Metodyk

Wydawnictwo: Novae Res
Metodyk
9788361194521
Daniel

Książka traktuje o perypetiach Maksymiliana, początkującego nauczyciela języka angielskiego, który staje w obliczu poważnych problemów na płaszczyźnie personalnej i zawodowej. Ambitne dążenia nauczyciela do wdrożenia teoretycznej wiedzy nauczania języka obcego w klasie gimnazjalnej zderzają się z brutalnymi realiami nauczania w gimnazjum i silnym oporem młodzieży. Narastające problemy i...

Ambitne dążenia nauczyciela do wdrożenia teoretycznej wiedzy nauczania języka obcego w klasie gimnazjalnej zderzają się z brutalnymi realiami nauczania w gimnazjum i silnym oporem młodzieży. Narastające problemy i niechęć uczniów wobec nauczyciela szybko przybierają niepokojących rozmiarów i przenoszą się poza środowisko szkolne.

Stres, niespełnione naukowe ambicje, ciągły brak pieniędzy i szereg niepowodzeń doprowadzają Maksymiliana do choroby alkoholowej i powoli oddalają go od najbliższych.

Powieść rzuca nowe, rzeczywiste spojrzenie na trudny zawód nauczyciela, zamknięte środowisko pedagogiczne oraz problemy początkujących nauczycieli nie tylko z dostosowaniem się do trudnych warunków pracy z młodzieżą, ale również do sytuacji materialnej, jaką młodym belfrom funduje polska oświata.

Recenzja książki pod linkiem poniżej:

Tajemnica | 2011-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2011

Długo zastanawiałam się jak ubrać w słowa emocje towarzyszące mi podczas czytania książki Daniela Radziejewskiego pt „Metodyk”. Nie jest to książka łatwa, ale nie jest tez wybitnym dziełem …. najprościej byłoby powiedzieć, że jest to książka o życiu, o naszej polskiej rzeczywistości i to będzie chyba najbardziej trafne spostrzeżenie.

Głównym bohaterem „Metodyka” jest Maksymilian Koziołkiewicz, lat ponad 30, żona Izabela i córka Laura, drugie dziecko w drodze. Nauczyciel z powołania i zamiłowania. Uczył w gimnazjum języka angielskiego.

Historia niemal idealna i dokładnie taki ma początek, wszystko ładnie i pięknie. Maks dostaje wymarzoną pracę, Laura jest zdrowa i na domiar szczęścia żona jest znów w ciąży. Rewelacja chciałoby się rzec. No niestety nie jest tak dobrze … wraz z kolejnymi stronami zaczynamy zderzać się z brutalnymi realiami polskiego społeczeństwa. Brak pieniędzy na kontynuację nauki, warunki mieszkalne marne, praca niespełniająca oczekiwań i na domiar złego...

Sara | 2011-01-02
Przeczytana: styczeń 2011

Właśnie niedawno udało mi się skończyć książkę autorstwa Daniela Radziejewskiego o tytule "Metodyk". Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym pisarzu, więc tym bardziej się ucieszyłam, kiedy dostałam tę pozycję do recenzji - miałam okazję przeczytać coś nowego - polskiego autora, z którymi na codzień może nie mam styczności, ale już jakiś czas temu wyzbyłam się wszelkich uprzedzeń.

Głównym bohaterem jest Maksymilian - początkujący nauczyciel języka angielskiego - który rozpoczyna swoją pierwszą pracę z młodzieżą w okolicznym gimnazjum. Mężczyzna w młodym wieku, po dobrych studiach, wielu osiągnięciach i pochwałach wybiera w końcu swoją specjalizację, czyli tytułową metodyke, która nie tylko staje się jego obsesją, ale również doprowadza do tego, że krzywdzi innych ludzi.

Maks ma rodzinę: kochającą żonę, córkę, ale również w drodzę drugie dziecko, które jest jednym z poszkodowanych w tej całej historii. Na samym początku ich życie wydaje się być "usłane różami" i zapowiada naprawdę...

Mani | 2011-02-21
Przeczytana: 2011 rok

O Danielu Radziejewskim nie słyszałam do tej pory kompletnie nic. Z książki, dowiedziałam się… również nic, bo prócz dedykacji nie ma tam nic o autorze. Po przeczytaniu „Metodyka”, stwierdzam, że jak najszybciej muszę to zmienić i dowiedzieć się więcej.
Rzadko zdarza mi się po przeczytaniu książki powiedzieć po prostu „wow”. Tutaj to króciutkie słowo w pełni odzwierciedla wszystkie moje uczucia dotyczące lektury. I zdecydowanie na tym mogłabym skończyć moją recenzję, ale postaram się wam przybliżyć, co mnie tak zachwyciło.
„Metodyk” to historia życia Maksymiliana Koziołkiewicza, mężczyzny cieszącego się obroną magistra z metodyki, żoną i córeczką oraz początkiem kariery zawodowej na stanowisku nauczyciela angielskiego w gimnazjum.
Maks, ku niezadowoleniu żony, pomimo problemów finansowych postanawia kontynuować studia. Udaje mu się jakoś wpłacić pierwszą ratę, ale radość z rozpoczętych studiów przyćmiewa fakt, że wszystkie podręczniki z metodyki, na których opierał swoją...

| 2012-04-09
Przeczytana: kwiecień 2012