Sekundnik

Okładka książki Sekundnik Barbara Stenka
Okładka książki Sekundnik
Barbara Stenka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura dziecięca
literatura dziecięca
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2013-10-08
2013-10-08

Książka jest ciekawa, lecz również trochę nieprzyjemna. Zachowanie matki Ary na początku jest bardzo przykre. Oprócz tego opisy tego, co dzieje się pod blokiem Ary także są niezbyt przyjemne. Ale ma też całe mnóstwo ciekawych i wzruszających momentów. Niektóre rozdziały są również bardzo zabawne. Mimo wszystko polecam ;)

Na początku nie byłam aż tak przekonana. Zachowanie matki Ary było wręcz przykre. Jednak czytając dalej naprawdę byłam zaskoczona. Jeżeli ktoś czeka na romans to się nie doczeka. Moim zdaniem jest to książka przygodowo-obyczajowa. TEN ZWROT AKCJI. Niby był oczywisty ale jednocześnie nie do pomyślenia. Naprawdę jak na polską książkę tego typu, to nigdy nie czytałam czegoś podobnego

Ara jest główną bohaterką tej młodzieżowej książki. Dziewczyna ma wiele kompleksów i nie lubi kontaktów z rówieśnikami, więc często ucieka w świat książek. Piętnastolatka ma jedną przyjaciółkę, ale nawet jej nie zdradza wszystkich swoich sekretów. Ara mieszka wraz z tajemniczą matką, nieporadnym ojcem i bratem w małym i zaniedbanym mieszkaniu w niebezpiecznej dzielnicy. Brudne podwórko i krzyczący pijacy pod oknami to nie najlepsze miejsce dla dorastającej nastolatki. Betonowy plac i wakacje na trzepaku to codzienność nie tylko Ary, ale także wielu mieszkających w tej dzielnicy dzieci. Zazwyczaj nie mogą one liczyć na wsparcie i uwagę rodziców, a rzadko wspólnie spędzany czas jest dla nich bezcenny.

Ara nie lubi miejsca, w którym mieszka i ludzi, którzy ją otaczają. Pragnie spokoju dla siebie i brata, a także obecności rodziców w ich życiu. Szara i nudna rzeczywistość i brak lepszych perspektyw na przyszłość nie pocieszają Ary, ale dziewczyna wiedzie względnie spokojne i uporządkowane życie.

Ten pozorny spokój burzy nagłe zniknięcie matki. Kobieta nigdy nigdzie nie jeździła, a tym bardziej nie wyjeżdżała bez zapowiedzi. Jak się Arze wydawało nie miała także innych zainteresowań, ani miejsc, w które lubiła chodzić. Matka piętnastolatki zawsze była ponura, machinalnie wykonywała domowe obowiązki i się nie uśmiechała. Szybko okazuje się jednak, że mieszkanie bez kobiety jest puste, a rodzina nie potrafi bez niej poprawnie funkcjonować.

W tym trudnym momencie to właśnie Ara jako pierwsza postanawia wziąć się w garść, wie, że ojciec i brat muszą w miarę normalnie funkcjonować, by za bardzo nie rzucać się w oczy. Kiedy sytuacja w domu jest względnie opanowana, Ara postanawia wyruszyć w ryzykowną podróż, by poznać tajemnice matki i sprowadzić ją z powrotem do domu. W tej zawiłej podróży towarzyszy jej nowo poznany przyjaciel Leon – pewny siebie i odważny chłopak, choć różniący się od innych, który nie raz podał dziewczynie pomocną dłoń.

Czy Ara odnajdzie matkę? Jak jej zniknięcie zmieni rodzinę? Jakie tajemnice skrywa kobieta? Czy prawda wyjdzie na jaw, a jeśli tak to jak wpłynie to na całą rodzinę?

Książka to lekka i wciągająca lektura na wolny dzień. Chociaż bohaterom powieści nie brakuje problemów, a ich życie nie jest kolorowe, to wszystko kończy się dobrze. Fabuła rozkręca się dopiero po jakimś czasie, ale od tego momentu nie brakuje zagadek i wielu zwrotów akcji. Książkę polecam nastolatkom, którzy szukają przyjemnej powieści o swoich rówieśnikach.

Cóż, fajny tytuł jest tu jedyną rzeczą, która mi się spodobała. Książka banalna w całym, szerokim znaczeniu tego słowa.
~

~

Trudno ją ocenić... Bardzo wzruszająca. Ja czytałam ją 15 minut i płakałam przez 30 minut... Brakuje mi trochę jeszcze plątaniny historii, dlatego 8 gwiazdek. Ogólnie polecam :)

Ciekawa, lecz niesamowicie smutna historia. Życie Ary jest tylko na pierwszy rzut oka niepozorne. Dobre dla ludzi o nieco mocniejszych nerwach.

Na początku myślałam że to jakaś patologiczna książka, lecz jakoś mniej więcej w środku wszystko staje się normalne... no jeśli można nazwać tak wydarzenia dziejące się w książce :D Osobiście nie czytam takiej tematyki lecz skusiłam się z powodu dobrej opinii i wcale nie żałuje. Książka jest świetna. Polecam.

