Szpital kosmiczny

Cykl: Szpital Kosmiczny (tom 1) | Seria: Science Fiction
Wydawnictwo: Rebis
Hospital Station
Szpital, kosmiczny

Sektor Dwunasty szczyci się nową perłą. Nowoczesny Szpital Główny, skarbnica wiedzy medycznej, służy pomocą wszystkim mieszkańcom Galaktyki. Mnogość ich gatunków, a co za tym idzie chorób, wymaga jednak szczególnie wszechstronnego personelu, do którego obok ludzi należą również istoty innych klas. Wiedza i umiejętności doktora Conwaya, psychologa O’Mary i innych są nieustannie wystawiane na próbę – choćby przez dinozaura telepatę, twardego jak skała Hudlarianina czy rozpuszczającego się osobnika klasy SRTT – ale robią wszystko, by ciąg cudów medycznych, których dokonują, nie został przerwany.

Monika | 2013-08-28
Przeczytana: 2013 rok

Czyta się przyjemnie, ale generalnie nic specjalnego. SF w zasadzie tylko z nazwy, napęd nadprzestrzenny i inne bajery po prostu istnieją i nikt nie zastanawia się nad ich działaniem, techniki generalnie mało i tak jakby zupełnie ona autora nie obchodziła. Medycyna, która teoretycznie jest chyba głównym tematem tych opowiadań, też traktowana jest dość pobieżnie i bez zaangażowania, "Ostrego dyżuru" ani "Doktora House'a" spodziewać się nie należy.

Tytułowy szpital jest placówką olbrzymią, zatrudniającą lekarzy pochodzących z różnych planet i świadczącą usługi wszystkim w zasadzie, znanym i nie tylko, gatunkom istot inteligentnych zamieszkujących Galaktykę. I chyba właśnie ta różnorodność biologiczna jest najważniejszą atrakcją książki, bowiem autor nie ogranicza się do tlenodysznych jak my humanoidów, ale do woli puszcza wodze fantazji i tworzy stworzenia zupełnie nieprawdopodobne i nie podobne do żadnych organizmów ziemskich, nawet tych najdziwaczniejszych. Szkoda tylko że nie...

Pablos | 2011-09-13
Na półkach: [2011], Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2011

Kiedyś trafiłem na jedno z opowiadań zaliczanych do “szpitalnego” cyklu w miesięczniku Nowa Fantastyka. Pamiętam, że tekst spodobał mi się głównie z powodu prostoty opisu; jak na science fiction był bardzo lekkostrawny, przyjemny. Robił wrażenie właśnie takim brakiem nachalności, brakiem wydumanych, naukowych badań, autor nie starał się pokazać wymyślonych przez siebie ras obcych w sposób zwalający z nóg, a zwyczajnie, jak po prostu kolejnego pacjenta, kolejne wyzwanie dla lekarzy szpitala kosmicznego z sektora dwunastego. Znacznie ważniejsza dla pisarza była zagadka, pokazanie starań medyków, krok po kroku dochodzących do wyjaśnienia choroby i uzdrowienia pacjenta, niczym podczas osobliwego śledztwa.

Pierwszy (z wielu) tom opowiadań szpitalnych to pięć tekstów powiązanych ze sobą bohaterami, układających się w logiczną całość. Siłą Jamesa White’a jest umiejętność pokazania pewnych problemów społecznych, międzyludzkich w otoczeniu właśnie obcych. Ambicje, ale i strach przed...

esperanza | 2015-08-07
Przeczytana: 01 lipca 2015

Gdy rozpoczynałam lekturę o Szpitalu Kosmicznym, właściwie nie spodziewałam się niczego. Oczywiście wiedziałam, że będzie to kolejny duży kęs science fiction i że nigdy cały wykreowany przyszłościowy świat nie będzie opisany całkowicie. Wiedziałam też, że muszą być jakieś istoty inteligentne, które oprócz ludzi będą występowały w tej książce. Tak z grubsza, wiedziałam również, że akcja będzie się działa w Szpitalu Głównym, jedynym tak dużym i wszechstronnym we wszechświecie. Co mnie zaskoczyło? Istoty. Inteligencja. Nuta kryminału i dreszcz niepewności. Szybka akcja i ryzykowne decyzje. Wyobraźnia. I jeszcze raz wyobraźnia, Jamesa White'a.

Cała książka podzielona została na 4 rozdziały, z których każdy opisuje inny, trudny przypadek choroby istoty inteligentnej. Pierwsza część książki, zatytułowana Lekarz opowiada o chorym Hudlarianie, małym zwierzątku, reprezentancie klasy FROB, którego rodzice zginęli podczas...

