Krowy, świnie, wojny i czarownice: zagadki kultury

Tłumaczenie: Philippa Gregory
Wydawnictwo: Książnica
Cows, pigs, wars and witches
978-83-250-0030-1
Dąbrówka

Ettelea | 2011-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Jeśli interesują Cię zwyczaje różnych kultur i zastanawiasz się jak takie niedorzeczne (dla nas) przekonania w ogóle mogą mieć miejsce, ta książka jest dla Ciebie. Intelektualna perełka „Krowy, świnie, wojny i czarownice” opisuje i stara się w oryginalny sposób wyjaśnić zagadki kulturowe ujęte w tytule, a także inne ciekawe zagadnienia pełniące funkcję łącznika między tematami.

Książka Marvina Harris’a napisana jest elokwentnie ale też konkretnie. Widać, że jest to ogromna pasja autora. Nie każdy musi zgadzać się z jego poglądami ale na pewno warto poznać różne stanowiska dotyczące tematu kultury. Niektórych zagadnień ‘liznęłam’ na zajęciach z antropologii kulturowej. Ta książka zdecydowanie pogłębiła moją wiedzę i pokazała inny punkt widzenia niektórych spraw.

Interesuje Cię dlaczego hindusi wolą umrzeć z głodu niż zjeść krowę? Chcesz dowiedzieć się dlaczego w czasach Chrystusowych panowała moda na bycie mesjaszem lub na jakiej zasadzie rozpędziła się inkwizycyjna machina...

Dariusz Karbowiak | 2012-02-09
Na półkach: Historia, 2012, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2012

Dlaczego Hindusom opłaca się nie jeść krów, dlaczego wieprzowina jest w jednych rejonach świata nieczysta w innych wręcz przysmakiem. Co ma wspólnego kultura cargo z mesjaszem i czarownicami. Odpowiedzi w książce. Świetna napisana dobrym przystępnym językiem. Polecam

Nietypowa i dosyć intrygująca książka. Marvis Harris jako czołowy przedstawiciel materializmu kulturowego, który to pogląd w antropologii głosi, że wzorce kulturowe w danej społeczności zależą głównie od czynników środowiska naturalnego, stworzył coś na kształt luźno ze sobą połączonego zbioru esejów, gdzie wykłada swoje racje. Siłą rzeczy więc ocenia się autora przez pryzmat głoszonych przez niego poglądów, a mniej samą osobę. „Krowy, świnie, wojny i czarownice” z pewnością będą gratką dla antropologów i osób zainteresowanych tą dziedziną ze względu na nowatorskie podejście do wielu spraw, co być może wpłynie także na zmianę w sposobie myślenia. Pozostali muszą się przygotować, że 3/4 objętości zajmują opisy plemion Maringów, Janomamów, Cembagów i Kwakiutlów wraz ze zwyczajami, codziennym życiem i charakterystyką wierzeń. Ciekawie ujęta została kwestia religii chociaż nie do końca wiadomo czego tak naprawdę chciał Harris dowieść. Niby jest „wyzwolony od zabobonów i przesądów” co...

molarnia | 2014-06-17
Przeczytana: 2014 rok

Pytania są w naszym życiu są bardzo ważne. Niekiedy wzbudzają w nas złość, czasami zakłopotanie, ale bywają i takie po których zaczynamy zastanawiać się nad sobą i otaczającym nas światem. Dopiero po ich usłyszeniu dociera do nas jak wiele rzeczy mimo iż pozornie nam znanych, tak naprawdę jest dla nas zagadką.

Na trywialne pytanie dlaczego Hindusi nie jedzą krów, chórem odpowiemy, że uważają je za święte zwierzęta. No dobrze, ale zdajemy też sobie sprawę, że kraj ten boryka się z głodem, ludzie jedzą niewiele, podczas gdy codziennie mija ich stado krów. Krów, których nie można zabijać, które nie dostarczają praktycznie w ogóle mleka i co gorsza stanowią konkurencję dla człowieka w poszukiwaniu jedzenia. Krów dla których przeprowadzano manifestację, które miały kartę swoich praw. Dla ludzi z Zachodu takie postępowanie jest co najmniej irracjonalne. Co jednak, gdy zdamy sobie sprawę, że krów jest wiele, ale wołów już nie? Woły to zwierzę pociągowe dla tamtejszych rolników. Kiedy...

kml | 2012-04-15

Zbiór ciekawostek, którymi każdy student może zabłysnąć na rodzinnym obiadku. Nie da się ukryć, ciekawych ciekawostek - rodzina będzie zachwycona. Tylko nie wydaje mi się, żeby miało to jakąkolwiek wartość naukową. Harris ani nie uzasadnia swojej metody myślenia (czyli "wiecie - rozumiecie" w iście amerykańskim stylu) ani nawet jej nie prezentuje. Zakłada po prostu, że wszystko w świecie ma jedyną prawdziwą podstawę w relacjach materialnych (jedzenie, sranie, ruchanie) i uśmiecha się do nas jak z losowania totolotka. Ale nie da się ukryć, że nie tylko na wigilię, ale i do baru też się nada!