To nie jest takie łatwe zrecenzować "Sekundnik". Książka mnie zaskoczyła. Jest niebanalna (choć zaczyna się banalnie),porusza trudny temat, a jednocześnie zaraża czytelnika swoim optymizmem i radością życia. Nie wiem dlaczego, ale oczekiwałam po tej powieści lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej. Tymczasem zderzyłam się z tematem, który dla wielu z nas stanowi tabu i uświadomiłam sobie, jak ważne jest to, aby dawać dzieciom choć odrobinę czułości...
Ara jest typową, pełną kompleksów nastolatką, która ma problemy w kontaktach z rówieśnikami. Najlepiej czuje się w towarzystwie książek, ucieka przed kontaktami z ludźmi. Oczywiście ma kilka przyjaciółek... właściwie jedną. Ma również zgorzkniałą mamę, nieporadnego życiowo tatę i brata. Ara mieszka w zaniedbanej "dzielni"; pod oknem ciągle wrzeszczą pijacy przesiadujący w okolicznych knajpach, podwórko jest brudne, a mieszkanie zaniedbane. Okoliczne dzieciaki nie bardzo wiedzą, co to są wakacje, bawią się na betonowych placach, a wspólny spacer z zapracowanymi i rozczarowanymi życiem rodzicami jest dla większości z nich tylko marzeniem. Jest też marzeniem Ary. Dziewczyna pragnie normalnego życia, uśmiechniętej matki i szczęścia dla siebie i brata. Zamiast tego Arę przygniata szara codzienność i brak perspektyw. Pewnego dnia matka znika, a świat staje do góry nogami. Okazuje się, że rodzina bez niej właściwie przestaje funkcjonować. Ara postanawia wziąć się w garść. Doprowadza do pionu ojca i brata, a następnie wraz z nowopoznanym przyjacielem Leonem rusza na poszukiwanie mamy. Co z tego wyniknie? Na pewno zakończenie zaskoczy wielu czytelników.
Powieść czyta się szybko i łatwo. Akcja pędzi z impetem, jednak mimo tego warto się zatrzymać i zastanowić Dlaczego? Otóż oprócz ciekawej historii czytelnik dostaje niezły temat do przemyśleń. Bo jak to jest, że w XXI wieku istnieją dzieci, które w wieku - nastu lat nigdy nie były na wakacjach? Nie jechały pociągiem? Nie widziały morza? Jak to jest, że ich największe marzenie to spacer w parku z mamą za rękę? Z drugiej strony mamy młodzież, która ma wszystko o czym tylko zamarzy. Nie mają obowiązków, na zajęcia rodzice wożą i odbierają, wszystko mają podane pod nos.... Trudny temat, z którym nikt nie ma ochoty się zmierzyć. Poruszył mnie opis dwóch małych dziewczynek urządzających na betonowym placu między psimi kupami zabawę w poród. Polegało to na tym, że wymyślały gdzie urodzą dziecko, aby przyniosło to jak największe korzyści. Hipermarket - darmowe zakupy, samolot - darmowe przeloty, taksówka - darmowe przejazdy... Marzenia dzieci, które cierpią niedostatek.
Na szczęście w powieści jest też element radosny. To Leon - niebanalny chłopiec, który nie wstydzi się swojej inności. Jego pasją jest projektowanie i szycie ubrań. Ubiera się kolorowo; nie boi się różu czy też fioletu, nawet w ubraniach dla mężczyzn. Z podniesioną głową pędzi przez życie ciągnąc za sobą Arę. Pokazuje dziewczynie, że warto patrzeć na świat przez różowe okulary. Jeżeli spotka Cię coś złego podnieś się popraw koronę i zasuwaj dalej. To ty jesteś Panem świata! Dzięki niemu obserwujemy jak Ara odkrywa samą siebie, jak z zakompleksionej nastolatki staje się piękną kobietą świadomą własnej wartości.
To książka, która powinna być lekturą dla uczniów gimnazjum. Dobry materiał do dyskusji.

"Sekundnik"- uważam że przynajmniej jak dla mnie ciekawy tytuł.Po przeczytaniu tej książki można stwierdzić, że nadaje się idealnie- jest jakby jednosłownym streszczeniem całej fabuły.
Lektura ukazuje śródmieście - świat jak wszyscy wiemy całkiem inny niż wieś. W takim właśnie miejscu mieszka Ara. Dziewczyna nieśmiała i z wieloma kompleksami, która w końcu poznaje Leona. Chłopaka z dużym dystansem do siebie (no bo który chłopak bez problemu nosi najróżniejsze kolory spodni czy apaszek no i jest "krawcem" ? - owszem są wyjątki :) ). Na dodatek Ara ma problemy w domu z wiecznie przepracowaną matką, która mimo to nie dopuści dziewczyny nawet do kuchni.W pewnym momencie jednak matka zaczyna wybywać z domu co kilka dni i zostawia rodzinę samą. Ara uczy się samodzielności.Postanawia ratować rodzinę, wyrusza w podróż za mamą.
Książka daje do myślenia, szczerze polecam :)

Póki co najsłabsza z mojej ukochanej serii "plus minus 16". Przyjemnie czytało się tą książkę, ale poza tym nic więcej.

• Seria plus minus 16

Barbara Stenka Sekundnik Zobacz więcej