Pierwsze słowo

Okładka książki Pierwsze słowo Martin Kuckenburg
Okładka książki Pierwsze słowo
Martin Kuckenburg Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Wer sprach das erste Wort
Państwowy Instytut Wydawniczy
2021-05-18
2021-05-18
Bartosz Nowacki
historia słowo pismo mowa

Książka jest podzielona na 2 zasadnicze części, o historii mowy i pisma. Kupiłem te książkę ze względu na dział o piśmie, lecz o mówię także mnie pozytywnie zaskoczył, w 1. części dowiadujemy się m.in. o tym, czy homo erectus mógł mówić, jaki jest wpływ społeczny na mowę, czy nawet o domniemanych prehistorycznych kalendarzach astronomicznych. W drugiej części autor opisuje powstanie pisma w sumerze i egipcie, jednakże wpierw zaczynając od początku "zapisywania", chociażby na kościach czy innych materiałach. Podsumowując książkę się czyta bardzo dobrze i nie powinna na żadnej płaszczyźnie sprawiać problemów z rozumieniem tekstu.

Książka została podzielona na dwie, mniej więcej równe objętościowo, części - pierwsza dotyczy powstania mowy, z kolei druga pisma. Jeśli chodzi o początki mowy, poznajemy tu mnóstwo różnych teorii i hipotez, jednak z racji, że naukowcy są zmuszeni poruszać się w labiryncie domysłów, to żadnych pewników oczywiście nie poznamy.

Dowiemy się jednak m.in.:
* jaki wkład w obszar glottogenezy wnoszą specjaliści z takich dziedzin jak paleoneurologia czy paleolaryngologia
* że badania porównawcze aktualnych języków raczej nie zaprowadzą nas dalej niż do ok. 6 tysiąclecia p.n.e, czyli znacznie później niż powstanie mowy
* jakie są wyniki eksperymentów związanych z nauczaniem języka małp
* że nawet tak niepozorne zwierzęta jak pszczoły mają zdolność do dość zaawansowanej komunikacji (tzw. taniec pszczoły pasiecznej, który pozwala dokładnie poinformować rój o lokalizacji pożywienia).
* co mogło spowodować, że około 5 tys. lat temu w ludzkiej kulturze wyewoluowało pismo
* że piśmienność spowodowała przejście do myślenia abstrakcyjno-generalizującego. "Oralność i piśmienność nie oznaczają jedynie różnych środków przekazu, lecz także różne sposoby myślenia" (Heinz Schlaffer)
* jak od prostych liczmanów (tokenów),poprzez gliniane obwoluty, ludzie doszli do tabliczek liczbowych
* że były czasy, w których "ilość i jakość liczonych dóbr były ściśle ze sobą powiązane, a abstrakcyjne pojęcie liczby dopiero zaczynało się kształtować"
* że "przez długi czas za najstarsze znane nam pismo uważano sumeryjskie pismo klinowe, jednak według najnowszych badań naukowych nie można wykluczyć, że Egipcjanie wyprzedzili Sumerów w postępierozwoju pisma".
* kto miał interes w tym, by pismo nie zostało zbyt szybko uproszczone i łatwe w dostępie dla szerszego grona ludzi
* że być może nasza litera "A" wywodzi się od hieroglificznego przedstawienia głowy wołu ("alef" - "wół")

Reasumując, niezwykle ciekawa i obfitująca w wiedzę lektura. Polecam.

---
> "Jeśli ludzie nie posługiwali się mową i nie doskonalili jej, to chciałabym wiedzieć, co robili ze swoimi samonapędzającymi się w rozwoju mózgami", zauważyła ironicznie, biorąc udział w dyskusji amerykańska antropolog Dean Falk w 1989 roku, a inny badacz Terrence Deacon ujął to tak: "Mowa była główną przyczyną, a nie skutkiem wzrostu ludzkiego mózgu".

> w roku 1996 psycholog brytyjski Robin Dunbar snuł przypuszczenia, że mowa od samego początku służyła przede wszystkim do tego, by "nawiązywać i zacieśniać kontakty", i pojawiła się "jako rodzaj akustycznej pieszczoty", odpowiednik cementującego więzy społeczne wzajemnego pielęgnowania futra u innych naczelnych, gdy z powodu powiększajacej się wielkości grup wczesnoludzkich nie były już możliwe pieszczoty fizyczne.

> "Każdy starzec umierający w Afryce jest biblioteką, która płonie" - tak opisał sytuację etnolog Amadou Hampathe Ba z Mali

Dowiemy się jednak m.in.:
* jaki wkład w...

