O chłopcu, który pływał z piraniami

Tłumaczenie: Katarzyna Androsiuk
Wydawnictwo: Zielona Sowa
The Boy Who Swam with Piranhas
L_Settembrini

Nie każdy może pływać z piraniami. Żeby tego dokonać, aby zanurzyć się w akwarium pełnym krwiożerczych ryb i wyjść z tego cało, trzeba być kimś niezwykłym! Czy mały Stanley Potts okaże się tak wyjątkowym chłopcem?Stan, wychowywany przez wujostwo chłopiec, który stracił rodziców, postanawia wyruszyć w świat wraz z wesołym miasteczkiem. Opiekuje się złotymi rybkami, z którymi potrafi się porozumiewać. Pracując w wesołym miasteczku, Stan poznaje wiele przedziwnych postaci, uczy się samodzielności i odnajduje przyjaźń. Jednak najważniejszym wydarzeniem okazuje się spotkanie z wielkim mistrzem pływania z piraniami - Panchem Pirellim.Czy Stan postanowi wrócić do domu, do kochających go wuja i ciotki? A może wybierze się z wielkim mistrzem Panchem Pirellim nad Amazonkę, by uczyć się pływania z piraniami?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
kako książek: 89

Harry Potter i akwarium z piraniami

Wrażliwy, ciemnowłosy okularnik, wychowywany po śmierci rodziców przez wujostwo. Niedoceniany i pomijany przez wszystkich, nocą śpiący w domowym kredensie. Potter? Harry Potter? Nie, to Potts. Stanley Potts.

Stan nie ma w życiu lekko. Po zamknięciu lokalnej stoczni wujek chłopca wpada na pomysł otworzenia domowej fabryki konserw rybnych i zatrudnienia bratanka jako głównego pomocnika. Chłopiec poddaje się wyborom dorosłych, starając się na przekór wszystkiemu dostrzec pozytywne aspekty nowej, życiowej roli. Bądź co bądź, ma dach nad głową i kochającą ciocię, pamiętającą o jego urodzinach. Prezentem otrzymanym z tej uroczystej okazji jest bilet do wesołego miasteczka. Stan jeszcze nie wie, że kupiona w nim złota rybka odmieni jego monotonny los a urodzinowa wyprawa zamieni się w podróż w poszukiwaniu kluczowych, życiowych wartości.

Podobieństwo tej historii do losów małego czarodzieja jest nieprzypadkowe, chociaż dotyczy nie szczegółów fabularnych a schematu rozwoju bohatera. Mały Potts, jak każdy bohater historii opartej na baśniowym schemacie musi porzucić mało przyjazne rodzinne gniazdo (dom Pottsów stoi przy ulicy o wdzięcznej nazwie „Rybi Zaułek”), wyruszyć w podróż, wybrać odpowiednich towarzyszy tej podróży, odnaleźć czarodziejski artefakt a w międzyczasie spotkać Mistrza, który przyjmie go pod swoje skrzydła (w tej roli Pancho Pirelli, legendarny pogromca piranii). Nieodzowny element baśniowej magii pojawia się w opisie przestrzeni wesołego miasteczka i ładnie współgra z postaciami jego ekscentrycznych mieszkańców: wróżek, sprzedawców medykamentów i poczciwych dziwaków obsługujących stoiska z fantami.

Almond umiejętnie wykorzystuje baśniową kalkę wplatając w swą opowieść elementy współczesnej ekonomii i własnych – nie do końca wypowiedzianych – społecznych obserwacji, które będą jednak bardziej jasne dla dorosłych niż najmłodszych. Przykładowo, przyczyną problemów finansowych opiekunów Pottsa są zmiany społeczno-ekonomiczne (zamknięcie fabryki i bezrobocie wśród mieszkańców małego miasteczka). A potem, gdy wujostwo decyduje się na rozwinięcie własnej działalności, istnienie domowej fabryki zostaje zagrożone przez nieprzyjazną biurokrację. Świat dorosłych nie jest bezpiecznym miejscem, jego przedstawiciele dzielą sami siebie na obywateli „solidnych i porządnych” oraz tych, którzy sprawiają kłopoty (tu np. wędrowni cyrkowcy, jako ci, którzy zdecydowali się żyć poza społeczeństwem). W jednej ze scen mały bohater zostaje pogardliwie określony mianem „rybiej drobnicy”. Jak można się domyślić, zadaniem Autorytetów napotykanych przez chłopca będzie przekonanie go o tym, że o wartości człowieka nie decyduje zewnętrznie narzucona ocena, ale wartości wypracowane i pochodzące od wewnątrz.

