Dziecięcy kram

Novae Res
2021-06-30
2021-06-30
9788382193701
duchy thriller brazylia dzieci zaginięcie

Wyróżniona opinia i

Dziecięcy kram

przeczytanych książek 1996 napisanych opinii 1688

Na półkach: , , , , , ,

Jeśli podczas czytania lubicie się bać i pragniecie uczucia narastającego napięcia to "Dziecięcy kram" jest książką, którą zdecydowanie mogę Wam polecić. Miłośnicy thrillerów oraz powieści grozy sięgając po książkę Daniela Radziejewskiego będą w pełni usatysfakcjonowane. Historia stworzona przez autora mocno wbija się w nasze czytelnicze komórki nerwowe, sprawiając że poziom adrenaliny utrzymuje się na maksymalnych obrotach.
Akcja powieści rozgrywa się w Sao Paulo w Brazylii. Mała Klara Silva jest przerażona kiedy widzi w swojej sypialni ducha dziewczyny, jej mama tłumaczy, że ta przypadłość jest w rodzinie dziedziczna. W niedługim czasie dziewczynka traci oboje rodziców. Wracając do domu widzi karetkę i dowiaduje się, że jej mama umarła na zawał, a tata zniknął i nikt nie wie co się z nim stało. Klara nie mając żadnej rodziny trafia do domu dziecka.
Wiele lat później Klara samotnie wychowuje syna i boryka się z licznymi problemami. Nie ma domu ani stałej pracy, a Sao Paulo, w którym żyje to niezbyt przyjazna metropolia... Przypadek jednak sprawia, że los się do dziewczyny uśmiecha. Poznaje tajemniczego właściciela sklepu o uroczej nazwie DZIECIĘCY KRAM. Alonso Bastos wraz ze swoim upośledzonym pomagierem ratują ją z opresji... by zaproponować zarówno zatrudnienie w sklepie, jak i mieszkanie. Jednak to, co z początku wygląda na uśmiech losu, okazuje się mieć dużo mroczniejszą stronę. Kim naprawdę jest Alonso Bastos? Co ukrywa? Jakie ponure sekrety kryje dom i sam DZIECIĘCY KRAM?
To co zrobiło na mnie ogromne wrażenie to ulice brazylijskiej metropolii. Tutaj niewyobrażalna bieda faveli wymienia się równie niepojętym luksusem bogatych dzielnic, desperacja ludzi bezdomnych, pozbawionych pracy czy perspektyw, uzależnionych od alkoholu i narkotyków nakłada się na obraz białych garniturów.
Historia od początku intryguje i zaskakuje. Każda kolejna strona podsyca ciekawość. I to napięcie. Robi się niebezpiecznie. Martwimy się o życie Klary i jej synka. Nic tu nie jest oczywiste. Powoli dotrzemy z bohaterką do prawdy, która okaże się porażająca.
"Dziecięcy kram" to naprawdę świetna książka. Przejmująca opowieść o samotności, poszukiwaniu tożsamości, upiorach, utracie i trudnej drodze do prawdy. Drodze, która wyzwoli. Czyta się naprawdę dobrze. Jest ciekawa. Trzyma czytelnika w niewiedzy do samego końca. Myślę, że na długo zapadnie mi w pamięci.
Czy polecam? Zdecydowanie tak.

Bardzo zręcznie skonstruowany dreszczowiec. Czyta się bez wytchnienia dzięki dobremu pomysłowi, sprawności językowej autora i dobrze budowanemu napięciu. Dla fanów horrorów być może trochę przewidywalny, ale dla mnie, przeczytanie tej książki pozostawiło niezapomniane wrażenia.

Początek to było takie mocne MEH, bo nie miałam pojęcia dlaczego kolejny polski autor umieszcza akcję za granicą (tym razem Sao Paulo, więc grubo),ale na szczęście tym razem było inaczej, bo faktycznie autor przez jakiś czas mieszkał w danym miejscu i dało się odczuć jego klimat. Nie miałam wrażenia, że miejsce akcji jest kompletnie oderwane od rzeczywistości i szybko przestałam zwracać na to uwagę.

Jest napisana bardzo zgrabnie, ciągnęło mnie, by dowiedzieć się, co będzie dalej i choć nie wszystko kliknęło, to jednak ostatecznie naprawdę dobrze się bawiłam - ale w drugiej połowie. W pierwszej starałam się za bardzo nie wywracać oczami, bo cały ten wątek z widzeniem duchów... Przepraszam, ale w kryminałach ja takich rzeczy po prostu nie trawię. Gdyby nie to, mogłaby to być naprawdę świetna książka, a tak momentami wiało wręcz absurdem i strasznie zabijało radość czytania. Ogólnie nie zawiodłam się, ale wiem, że mogłoby być lepiej.

