Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo

Wydawnictwo: Bernardinum
podróże, Madagaskar, Malgasze, Fiedler,
Łukasz Kuć

Inne wydania

Książka ta powstała w ciekawych okolicznościach: przed II wojną światową Polska, jak wiele ówczesnych europejskich społeczeństw poważnie myślała o posiadaniu kolonii. Stąd zralizowana w roku 1937 rządowa wyprawa na Madagaskar pod kierunkiem majora Mieczysława Lepeckiego (adiutanta Marszałka Piłsudskiego). Stąd też "tajna" misja Fiedlera, który na zlecenie rządu RP - jako niezależny ekspert - badał warunki i opłacalność ewentualnej kolonizacji i polskiego osadnictwa na wyspie. Oczywiście, przede wszystkim Arakdy Fiedler badał zwierzęta, opisywał zwyczaje rdzennej ludności Madagaskaru i... fotografował.

źródło opisu: Bernardinum 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

-„Hańba Wam, człowieki, jeśli nie czytaliście tej książki, w której Jam oto sam, na kilku dużych zdjęciach jestem przedstawiony” – jakby powiedział serialowy król Julian.
Ale nie tylko o różnych lemurach i innych zwierzaczkach zamieszkujących wyspę jest ta książka.
-„Ale o tobie Moris, nie ma tu ani słowa, więc się nie gibaj z radości”.-
Jest to zbiór tak jakby krótkich reportaży z pobytu autora w jednej z wiosek na tej wyspie, połączonych w logiczną całość. Pobytu jeszcze przed II wojną światową. Dużo tutaj jest o odkrywcach i historii Madagaskaru, o mieszkańcach wyspy, ich problemach, kulturze i wierzeniach.
-„Nie wierzę w żadną magię i zabobon. Pradawni bogowie mnie chronią”-
I co było dość zaskakujące dla mnie – jest tu opisany bardzo długi proces zgrywania się i akceptacji autora z lokalną społecznością. Myślałem, że jako doświadczonemu podróżnikowi, przyjdzie mu to z łatwością.
-„Tak, tak, niemądre dwunożne stworzenia, czarnego luda nie tak łatwo do siebie przekonać”.-...

Renata | 2013-12-01
Przeczytana: 28 listopada 2013

Książka ta pisana była z wielką czułością, jak wiersz o ukochanej. Arkady daje odczuć, że pokochał Madagaskar całym sercem. Z pasją opisuje przyrodę, a z serdecznością mieszkańców, których zaufanie zdobywał stopniowo. Romantycznie i wnikliwie, z wrażliwością a rzeczowo obserwował i zanotował madagaskarskie spostrzeżenia. Sprawnie połączył teraźniejsze problemy tubylców (Fiedler przebywał w Ambinanitelo w latach 1937/38), związane z niełatwą egzystencją pod panowaniem francuskim z historią wyspy i obecnością na niej walecznego Maurycego Beniowskiego. W czasie swej bytności na Madagaskarze, autor był świadkiem dążeń mieszkańców do uzyskania pewnej autonomii w ramach Wspólnoty Francuskiej. Widział niesprawiedliwość i wyzysk brązowych ludzi. W 1947 władze kolonialne w ramach tłumienia buntów, zamordowały 90 000 Malgaszów..

Agata | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Fani literatury podróżniczej będą zachwyceni, bo książka napisana jest sprawnym językiem, a opowieści niezwykle ciekawe. Fani króla Juliana będą zachwyceni, kiedy poczytają o lemurach i ich przyjaźni z ludźmi. Antyfani bufonady Jacka Pałkiewicza będą zachwyceni, bo Fiedler w ogóle się nie mądraluje. W "Gorącej wsi Ambinanitelo" sporo o madagaskarskiej faunie, również w ujęciu religijnym, ale najwięcej o obyczajach i mentalności Malgaszów. Arkady Fiedler pisał wspaniale, był bystrym, inteligentnym obserwatorem. Nie mogę się doczekać lektury kolejnych relacji z jego podróży!

Nitager | 2016-06-16

Piękna książka dla miłośników literatury podróżniczej. Arkady Fiedler opisał tu swoją przedwojenną wyprawę na Madagaskar. Opowiedział sporo o faunie i florze, ale przede wszystkim o zamieszkujących ją ludziach. Napisał o nich wiele ciepłych słów. Opisał ich zwyczaje, z którymi miał sposobność się zetknąć, ich życie codzienne i wzajemne stosunki. A wszystko to w sposób bardzo wciągający i sugestywny. Czyta się jak dobrą powieść - tak pięknie skomponowana jest ta opowieść, która mogłaby przecież być suchą relacją.
W książkach Arkadego Fiedlera zwykle nie brakuje dokumentacji fotograficznej. Tutaj też jej nie brak.

Krzem88 | 2014-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Gorąca wieś Ambinanitelo- Idealna książka na zimową aurę i nie tylko. Arkady Fiedler przenosi nas do czasów kolonialnych. Czasów trudnych i okrutnych. Jesteśmy świadkami codziennego życia plemienia Malgaszów. Krajobraz przedstawiony w książce wbija w fotel, czytając miałem wrażenie jakbym sam tam był. Cała książka jest pisana z dużą szczegółowością. Zdjęcia, które są w niej umieszczone robią ogromne wrażenie. Są smaczkiem, który tylko dodaje charakteru tej książce.

Niestety każda wyprawa musi się kiedyś skończyć, wciągnięty w lekturę miałem mieszane uczucia co do zakończenia, chciałby człowiek wiedzieć więcej co będzie dalej z życiem przedstawionych bohaterów, niestety Pan Arkady Fiedler musiał zakończyć swą misje w tej pięknej krainie jaką jest Madagaskar.

Gorąco Polecam każdemu, książka naprawdę ciekawa i fascynująca

ems | 2011-12-31

Czytałem to jakieś 35 lat temu. Klasyka. Obecne wydanie jest rozszerzone o fragmenty usunięte przez cenzurę. No i 'tamta' książka wydana była słabiutko. Teraz zamiast książki wydanej zgodnie z PRLowskimi standardami, mamy ładnie złożoną książkę, wydrukowaną na pięknym papierze. A do tego pracowicie przez W. Franusa odrestaurowane oryginalne fiedlerowe fotografie, które ogląda się jakby były wykonane wczoraj.

CiekawskaFrotka | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Kolejne zaskoczenie! Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak dobra. Świetnie napisana, wciągająca, pełna ciekawych i wyjątkowych informacji. Sama przyjemność:)

Jarek | 2010-09-07
Przeczytana: sierpień 2008

Jak na razie najlepsza pozycja w bibliotece stworzonej przez pana Cejrowskiego, polecam bardzo;)

Jastina | 2010-08-01

Uwielbiam wszystkie książki klasyka!!!

konyszkiewicz | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książka napisana w pięknym duchu kolonializmu. Czytając książkę czujemy ciepło słońca na policzku, słaby powiew wiatru, słyszymy lekki szelest drzew palmowych, a przede wszystkim uświadamiamy sobie jak inny był świat kilkadziesiąt lat temu.