Duch liturgii

Der Geist der Liturgie: Eine Einführung
83-88481-92-4
religia
Snoopy

Co jest zgodne z duchem liturgii? Ksiądz i wierni razem zwróceni ku Panu czy ksiądz i wierni patrzący na siebie? Cisza modlitewna czy głośne recytacje? Muzyka sakralna czy piosenki do gitary? Uświęcony obrzęd czy atmosfera i spontaniczność? Zachowanie kanonu modlitwy czy swobodna twórczość? Święte obrazy czy puste ściany? Na ołtarzu krucyfiks czy tylko mikrofon? Przed Panem na klęczkach czy...

Co jest zgodne z duchem liturgii?

Ksiądz i wierni razem zwróceni ku Panu czy ksiądz i wierni patrzący na siebie? Cisza modlitewna czy głośne recytacje? Muzyka sakralna czy piosenki do gitary? Uświęcony obrzęd czy atmosfera i spontaniczność? Zachowanie kanonu modlitwy czy swobodna twórczość? Święte obrazy czy puste ściany? Na ołtarzu krucyfiks czy tylko mikrofon? Przed Panem na klęczkach czy na stojąco? Życiowy rozwój form czy rewolucyjna modernizacja?

Wielu zadaje sobie te pytania. Kardynał Ratzinger na nie odpowiada.

Jedna z ostatnich i najbardziej znanych książek kardynała Ratzingera, dziś papieża Benedykta XVI. Joseph Ratzinger to najwybitniejszy współczesny teolog katolicki, który w swej twórczości od lat daje dowody szczególnego umiłowania tradycji modlitewnej Kościoła i przestrzega przed jej naruszeniem czy wręcz niszczeniem. Prezentowana książka została przyjęta w świecie jako zarys odbudowy liturgii katolickiej i zaproszenie do szkoły modlitwy Mimo, że napisana przez Prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, książka jeszcze niedawno była przedmiotem gorącego sporu, także w Polsce. Ze względu na odwagę sformułowań wywołała spore zamieszanie wśród zwolenników "ustalonych poglądów". Ale nie do nich była ona przede wszystkim skierowana. W przedmowie do wydania polskiego kardynał Ratzinger napisał, że została ona przyjęta z radością i wdzięcznością szczególnie przez młode pokolenie. Nie jest to więc książka tylko dla specjalistów; teologów czy liturgistów. Duch liturgii, tak bardzo różny od ducha czasu, to arcyciekawa książka o tym, co najważniejsze, o naszej modlitwie i o liturgii, która, jak przypomniał Sobór Watykański II, stanowi "źródło i szczyt życia Kościoła". "Książka ta została przyjęta z radością i wdzięcznością szczególnie przez młode pokolenie. Mam nadzieje, że także w Polsce przyczyni się ona do coraz głębszego rozumienia i przeżywania owego spotkania między Bogiem i nami, ludźmi, które podarowane nam zostało w liturgii Kościoła".

Przemysław Zyra | 2015-05-28
Na półkach: Polecam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 maja 2015

Myślałem, że im książka później pisana, tym jaśniejszy język i łatwiejsze zrozumienie. W tym przypadku okazało się, że się myliłem. To nie jest prosta książka i zasiadać do niej należy w ciszy i spokoju i pełnym skupieniu. Przynajmniej ja tego potrzebowałem.

Autor jeszcze nie będąc papieżem opisał liturgię - jej części składowe, pochodzenie obyczajów i ich znaczenie. W dużym stopniu wyjaśnione są zmiany, które zaszły na Soborze Watykańskim II. Prawdę powiedziawszy spodziewałem się innej wizji wiedząc, że papież Benedykt postrzegany jest jako tradycjonalista. O żadnym jednak powątpiewaniu czy negowaniu zasad przyjętych przez sobór nie może być mowy.

Książka dla zainteresowanych tematem. Aby poznać postać papieża warto przeczytać wywiad, który nie wymaga aż tyle uwagi od czytelnika.

Grzegorz Żarnowiecki | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Dlaczego nie czytają obowiązkowo tej pozycji nasi kapłani i biskupi ?
Co kościół to inna wersja ołtarza. Brak krucyfiksu na środku ołtarza z pasyjką w stronę celebransa. To nic innego jak lekceważenie Namiestnika Chrystusa. Pozycja obowiązkowa dla kleru i bardzo interesująca dla wiernych.

autofikcja | 2014-12-31

Dla ludzi wgryzających się w dzieła Ratzingera to jedynie muśnięcie tego, z czego słynie chyba najwybitniejszy współcześnie teolog katolicki. Dla laików, mających już trochę do czynienia z jego dziełami, to bardzo dobra lektura na rozpoczęcie przygody z poglądami papieża seniora, a kiedy nie zgadzamy się z jego poglądami to na pewno będzie to uczta ze słowem jasnym, klarownym - stylem godnym do naśladowania. Ratzinger to pełną gębą naukowiec, który w sposób prosty i jasny potrafi przełożyć najważniejsze bo ponadczasowe sprawy dla człowieka.

Adalbert | 2013-07-14

Można by rzec, że jest to lektura programowa ubiegłego pontyfikatu. Dla każdego kto chce zrozumieć Boga i człowieka - dialog między nimi - w liturgii. Ta ostatnie jest pojmowana jako przestrzeń w której realizuje się społeczność Bosko-ludzka jaką jest Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa.

Andrzej | 2012-11-14
Przeczytana: wrzesień 2011

To jedna z tych książek, które z jednej strony pokazują codzienną ślepotę na to, co najważniejsze, a zarazem otwierają zupełnie nowe horyzonty realnie zmieniając spojrzenie nie tylko na liturgię, ale na życie chrześcijanina w ogólności.

Jola | 2015-08-20

Książka jest wybitna, jestem tego świadoma, ale nie polecam tej książki jako początek czytania tego typu tekstów. Przed tą lekturą, trzeba już mieć przeczytane kilka innych pozycji na podobnym poziomie.

Jeszcze dzieckiem będąc mam zachowany w pamięci taki obraz z wizyty w Kościele. Podchodząca do komunii Babcia, która prowadziła mnie ze sobą za rękę, bym się nie zgubił, klękała przed balaskami-barierkami, które tuż przed komunią zamykali ministranci. Balaski były ciekawe, bo pomiędzy kolumienkami były dziury, przez które można było popatrzeć i się próbować przecisnąć, co jako ruchliwe dziecko czyniłem. Kiedy wiele lat później zostałem ministrantem jedną z pierwszych obserwacji, które dostrzegłem, to brak owych barierek i tylko ślady w murze zostały po ich likwidacji. Jak również tak samo dotarł do mnie fakt, że oto nagle w miejscu przed ołtarzem pojawił się wielki marmurowy stół, a ksiądz jak wygłasza kazanie już nie wchodzi na ambonę, skąd mógł być widziany przez wszystkich uczestników liturgii tylko staje przy małej ambonce przy tym nowym ołtarzu. To były najważniejsze zmiany, które ze względu na ich wyrazisty charakter były przeze mnie odkryte i zauważone, o innych dowiadywałem...

Ryszard Derdzinski | 2012-03-07
Przeczytana: luty 2012

Wybitna książka o znaczeniu Liturgii chrześcijańskiej

Karol_INO | 2013-02-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Chcę zapoznać się z książką Ojca Świętego BXVI

Marianus | 2016-04-11

Powiem tylko tyle : Bóg zapłać !