Uwierzycie, jak powiem, że tę książkę czyta się jak dobrą powieść? Albo że wysokość krtani czy pojemność puszki mózgowej może rozpalać ciekawość do białości? Dociekania, czy najpierw był duży mózg, czy mowa, to temat wciąż nierozstrzygnięty, więc tym większą przyjemność sprawia taki rzetelny, bardzo przystępny przegląd wskazówek archeologicznych i hipotez.

naprawdę gorąco zaczyna się jednak robić, kiedy autor śledzi powstanie pisma - my, dla których pisanie jest czymś naturalnym, zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak przedziwnym jest wynalazkiem i jakiej zdolności abstrakcyjnego myślenia wymaga.

W tej książce po raz kolejny zaskoczyło mnie, jak względne są pojęcia "dawno/niedawno" i ile zależy od przyjętego punktu wyjścia.

naprawdę gorąco...

Na początku było słowo. Pytanie - kiedy i jak ten początek nastąpił?

Ludzkość osiągnęła dziś taki poziom rozwoju, że może śmiało sięgać w mroki u zarania swoich dziejów i szukać tam odpowiedzi na zgoła mityczne pytanie - kiedy słowo stało się ciałem?

Odpowiedź niegdyś podyktowaną wiarą, dziś udziela nauka. Owszem nie daje stuprocentowej pewności, ale na podstawie wielu przesłanek i przy zaangażowaniu różnorakich metod naukowych pozwala choć w przybliżeniu oszacować, kiedy ludzie zaczęli posługiwać się mową, jak to najprawdopodobniej wyglądało, z czego wynikało opanowanie tej umiejętności. W dalszej części pochylono się nad stworzeniem pisma. Historia jego powstawania była nie tylko fascynująca. Zaskoczona byłam jak wiele elementów w procesie jego tworzenia odkryto i jak prozaiczny był powód, dla którego człowiek zaczął pisać, a nie tylko mówić.

Przez książkę przepłynęłam. To zasługa wybitnego warsztatu autora, który zebrał liczne wyniki badań, usystematyzował je, poddał krytyce, powiązał i następnie wyciągnął wnioski. "Pierwsze słowo" powinno być przykładem jak prosto i czytelnie napisać książkę naukową.

Na początku było słowo. Pytanie - kiedy i jak ten początek nastąpił?

Bardzo ciekawe. Dlaczego? Wyjaśniam w filmie.

Bardzo ciekawe. Dlaczego? Wyjaśniam w filmie.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Szalenie ciekawa książka, Autor przechodzi od uwarunkowań biologicznych (aparat mowy i kwestia w którym momencie mogliśmy zacząć mówić),poprzez organizacyjne (narzędzia pisania, pierwsze próby zapisu myśli). Autor nie przesądzą, przybliżą obecny stan badań, który siłą rzeczy ma jakieś elementy niepewności (Np. Egipt zapisywał na papirusie stąd pierwsze próby mogły się nie zachować, a rejon Mezopotamii na tabliczkach z gliny, nieco jednak trwalszych).

Świetna, naprawde dobra książka

Niesamowicie pouczająca, ale dla osób niezainteresowanych tematyką - baaardzo wymagająca.

2014

W pierwszej części książki Kuckenburg skupia się głównie na zakresie „powstania mowy” i „pochodzeniu języka”. Wprowadza on tutaj stopniowo czytelnika w teorię zarówno rozwoju języka, jak i samego człowieka. Całość treści rozpoczyna się od historii stworzenia i biblijnego spojrzenia na „słowo” (min. „Wieża Babel”). Dalej poruszone zostaje kwestia dużego wpływu przyrody (szczególnie świata zwierząt) na rozwój komunikacji. W trzecim rozdziale dość szczegółowo stara się on opisać rozwój mózgu i przemiany zachodzące w organach mowy, dzięki czemu człowiek mógł znacząco ewoluować. Na odbiorcę czekają tutaj również treści, w których autor ukazuje jaki wpływ na „język” (i odwrotnie) miał rozwój techniki i kultury. Tworzenie coraz to bardziej skomplikowanych narzędzi i postępujący rozwój intelektualny gatunku ludzkiego, wręcz wymuszał rozwój komunikacji, aby ułatwić coraz to bardziej złożone socjologiczne zależności pomiędzy ludźmi. Na sam koniec tej części książki przedstawione zostają najróżniejszego rodzaju badania i teorie, w których naukowcy starają się udowodnić istnienie prajęzyka, z którego wywodzą się wszystkie obecne języki świata.