Małgorzata | 2016-09-11

Dlaczego Żydzi nie jedzą wieprzowiny, a Hindusi wołowiny? Te pytania zaintrygowały i skłoniły do poszukiwania odpowiedzi Profesora Harrisa. Wysunięte tezy pokazują geniusz analitycznego umysłu amerykańskiego etnologa, jego erudycję i dar przekonywania. Moim skromnym zdaniem jest to majstersztyk antropologicznego pisarstwa. Książka jest napisana bardzo przystępnie!

Mówiłem o Żydach i wieprzowinie, Hindusach i wołowinie, ale czy chcecie wiedzieć, jaka jest geneza procesów czarownic w XVI w.? Tak? No to zajrzyjcie do tej książki, odpowiedzi są na wyciągnięcie ręki. Polecam.

katarzynammm | 2015-02-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka jest odważna, jedyna w swoim rodzaju. Ukazuje logiczne wyjaśnienia skąd biorą się wierzenia,rytuały,zasady itd. Dlaczego kultura i religia funkcjonują w ten sposób i dlaczego tak się dzieje. Autor stara się odpowiedzieć na te często niewygodne pytania. To dobrze, że powstają takie dyskusje. Mamy prawo poszukiwać odpowiedzi i pozwolić sobie na to,aby wszystkiego co nam z góry narzucone ślepo nie akceptować.

Kamil Kopacewicz | 2013-08-07
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo logiczne wyjaśnienia dla istotnych zjawisk największych kultur świata, jak i zjawisk uniwersalnych takich jak powody powstawania wojen plemiennych.
Widzę wiele zastrzeżeń co do nienaukowego języka i małego przywiązania do metodyki badawczej - ale według mnie to jest największa zaleta książki - chciałbym mieć profesora który w ten sposób prowadzi wykłady, bo to wszystko jest niezwykle interesujące i prosto wyłożone. Autor nie zasłania się mętnym akademickim językiem, tylko - jeszcze raz to napiszę - prowadzi logiczne wywody poparte antropologicznymi obserwacjami. ("Trzeba zrozumieć, ze rozdziały tej książki wyrastają jeden z drugiego i że wnioski się kumulują.")
Czy są one prawdziwe? To należy do oceny czytelnika, Harris na samym wstępie zaznaczył:
"Proszę tylko o pobłażliwość w jednym. Proszę pamiętać, że jak każdy naukowiec spodziewam się przedstawić rozwiązania prawdopodobne i rozsądne, nie zaś pewniki. Mimo całej swej niedoskonałości - rozwiązania prawdopodobne muszą...

Lukullus | 2016-03-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Oświeceniowe przekonanie o niemającym granic poznawczych ludzkim umyśle powinno być wypisane jako naczelna dewiza warsztatu Harris’a. Autor zabiera się do tłumaczenia w najbardziej racjonalny sposób kolejnych, powszechnie uznawanych za niewytłumaczalne zawiłości ludzkiej kultury i wszystkie je, niczym rebusy objaśnia poprzez odwołania do twardej, materialnej rzeczywistości. Czy ludzie są podświadomie zaprogramowanymi automatami, a wszystkie kultury sprowadzają się w zasadzie do tych samych powtarzalnych wzorów zachowań, które biurkowy antropolog jest w stanie pojąć i objaśnić swoim racjonalnym rozumem-niech każdy sam odpowie na to pytanie.

Igor | 2015-06-15

Jeżeli chcesz spojrzeć na religie jako obserwator a nie uczestnik. Jeżeli lubisz wiedzieć nieco więcej, bo może ktoś patrzeć na świat inaczej, to proponuję tą książkę.
Autor wysuwa dość ciekawe tezy, choćby na temat spożywania mięsa w różnych kulturach i uzasadnia je. Oczywiście nie ze wszystkimi można się zgodzić.
Jeśli masz więc ochotę, zrobić trochę bałaganu w swoim poukładanym umyśle to polecam.