Pierwsze słowo

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Wer sprach das erste Wort
historia, słowo, pismo, mowa
historia

Narodziny mowy i pisma należą do najbardziej interesujących zagadnień dziejów kultury. Czy neandertalczycy potrafili mówić? Jak mogły brzmieć pierwsze języki? Jak powstawały pierwsze systemy pisma? W książce Pierwsze słowo Martin Kuckenburg kompetentnie a zarazem pasjonująco podejmuje się przedstawienia powyższych zagadnień, opierając się na wynikach aktualnych badań archeologicznych i historycznych. Pierwsza część książki jest poświęcona problemom związanym z rozwojem mowy i dotyczy takich tematów, jak gen mowy (genetyczny warunek rozwoju języka), czy istnienie ludzkiego prajęzyka. Druga część daje przegląd systemów pisma stosowanych w najstarszych cywilizacjach: od starożytnej Mezopotamii, przez Egipt, Indie i Chiny, aż do pierwszego pisma alfabetycznego starożytnych Greków. Zostają w niej omówione także badania, które ożywiły dyskusję naukową ostatnich lat, dotyczące egipskich hieroglifów, pisma klinowego i nowej interpretacji germańskich runów.

Koronczarka | 2014-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2014

Pytania: kiedy człowiek wyłonił się ze zwierzęcego świata i za jaką przyczyną? Co stanowi o naszym człowieczeństwie? Czy jesteśmy wynikiem nudnej i bezproblemowej ewolucji, czy też powstanie naszych wyjątkowych na tym świecie zdolności znajduje w tym procesie jakieś odbicie? Co zmusiło nas do przemówienia? Czy możliwe jest stawianie choćby trochę wiarygodnych hipotez na temat początku mowy? Czy był jeden prajęzyk, czy też ludzkość uczyła się mówić równolegle w różnych miejscach i od początku byliśmy zróżnicowani językowo? Czy początek pisma to bardziej sfera sacrum czy profanum? Co było tematem pierwszych zapisków? W którym momencie rozwoju cywilizacji człowiek zapragnął utrwalić swoje myśli? To tylko niektóre pytania, na które chciałabym znać odpowiedź. Na bardzo wiele z nich odpowiedzi jeszcze nie ma, ale są różne hipotezy. A książka "Pierwsze słowo" jest kompendium wiedzy na te tematy. Polecam.

Hatifnat | 2013-04-06

Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego historią cywilizacji. Interesująco nakreślona historia języka i pisma. Bardzo polecam :)

Taczka | 2016-05-18
Przeczytana: 25 maja 2016