Część druga publikacji skupia się zaś na tematyce powstania i ewolucji pisma. Autor rozpoczyna tutaj od przedstawienia rytów naskalnych (jako poprzedników pisma),później skupia się na księgowości Bliskiego Wschodu (liczby jako element rozwoju słowa pisanego),powstania pisma klinowego, hieroglifach i ich znaczeniu, kończąc na rozpowszechnieniu się pisma literowego, co znacząco wpłynęło na gigantyczną ewolucję społeczno-kulturową świata.

Kuckenburg w swoim dziele stara się więc dość różnorodnie podejść do poruszonej tematyki. Operuje on nie tylko na suchych faktach i naukowych odkryciach, ale również na całej masie różnych teorii czy filozoficznych rozważaniach. Czytelnik więc obok konkretnej wiedzy ma okazję skonfrontowania się z treściami wymuszającymi na nim głębszą indywidualną analizę przedstawionych niektórych tematów. Książkę Pierwsze słowo można więc śmiało określić mianem pozycji, która daje odpowiedzi na niektóre nurtujące człowieka pytania (dotyczące języka),jednocześnie odkrywając przed nim masę nowych wartych rozważenia pytań.

„Pierwsze słowo” to publikacja, do której zabierałam się już od dłuższego czasu i muszę przyznać, że poza kilkoma uwagami, o których wspomnę później nie mam jej wiele do zarzucenia.
Jest to dobrze napisana w doskonały sposób kondensująca informację książka na opisująca stan najważniejszych dotychczasowych badań nad językiem i pismem.
Wprowadzenie klarowanie przedstawia nam najważniejsze teorie związane z pochodzeniem mowy biorąc i pisma biorąc pod uwagę zarówno aspekty ewolucyjne ludzkiego mózgu i aparatu mowy, ale także domniemane przypuszczenia, co do skłonności i potrzeb człowieka do tworzenia złożonych systemów komunikacyjnych.
Martin Knuckenburg przeprowadza nas poprzez najważniejsze teorie nie pomijając również tych, które z czasem zostały obalone przez innych badaczy, a całość podzielona jest na dwie klarowne części. Mowę oraz pismo.
Przyznam, że jako osoba, która już wcześniej miała do czynienia z zagadnieniem badań nad językiem znalazłam w tej książce wiele ciekawych oraz zastanawiających fragmentów, które bywają pomijane. Dodatkowym plusem są ilustracje zwłaszcza te ukazujące przykłady początkowych form pisma.
Jedynymi z mojej strony zarzutami byłoby zbyt mocne skupienie się na niemieckich badaniach pomijając kilka istotnych w tej dziedzinie osób oraz zbyt mało uwagi poświęconej rozwojowi pisma. Zwłaszcza względem rozwoju przyswajania pisma fonetycznego.

Publikacje oceniam na bardzo duży plus. Jest to dzieło stworzone z myślą zarówno o osobach zgłębiających tematykę badań nad początkami język i chcieliby usystematyzować dotychczas uzyskaną wiedzę. Jak i tych, którzy z czystej ciekawości chcieliby dowiedzieć się czegoś na ten temat.

Wprowadzenie klarowanie przedstawia nam...

2070

Pytania: kiedy człowiek wyłonił się ze zwierzęcego świata i za jaką przyczyną? Co stanowi o naszym człowieczeństwie? Czy jesteśmy wynikiem nudnej i bezproblemowej ewolucji, czy też powstanie naszych wyjątkowych na tym świecie zdolności znajduje w tym procesie jakieś odbicie? Co zmusiło nas do przemówienia? Czy możliwe jest stawianie choćby trochę wiarygodnych hipotez na temat początku mowy? Czy był jeden prajęzyk, czy też ludzkość uczyła się mówić równolegle w różnych miejscach i od początku byliśmy zróżnicowani językowo? Czy początek pisma to bardziej sfera sacrum czy profanum? Co było tematem pierwszych zapisków? W którym momencie rozwoju cywilizacji człowiek zapragnął utrwalić swoje myśli? To tylko niektóre pytania, na które chciałabym znać odpowiedź. Na bardzo wiele z nich odpowiedzi jeszcze nie ma, ale są różne hipotezy. A książka "Pierwsze słowo" jest kompendium wiedzy na te tematy. Polecam.

• historia
  • Historyczne
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Pierwsze słowo