Utopia Avenue

2024-05-24
2024-05-24
2020-07-14
Justyna Gardzińska

Geniusz narracji! Mitchell znowu nie zawiódł. Powracający bohaterowie z poprzednich książek to jak znajomi, których spotykamy w nieoczekiwanym momencie. To zawsze zaskoczenie i taki przyjemny moment, że wiesz dużo więcej o tej postaci niżby się wydawało. Mitchell tak buduje historie wokół swoich bohaterów, że nie da się tej książki odłożyć.

Nareszcie jest! Znakomita powieść ze wszystkimi atrybutami dzieł tego Autora. Opowieść o członkach zespołu Utopia Avenue - fikcyjnej psychodelicznej grupy rockowej - snuta na tle sceny muzycznej Wielkiej Brytanii końca lat 60" rzuca na kolana językiem, konstrukcją, charakterystyką bohaterów. Stężenie elementów nadnaturalnych tym razem w normie. Dużo starych znajomych w nowych odsłonach - jednym z głównych bohaterów jest niejaki Jasper De Zoet, a scena z małym Crispinem Hersheyem przyprawia o ciarki, zwłaszcza jeśli ma się choćby szczątkową wiedzę o muzykach z lat 60'. Na drugim i trzecim planie przewijają się Bowie, Joplin, Hendrix, Richards - wszyscy ledwie naszkicowani, a jednak znakomicie oddani. Konstrukcja w formie longplayów grupy (strona A i B - w końcu to czas winyli) i typowe dla Mitchela przeskoki między planami i historiami dopełniają całości. Czytałem coraz wolniej, z każdą stroną żałując, że ta historia kiedyś się skończy... Gorąco polecam i trzymam kciuki za tłumaczenie.

• Do kupienia
  • Uczta Wyobraźni