Sezon migracji na Północ

Okładka książki Sezon migracji na Północ
At-Tajjib Salih Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Kontynenty (wydawnictwo Smak Słowa) literatura piękna
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kontynenty (wydawnictwo Smak Słowa)
Tytuł oryginału:
Mausim al-hidżra ila asz-szimal
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362122042
Tłumacz:
Jacek Stępiński
Tagi:
literatura arabska literatura sudańska
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ziemia smutnej pomarańczy. Współczesne opowiadania arabskie Adel Abu Shanab, Abdelmajid Benjalloun, Abou Elaid Doudou, Emil Habibi, Ahmed Reda Houhou, Yusuf Idris, Souheil Idriss, Walid Ikhlassi, Ghassan Kanafani, Haseeb Kayali, al-Taher Kika, Nadżib Mahfuz, Khalifa Hussein Mustafa, Shams Nadir, M'Barek Rabi, At-Tajjib Salih, Zakaria Tamir, Amjad Tawfik, Majid Tubia, Mohamed Zafzaf, at-Tayyib Zarruq, Gamal al-Ghitani, Abdessalam al-Oudjaili, Abdallah al-Quwayri, Mohammad al-Sabbagh, Fouad al-Tikerly, Ibrahim an-Nasser, Abdulrahman Majid ar-Rubai, Yusuf ash-Sharif, Mohammad az-Zarqa, Driss el-Khouri
Ocena 7,3
Ziemia smutnej... Adel Abu Shanab, Ab...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
161 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
888
260

Na półkach:

To już druga książka tego autora, która mam sposobność czytać. "Wesele Zajna" powaliło mnie swoją energią, bijącą serdecznością i klimatem sudańskiej wioski. Chociaż "Sezon migracji na Północ" utrzymuję przyjemny klimat, jakoś nie przemówiła do mnie ta powieść. W gruncie rzeczy jest ona gorsza od poprzedniczki, ale nie na tyle zła, aby nie dało się jej czytać.

Rzecz dzieje się ponownie w małej afrykańskiej wiosce, gdzie każdy każdego zna, a mimo to udaje się mieć prywatność dla siebie. Zupełnie odmiennie niż nasze europejskie standardy ciszy i spokoju. Do tejże wioski na wybrzeżach Nilu wraca pewien mieszkaniec po siedmiu latach studiów. Gorąco powitany i przyjęty jak gość, który tak naprawdę nie wyjechał nigdzie daleko zauważa, że w wiosce osiedlił się nowy mieszkaniec. Od tego czasu Mustafa Sa'id, nowy mieszkaniec, zacznie traktować młodego jak swojego powiernika i opowiadać mu historie swojego życia. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co jest realne a co tylko bujdą na kółkach, ale fakt faktem staramy się Mustafę rozgryźć.

Historia jest ciekawa, gdyż opiewa w barwny klimat afrykańskiej wioski. Autor umieszczając akcję właśnie w tym miejscu otworzył sobie fortel do opowiadania na życia codziennego. Codzienne, ale ciekawe.

Pisarz nie koloryzuje życia wioski jako iście idyllicznego ani także nędznego. Codzienność jest tutaj przedstawiona jako zwykłe prace, problemy, z którymi każdy radzi sobie na swój sposób. Dopiero kolonizacja przez anglików wywołuje tu przytłaczający problem mieszkańców. Widać tu bardzo wyraźnie, że kolonizacja nie przyniosła pożytku, lecz więcej szkody. Uwarunkowani w swojej tezie jakoby ucywilizowali afrykę. Tylko po co im europejska cywilizacja? Oczywiście kolonizatorom wydaje się, że tworzą nową, lepszą kulturę na podbitych terenach, że dają im nową, cudowną przyszłość. A co z uczuciami podbitych? Po co im nasze wynalazki, po co udogodnienia? Ich życie było dobre (według nich), więc niech takie pozostanie.

Skąd też domniemanie, że jakaś cywilizacja jest lepsza od porównywanej? Gdzie podział się wolny głos, gdzie decyzja o własnym trybie życia? Być może teraz bardzo krytykuje europejczyków, sama nie potrafiłabym żyć bez wszystkich tych technologicznych dóbr, jednak szanuję to, że ktoś nie potrzebuje takich "cudów" jak internet. Wolałby żyć w lepiankach i żywić się owadami. Droga wolna. Świat jest duży i dla każdego jest miejsce. Więc po co na siłę wpychać swój styl życia tym, którzy nie mają żadnej podstawy, aby na taki przejść? Temat jest głęboki i pozostawia dużo do debatowania. Warto właśnie zwrócić uwagę na tę książkę, dla tego ważnego aspektu jej historii.

Książka interesująca, gdy stykają się dwa światy. Północ i Południe, trochę symbolizujące ówczesny Wschód i Zachód. Intrygujące spojrzenie na małą afrykańską wioskę, gdzie mieszkańcy, tak jak my, mają własne stereotypy na temat innych kultur. Żeby nam się nie wydawało, że przodujemy w takich durnych uprzedzeniach. Pewnie tak, pewnie przodujemy w takich spojrzeniach. W końcu to nasz naród (Europejczyków) dał lepszy przykład cywilizacji!*

*W końcu to nasz naród (Europejczyków) dał lepszy przykład cywilizacji! (Oczywiście to jest sarkazm.)

To już druga książka tego autora, która mam sposobność czytać. "Wesele Zajna" powaliło mnie swoją energią, bijącą serdecznością i klimatem sudańskiej wioski. Chociaż "Sezon migracji na Północ" utrzymuję przyjemny klimat, jakoś nie przemówiła do mnie ta powieść. W gruncie rzeczy jest ona gorsza od poprzedniczki, ale nie na tyle zła, aby nie dało się jej czytać.

Rzecz dzieje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    389
  • Przeczytane
    195
  • Posiadam
    54
  • Afryka
    9
  • Chcę w prezencie
    5
  • Ulubione
    4
  • Literatura afrykańska
    4
  • Literatura arabska
    3
  • 2018
    3
  • 2021
    3

Cytaty

Więcej
At-Tajjib Salih Sezon migracji na Północ Zobacz więcej
At-Tajjib Salih Sezon migracji na Północ Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także