Powieść Davida Almonda to ciepła, metaforyczna historia dojrzewania i poszukiwania własnej drogi, oparta na szkielecie klasycznej baśni. Symbolika dorastania, strachu przed zmianami i pogoni za marzeniem jest ukazana w sposób prosty a przy tym odpowiedni dla wieku i wrażliwości młodszych czytelników. Sądzę, że książka ich nie zawiedzie. Podobnie w przypadku dorosłych, którzy – jak mniemam – mogą ze wspólnej lektury zdecydowanie wynieść i coś dla siebie.

Katarzyna Pryga

Monka | 2017-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2017

... są takie książki, które uwodzą czytelnika już od pierwszych słów ...jest nią niewątpliwie opowieść "O chłopcu, który pływał z piraniami" ... jej głównym bohaterem jest młodzieniec o imieniu Stan ... jest on chłopcem niezwykle wrażliwym i empatycznym ... ma głowę pełną marzeń oraz złote serce ... kiedy pewnego dnia postanawia wyruszyć w świat przeżywa niezwykłą przygodę, która pomoże mu pokonać wszystkie lęki i utwierdzi go w przekonaniu, że marzenia można i trzeba spełniać ... "Opowieść o chłopcu, który pływał z piraniami" to książka niezwykła, skierowana do wszystkich młodych czytelników obdarzonych wspaniałą wyobraźnią tak, jak jej główny bohater ... powinni ją jednak przeczytać również wszyscy dorośli, którzy już zapomnieli jak to jest postrzegać świat oczami dziecka ... to książka, która wyjaśnia jak radzić sobie z samotnością, nieśmiałością i różnymi przeciwnościami losu ... uczy przebaczenia ... pokazuje nam czym jest szczęście, przyjaźń i miłość ... przypomina, że każdy...

Gąska | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Stan jest chłopcem, którego wychowuje wujostwo. Po upadku stoczni, jego opiekun wpada na pomysł otwarcia zakładu produkującego konserwy rybne. Niestety do tego stopnia uzależnia się od pracy, że nie widzi świata poza nią. Pewnego dnia robi coś, co łamie serce dziecka. Po tym zdarzeniu Stan wyrusza w świat wraz z wesołym miasteczkiem.

„O chłopcu, który pływał z piraniami” to piękna opowieść, choć wydawać się może dość dziwna. Nie porwała mnie do tego stopnia co inne książki dla dzieci, ale czytało mi się ją przyjemnie. Niesie za sobą morał, a to dla mnie najważniejsze w pozycjach dla najmłodszych czytelników. Zaskakującym i niecodziennym okazało się zakończenie, w którym tak naprawdę czytelnik może podjąć decyzję o dalszych losach bohaterów. Można w ten sposób poznać charakter dziecka, dowiedzieć się czy potrafi ono wybaczać, czy może długo chowa urazę. Narrator pięknie oprowadza czytelnika po miejscu akcji. Pozwala mu oderwać się od rzeczywistości i pofrunąć hen w przestworza,...

Wybredna Maruda | 2016-10-27
Przeczytana: październik 2016

O chłopcu, który pływał z piraniami. Tym razem spotykamy Stana, który pomaga wujkowi w prowadzenia fabryki z konserwami. pewnego dnia trafia do wesołego miasteczka, ratuje przed śmiercią złotą rybkę i od tego dnia jego życie się zmienia i wkraczają do niego piranie. Ta opowieść spodobała mi się nieco bardziej ze względu na szybszą akcję. Jednak tu także znajdziemy przemyślenia, do których zostaną zmobilizowani nawet starsi odbiorcy: zaczniemy myśleć o naszej odwadze lub jej braku, o tym, co robimy w swoim życiu, a z czego zrezygnowaliśmy, bo obawialiśmy się niechcianych konsekwencji. Ta powiastka jest jednocześnie napisana nieco prostszym językiem, bardziej przystosowanym do młodszych czytelników.