Alannada | 2016-12-27

Akcja oczywiście osadzona jest w przyszłości. I mówiąc o przyszłości nie mam na myśli bliskiej, lecz bardzo daleką przyszłość. Taką, gdzie ludzie już dawno opuścili Ziemię, nie tylko skontaktowali się z innymi rozumnymi rasami galaktyki, ale też stworzyli Federację, dzięki której poszczególne rasy mogły jakoś współistnieć i współpracować.
W takich czasach oczywiście pojawiła się też potrzeba kompleksowej pomocy medycznej dla przedstawicieli tej mieszanki rasowej i kulturowej. Temu celowi miał służyć tytułowy szpital - wielka, złożona konstrukcja, przy której Gwiazda Śmierci mogłaby się schować i pisać emo posty na Twitterze. Placówka medyczna miała nie tylko posiadać zaawansowany sprzęt, niezwykłej klasy personel, ale też sektory przygotowane na przyjmowanie i leczenie jednostek różnych ras i typów oraz zaopatrzone w atmosferę i sztuczne ciążenie naśladujące środowisko naturalne poszczególnych obywateli. Fabuła książki podąża za loami personelu szpitala - od technika pracującego w...

amadar1 | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane, Odłożone
Przeczytana: 16 maja 2016

Są książki z których się wyrasta. Ja albo wyrosłem z tej książki albo z całego gatunku lat 80-tych, sam już nie wiem. Kupiłem książkę „Szpital Kosmiczny” w audiobooku i pomimo najszczerszych chęci nie udało mi się wykrzesać z siebie ani odrobiny głębszego zainteresowania tym co leciało w słuchawkach. Książka opowiada o szpitalu kosmicznym w kosmosie, w którym oczywistym jest fakt współistnienia i kooperacji tysięcy rozproszonych ras zwanych tutaj klasami. Reprezentant danego gatunku to reprezentant klasy... itd. Autor puszcza wodze fantazji nie zatrzymując się na humanoidach, ale opisując ogromną mnogość innych dziwnych ras. Całość przygód zamyka się w obrębie szpitala kosmicznego w którym zdarzają się nieprawdopodobne przygody z katastrofą obcego statku kosmicznego włącznie... No i co? No i nic. Takie to jakieś dla mnie... dziecięce? No właściwie to nie bardzo jest o czym gadać. Książkę oceniam jako średnią i poważnie się zastanawiam czy w ogóle wysłucham ją do końca. Wybaczcie,...

Bogdan Brykman | 2014-01-13
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Szpital kosmiczny jest książką do której przekonujemy się w trakcie czytania. Autor z każdą stroną coraz bardziej rozbudza naszą ciekawość. Polecam osobą które nie zwykły odkładać książkę na półkę po pierwszym przeczytanym rozdziale.

Bartek Biedrzycki | 2016-06-03

Absolutnie świetna rozrywka, w zasadzie zbiór samodzielnych epizodów, ale pokazujących kontakty międzygatunkowe z niecodziennej perspektywy, podczas gdy problemy i zagadnienia - bardzo klasyczne.

Anastazja | 2014-09-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Tak książka nie jest długa, nie jest nawet duża, ale w magiczny sposób przedstawia obraz dalekiej przyszłości wszechświata, a szczególnie jego rozwoju międzygatunkowego i medycznego. Bo jest to opowieść o młodym lekarzu, który przybywa do fascynującego, ogromnego Szpitala Kosmicznego, gdzieś w pustce, gdzie niesiona jest pomoc wielu różnym znanym i nieznanym gatunkom istot myślących. Fascynująca klasyfikacja tych gatunków, problemy międzygalaktyczne, między"ludzkie" oraz realność tego świata sprawiają, że wierzę że autor gdzieś swym trzecim okiem widział obraz przyszłości. Jak przepowiadane zmiany zapowiedziane w książkach Juliusza Verna się spełniły, tak książki Jamesa White jeszcze czekają na ten czas! Polecam wszystkim fascynatom dobrej i inteligentnej fantastyki!!!!

| 2012-04-22

Szpital Kosmiczny to niekończąca się pustynia; niezwykle monotonna opowieść, która zwyczajnie nie ma początku, środka i długo oczekiwanego finału.
Czułem się jakbym wyruszył w niezwykłą podróż i zawrócił w połowie drogi, twierdząc, iż nic ciekawszego mnie już nie spotka.
Tak równej (pod względem narracji oraz napięcia) książki chyba jeszcze nigdy nie czytałem. James White stworzył coś z olbrzymim potencjałem (sam pomysł szpitala kosmicznego jest niezwykle oryginalny) - przedstawionym w nużący i banalny sposób.
4 gwiazdki za przebłysk (niezwykle przelotny)geniuszu i świeżości oraz za to, że dotrwałem do końca.

NightShine | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Miła i przyjemna lektura, którą szczególnie polecam dla fanów "lekkostrawnego SF" oraz entuzjastów tematów o zabarwieniu medycznym. Pomysł świetny i ciekawy. Postacie jak na tego typu książkę barwne. Całość czyta się bardzo szybko a poszczególne fragmenty wręcz połyka się wzrokiem. Większość rozdziałów posiada podobny schemat typu: zagadka, rozwinięcie, faza zaprzeczenia i cudowne rozwiązanie. Niby nic genialnego ale jest w tym coś fajnego. To trochę tak jak z pierwszymi dwoma sezonami Housa. Ma się taką specyficzną przyjemność w oglądaniu powielania pewnego schematu. Polecam po ciężkim dniu :)