Nietypowa, ciekawa, wciągajaca

Nietypowa, ciekawa, wciągajaca

Życie niejednokrotnie nie jest dla nas łaskawe, a kłody rzucane pod nogi potrafią przez lata odbijać się na naszym funkcjonowaniu. Przekonuje się o tym Klara Silva, główna bohaterka powieści pt. "Dziecięcy Kram". Kobieta, będąc dzieckiem, dowiedziała się o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach. Mogła dostrzegać więcej niż inni, a zjawy i duchy do tej pory uprzykrzają jej życie. W wieku dziesięciu lat zmarła jej mama, a ojciec zniknął w tajemniczych okolicznościach. Mimo upływu kilkunastu lat kobieta nie odpuszcza i pragnie dowiedzieć się, co się z nim stało. Niestety los szykuje dla niej kolejne niespodzianki, a duchy przeszłości nie odpuszczają...

"Dziecięcy Kram" to historia z gatunku tych, które pozostają w pamięci na długo. Fabuła jest nieprzeciętna, w dużym stopniu grająca na emocjach czytelnika. Autor, Daniel Radziejewski idealnie steruje akcją, wywołując coraz to większe napięcie. Postacie są charakterne, wyróżniające się. Każda z nich jest tajemnicza, mająca istotne znaczenie w całej historii. Tło zostało dobrze dopracowane, a szczegóły idealnie je podkreślają. Sam klimat już od pierwszych stron daje poczucie mroku, tajemnic, niepewności oraz strachu. Całość świetnie się zgrywa.

Daniel Radziejewski stworzył historię, która przenosi czytelnika w inny świat. Świat pełen dreszczyku emocji, gdzie wokół czyha wiele zła. W swoim dziele nawiązuje do relacji rodzinnych, tajemnic i wydarzeń paranormalnych. Przedstawia to wszystko w sposób wywołujący u czytelnika wiele emocji, a zbudowana atmosfera wręcz przenosi się do nas. Czytając tę książkę, niejednokrotnie może wydawać się, że ktoś znajduje się w tym samym pomieszczeniu z nami. I zdecydowanie nie jest to żaden z naszych domowników... Idealnie oddany klimat, wciągająca lektura i nieprzewidywalny rozwój wydarzeń to coś, co zasługuje na uznanie. "Dziecięcy Kram" to doskonale napisany thriller, który oceniam na 10/10. Osobiście, podobało mi się w nim wszystko. Od samej narracji, przez fabułę, aż po szczegóły.

Cześć kochani, czy podczas czytania jakiejś książki zdarzyło wam się, że mieliście ciary na plecach lub dostawaliście gęsiej skórki?
"Dzieciecy Kram" od @daniel_radziejewski_autor to książka, która takich wrażeń zapewniła mi mnóstwo.

" - Wiesz czym są duchy?
Polly powoli pokręciła głową.
- To kobiety i mężczyźni, którzy nie potrafią pogodzić się z przeszłością."
         Stephen King "Sklepik z marzeniami"

Klara jedna z bohaterek mieszkająca w Sao Paolo w Brazyli od najmłodszych lat posiada "dar" dzięki któremu widzi duchy zmarłych, odziedziczyła go po swej rodzinie. 7 września 2006 roku, dokładnie w Dzień Niepodległości mama Klary umiera a jej ojciec nagle znika, przez co ona sama trafia do domu dziecka. Kilka lat później Klara poznaje Jasona, szybko zakochuje się w nim i zachodzi w ciążę. Niestety gdy jej partner dowiaduje się o ciąży postanawia zerwać z nią wszelkie kontakty. Ona sama postanawia urodzić dziecko i dać mu na imię Viktor, tak samo jak nazywał się jej miś z dzieciństwa. Przez cały czas nie przestaję szukać swojego ojca i  sprawdza każdy trop na jaki mogłaby trafić, wtedy natrafia na blogerke śledczą Luamore Santos, która postanawia pomóc jej w jego odnalezieniu.
Gdy pewnego dnia zostaje napadnięta na pomoc przychodzi jej Alonso Bastos, właściciel sklepu " Dzieciecy Kram". Mężczyzna proponuję jej pracę w swoim sklepie oraz mieszkanie na czas zatrudnienia. W trakcie mieszkania budzi się w niej uśpiony dar i znów objawiają jej się duchy. Nagle ich pojawienie ropocznie serię dziwnych wydarzeń.
* Dlaczego Klara znów widzi duchy?
* Czy Klarze uda się odnaleźć zaginionego ojca?

" Każda rodzinna klątwa ma swój początek."