Całość:

ZwykłaMatka | 2016-11-23
Przeczytana: 20 listopada 2016

Odwaga i marzenia. Pasje i wytrwałość. To cechy, które powinno w sobie mieć i rozwijać każde dziecko bez względu na przeciwności losu.
Są książki, które czytam córce z ogromną przyjemnością. Są takie, które po tym gdy ja skończę czytać, córka "przerabia" samodzielnie. Są też i takie, które dokańczam sama... z wielu powodów. Tak było w przypadku najnowszego tytułu wydawnictwa Zielona Sowa, "O chłopcu, który pływał z piraniami". Tytuł książki... dla mnie nic nie mówiący. Córka od razu zadała pytanie: "Jak to możliwe, by mały chłopiec mógł pływać z piraniami?"
Mały chłopiec, który sam w sobie odnajduje mnóstwo odwagi, jednocześnie odmienia życie nowo poznanych przyjaciół. Jest to książka, w której nie chodzi dosłownie o samo pływanie z piraniami, którego nawiasem mówiąc bohater nauczył się od Pancha Pirellego. Tu chodzi o przyjaźń, wiarę w siebie samego i znajdywanie odwagi. O to, by walczyć o swoje dziecięce marzenia!

Uprzedzam, że najnowsza publikacja autorstwa Davida Almonda,...

bromba | 2015-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Dziwaczna, nieoczywista książka o bandzie odszczepieńców i poszukiwaniu swojej drogi życiowej i podążaniu za głosem serca. Piękna narracja, język różnicowany w zależności od zabierających głos bohaterów, tylko jakoś tak chwilami naciągane...

Marta Bilewicz | 2016-11-13
Przeczytana: 07 listopada 2016

Bywają takie książki, w których akcję i klimat trzeba się wciągnąć. Często musimy przeczytać dwa, trzy rozdziały, by w ogóle nabrać ochoty na dalszą lekturę. Trafiałam już też na takie, które tak skutecznie od samego początku mnie zniechęcały, że nie byłam w stanie ich ukończyć. Zdarzają się jednak również takie perełki, które od pierwszych zdań czytelnika pochłaniają, a ten wsiąka w ich atmosferę, przeżywa wszystko wraz z głównym bohaterem i ze wszystkich sił pragnie, by mu się powiodło. Taką właśnie książką jest “O chłopcu, który pływał z piraniami”.

Stanley Potts mieszka przy Rybim Zaułku 69. Opiekuje się nim wujek i ciocia i wszystko układa się dobrze. Niestety pewnego dnia wujek Ernest wpada na szalony pomysł produkowania ryb w puszkach i cały dom przekształca w fabrykę. Stanowi nie podoba się teraz ani dom pełen dziwacznych rurek, ani hałas, jaki powodują maszyny, ani unoszący się wszędzie wokół paskudny zapach. Wujek jednak, ogarnięty dziwnym szałem robienia rybnych...

dobrerecenzje | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Stanley Potts – zwykły dzieciak, który żył sobie z wujkiem Ernie i ciocią Annie. Żyli sobie w małym domku w Rybim Zaułku.
Wujek Ernie, gdy zamknięto Stocznię Simpsonów, wpadł na szalony pomysł, aby produkować ryby w puszkach.
Stan pracował u wuja, a gdy ta praca mu się znudziła, postanowił uciec do wesołego miasteczka, aby pływać z piraniami.
Jak myślisz? Czy Stanowi brak piątej klepki?
Czy posunął się za daleko?
Czy powinien rzucić akwarium z piraniami, pelerynę i kąpielówki?
Czy powinien wrócić do zwyczajnego życia?
A Ty co byś zrobił na miejscu Stanleya?
Gdyby ktoś znienacka podszedł do Ciebie i powiedział, że masz w sobie coś wyjątkowego?
Że masz wyjątkowy talent, wyjątkowe zdolności, i że jeśli się ośmielisz je wykorzystać, możesz stać się sławny, wielki i wyjątkowy?
Oto są pytania- prawda?
Ale także – oto jest książka właśnie dla Ciebie! Zabierze Cię w świat fantazji, marzeń i wyobraźni, gdzie najważniejszą rzeczą jest odwaga.
Książka o chłopcu, który jako cherlawy dzieciak,...

castagna | 2017-08-13
Przeczytana: 23 lipca 2017
Dizzy | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam <3, 2017
Patronaty tygodnia

W czwartek rozpoczynają się Targi Książki w Krakowie – czas wzmożonej liczby premier wydawniczych. Nie zdziwi więc chyba nikogo, jeśli powiemy, że w najbliższych dniach ukaże się wiele naprawdę ciekawych tytułów. Przedstawiamy te, które objęliśmy naszym patronatem. Polecamy!