczenia. Połączenie dwóch głównych wątków wydało mi się na końcu przekombinowane i słabe. Lepiej, gdyby zrobić z tego dwie powieści. Wyszedł poprawny ale bardzo typowy skandynawski kryminał i nic więcej. Raczej nie cofnę się do pierwszych 5 tomów, skoro ostatni mnie nie porwał.

Lily76 | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Trzyma w napięciu, ciężko się oderwać. Szkoda, że to prawdopodobnie koniec. Seria z Martinem Bennerem nie przypadła mi bowiem do gustu.

Iwona | 2018-08-31

Bardzo fajna książka, wiele wątków, kilka niespodzianek. Podobała mi się bardzo.

raspberries95 | 2018-11-24
biomycha85 | 2018-11-23