Zatrzymaj echo

Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 3)
Wydawnictwo: Akapit Press
wspomnienia, miłość, Osada, pisarka

„Zatrzymaj echo” to książka osnuta wokół przyjazdu do Osady pewnej pani Krysi, jej wędrówki śladami Mady i Marcina i spotkań z bohaterami tamtych książek. Mimo że podobno: podobieństwo pani Krysi do autorki jest tylko pomysłem fabularnym, a opisane zdarzenia z rzeczywistością mają związek wyłącznie pozorny, cała ta książka to typowa dla obecnej twórczości Krystyny Siesickej zabawna forma.

Stokrotka | 2016-03-28
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2016

Krystyna Siesicka
„Zapałka na zakręcie” cz. 1.
„Pejzaż sentymentalny” cz. 2.
„Zatrzymaj echo” cz. 3.

Wiele osób narzeka, że „Zatrzymaj echo” to najgorsza część cyklu. Właściwie to prawda, bo jest to książka o niczym. Powstała po to, aby definitywnie zamknąć pewien rozdział. Dzięki temu czytelnicy mogli się dowiedzieć, jak się potoczyły (zakończyły?) losy Marcina i Magdy.
W opiniach o książce pojawiły się głosy, że kolejne części nie powinny były powstać. Cóż, autorka nie zamierzała pisać kontynuacji. Zmusiły ją do tego wierne czytelniczki, które na autorskich spotkaniach lub w prywatnych listach wciąż pytały: „I co było z nim dalej?”. Pani Krystyna w końcu uległa namowom, o czym napisała na okładce drugiej części. Do „Pejzażu sentymentalnego” przekonałam się dopiero za drugim podejściem. „Zatrzymaj echo” przeczytałam z sentymentu, więc moja ocena też nie jest obiektywna.

| 2016-02-29
Przeczytana: 27 lutego 2016

Gdyby ocenić tę książkę jako odrębną część, bardzo by mi się podobała. Jest króciutka, ma około 125 stron. Pomysł z panią Krysią uważam za trafiony. Niestety musimy wziąć pod uwagę fakt, że ta książka jest kontynuacją i gdyby ją porównać z "Zapałką na zakręcie", to "Zatrzymaj echo" nie dorasta jej nawet do pięt. I to jest smutne. W pierwszej części niema się do czego przyczepić, druga nas rozczarowuje, a w trzeciej jesteśmy bardzo daleko od Mady i Marcina, za daleko. Moim zdaniem, kontynuacje "Zapałki na zakręcie" nie powinny nigdy powstać. Myślę,że każdy z nas napisał głównym bohaterom scenariusz wymyślony prze siebie samego.
Tak więc podsumowując stwierdzam, że kontynuacji nie trzeba czytać, a nawet się nie powinno, jeżeli jednak chcemy znać zakończenie jakie wymyśliła Krystyna Siesicka nie mamy wyboru i musimy po nie sięgnąć.

Rudaczyta | 2016-05-05

Uznawana za najsłabszą część kontynuacji "Zapałki na zakręcie". Krytykowana m.in: za wprowadzenie Pani Krysi będącej alter ego Autorki, za zbyt wiele słów poświęconych Anieli, jej ogródkowi, jej życiu, skupieniu się na Piotrku i Natalce, za pominięcie kwestii priorytetowych, czyli wątku Mady i Marcina (tak - po "Pejzażu sentymentalnym" nadal nie wiemy, czy Mada i Marcin w końcu odnajdują do siebie drogę - wspólna drogę przyszłości) i Tiny. I Kacpra. Ale w tym właśnie tkwi piękno! w tych niedomówieniach, w tych słowach wyrwanych z wypowiedzi, tych domysłach, znakach zapytania. Przecież o to chodziło ( jak mniemam) autorce! Aby ze zwykłej paplaniny wyłuskać słowa klucze! Przy tej lekturze wciąż się myśli, wciąż zastanawia i jest się bardzo skupionym, żeby nie przegapić echa, brzmienia przeszłości...