W książkę jest wszystko co uwielbiam, kryminał, thriller i horror w jednym. Miłośnicy scen paranormalnych będą zachwyceni.
Mroczny, tajemniczy klimat, który był od samego początku budził napięcie i przyprawiał o dreszcze.
Gęsia skórka towarzyszyła mi co chwilę, czasem nawet bałam się być z książką w ciszy, ciągle wkręcałam sobie, że jest ktoś że mną w trakcie czytania lektury.
To co ta książka skrywała później, było wstrząsające i przerażające. Jak dla mnie znakomita powieść
Wiem że to nie będzie ostatnie spotkanie z autorem.😊

" - Wiesz czym są duchy?
Polly powoli pokręciła głową.
- To kobiety i mężczyźni, którzy nie potrafią pogodzić się z...

Kiedy los rzuca kłody pod nogi, chciałoby się poddać. Wiele osób by tak zrobiło, ale nie Klara - młoda, samotna matka, która pożegnała (nie do końca, ale nie mogłam znaleźć lepszego słowa, żeby zbyt wiele nie zdradzić) swoich rodziców zdecydowanie zbyt szybko: mama zmarła, a tata zaginął. Mimo upływu lat bohaterka nie poddawała się, z wiarą, że nadal żyje szukała ojca i walczyła z każdym dniem. Po wielu trudach w końcu los się do niej uśmiechnął, ale czy na pewno? I na jak długo? W historii kobietę dotyka wiele cierpienia i niesprawiedliwości.

Przez pierwsze 100 stron miałam ochotę odłożyć książkę. Jeżeli bym to zrobiła, to byłaby to błędna decyzja, ponieważ jest ona bardzo dobra. Podczas jej czytania miałam podobne odczucia jak przy "Gorzkiej czekoladzie" (opisywałam ją wcześniej). Ciężko jest mi je skonkretyzować, ale co pewne: są mocne i głębokie. W książce pojawiają się momenty paranormalne, które lubię w literaturze. Jakbym chciała opisać historię jednym słowem byłoby to "dziwna" - w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Nieszablonowa, nietypowa.

Zachęcam Cię do wybrania się do "Dziecięcego Kramu"👩‍👦

Kolejna polska bardzo dobrze napisana książka. Nie znałam autora i z przyjemnością weszłam w opisany przez niego świat. Bardzo dobrze poprowadzona narracja, zbudowana atmosfera i świetny koniec
Chętnie przeczytam inne książki autora, no i polecam!

Chętnie przeczytam inne książki autora, no i polecam!

Zgadzam się
100% z "magggiczną".
Żal straconego czasu. Dociągnęłam do połowy☹️😥. Najwyraźniej lubimy coś innego w lekturze niż ta propozycja

Zgadzam się
100% z "magggiczną".

Historia rozgrywa się w Brazylii na ulicach Sao Paulo, gdzie poznajemy mnóstwo ciekawych postaci. Klara miała bardzo trudne dzieciństwo, gdzie w krótkim czasie zostaje bez rodziców i trafia do domu dziecka.
Jej ciocia okazała się bardzo wyrachowana i pozbawiła dziewczynę rodzinnego domu.
Klara zostaje kompletnie sama i postanawia wyjechać wraz ze swoim synkiem, któremu pragnie zapewnić lepsze życie niż jak miała sama. Podczas poszukiwań pracy oraz miejsca w którym mogliby spędzić noc zostają napadnięci przez rabusiów.
Ich wybawicielem okazje się właściciel sklepu "Dziecięcy kram", który oferuje Klarze prace oraz dom, gdzie razem z synem mogą zamieszkać.
Kobieta zaczyna widzieć niepokojące rzeczy i jest przerażona, że jej dar powrócił.
Klara zaczyna widzieć zmarłe osoby ale nie rozumie, dlaczego po tak długim czasie znowu wraca ten koszmar. W domu w którym mieszkają czuje obecność innych osób ale także przerażający chłód oraz niepokój.
W "Dziecięcym Kramie" zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy, a Klara postanawia rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się jakie sekrety ukrywa właściciel sklepu.
Podczas prywatnego śledztwa kobietę spotykają przerażające wydarzenia po których nie może się pozbierać.

Książkę czyta się z ogromnym przerażeniem i zapartym tchem. Chciałam jak najszybciej rozwiązać kryminalne zagadki wraz z główną bohaterką.
Klara ma dar widzenia duchów, co czasami przyprawiało mnie o dreszczyk emocji, bo nie każda zjawa wydawała się przyjaźnie nastawiona.
Postawa oraz czyny właściciela "Dziecięcego Kramu" są dla mnie niezrozumiałe i cieszę się, że jest to tylko fikcja.
Zdecydowanie jest to książka dla osób o mocnych nerwach.
Osobiście przeczytałam ją tydzień temu i do tej chwili nie mogę o niej przestać myśleć. Pisarz pokazuje nam, jak od razu jesteśmy straceni na starcie, gdy urodzimy się w biednej, złej dzielnicy i nie mamy odpowiednich wzorców, pozostawieni sami sobie. Dawno nie czytałam tak emocjonującej i przerażającej historii.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

• Przeczytane w 2021