"- [...] A mnie nie cierpi [Gena]. Sądzi, że wyszłam za Grześka, tylko dlatego, że chciałam dokuczyć Kacprowi, nie wie, jak bardzo się myli. Planujemy tutaj oczko wodne. Niestety, dom i...

Wioletta | 2015-01-31
Przeczytana: 22 września 2014

Najsłabsza część Zapałki, jednak jeśli chcemy dowiedzieć się co dalej wydarzyło się w życiu naszych bohaterów, czy w końcu los ich połączył musimy ją przeczytać.

matylda | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe
Przeczytana: 15 marca 2016

Przeczytałam ponownie (po ok 25latach) "zapałkę na zakręcie" i nadal mi sie podobała, choć już nie tak :) jednak z przyjemnością sięgnęłam po kolejną książkę o losach Mady i Marcina. Książka sympatyczna, bardzo szybko się czyta, byłam mile zaskoczona więc sięgnełam z niecierpliwością po kolejną część "zatrzymaj echo" ale jak się okazało co za dużo to niezdrowo trzecia część to była porażka :(
Drugą część polecam, trzeciej już nie.

Karola18 | 2014-07-04

Książka w której dowiadujemy się o losach Mady i Marcina, ale mówiąc szczerze to najgorsza książka Krystyny Siesickiej jaką czytałam. Pani Krystyna wciela się w bohaterkę tej książki, panią Krystynę, która napisała książkę o przygodach z Osady choć na początku pisze, że podobieństwo autorki do pisarki z książki to tylko wymysł i że na prawdę tak nie jest. Książka trochę sztuczna ale jeżeli ktoś chce się dowiedzieć co stało się z bohaterami " Zapałki na zakręcie" to nie ma innego wyjścia i musi tę książkę przeczytać.

isabell_96 | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

,,Zapałka na zakręcie"- książka, którą wchłonęłam jednym tchem, jedna z moich ulubionych powieści z nastoletnich czasów.
Druga część- ,,Pejzaż sentymentalny"- niesamowite zaskoczenie, idealne dopełnienie tej smutnej, aczkolwiek bardzo fascynującej historii.Co prawda odczuwałam niedosyt, ale jakie to było dobre! Takie prawdziwe- bez przesłodzonego happy endu, szara rzeczywistość z gorącymi uczuciami w tle..

Po trzecią część- nie wiedzieć czemu- wówczas nie sięgnęłam. O ile się nie mylę miałam jakieś trudności z dotarciem do tej książki..Aż do wczoraj, po 4 latach, postanowiłam wreszcie zakończyć przygodę z Madą i z Marcinem, sięgając po ,,Zatrzymaj echo".
W tym przypadku również spotkało mnie zaskoczenie, też w pewien sposób ,,niesamowite", ale - z bólem serca muszę przyznać- raczej w negatywnym sensie..Książka okazała się..hm..dziwna?. Nie umiem tego opisać..Niby kontakt z głównymi bohaterami poniekąd był. Jakieś wątki miłosne próbowały się przebić, ale no ..szału nie było.. ...

Magda | 2015-11-17
Przeczytana: listopad 2015

Mogę tu powtórzyć to co napisałam przy tomie 2:
Jako nastolatka nie raz przeczytałam tom 1 - "Zapałkę na zakręcie". Nie wiedziałam, że są kolejne części. Powstały, kiedy nie byłam już nastolatką, ale kiedy odkryłam je w bibliotece, z przyjemnością przeczytałam.
Być może przypomnę sobie kolejne tytuły Krystyny Siesickiej. W bibliotekach jest ich sporo, a podobno obecnie nie cieszą się powodzeniem.

KotzCheshire | 2015-01-04
Przeczytana: maj 2014

Książka na wieczór, z nudy można przeczytać. Żałuję tylko że z kolejną częścią coraz bardziej oddalamy się od Mady i Marcina.

Anna-mojeksiążki | 2011-06-26
Przeczytana: czerwiec 2011