Faza trzecia: Kłamstwa

Cykl: Gone (tom 3)
Wydawnictwo: Jaguar
Lies
Accio

Minęło siedem miesięcy od dnia, w którym skończył się świat. Od dnia, w którym wszyscy dorośli zniknęli. Ale Apokalipsa dopiero się rozkręca. Sam i Astrid już wiedzą – z każdym dniem będzie tylko gorzej. Wszechobecny, niekończący się głód, uderzający do głów alkohol i dostęp do broni stanowią piorunującą mieszankę. Ale to nie wszystko. Jedna noc zmienia wszystko w Perdido Beach. Umarli...

Umarli wstają z grobów.

Gdy z zaświatów powraca znienawidzony przez wszystkich Drake, gdy Astrid toczy nierówną walkę z samozwańczą władzą, gdy Perdido Beach płonie, a „normalni” ruszają na „mutantów”, pojawia się ktoś, kto niesie nadzieję.

Prorokini Orsay mówi, że nadzieją na ucieczkę z tego piekła jest śmierć, że tylko ona pozwala przekroczyć granicę ETAPu... Przerażone dzieciaki zrobią wszystko, by uciec z Perdido Beach. Gdy desperacja przybiera na sile, hamulce są coraz mniejsze. Jak wiele czasu upłynie, nim w mieście dojdzie do zbiorowego samobójstwa?

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/

Dla mnie najgorsza część, gdyż najnudniejsza. Poprzednie również miały bardzo nużące momenty, ale jakoś dla mnie nie przeważały, może dlatego iż czytałam o czymś nowym i jeszcze mi nie znanym. W trzeciej części już dobrze zaznajomiłam się z mieszkańcami ETAPU i miałam nadzieję, że teraz autor wymyślił coś naprawdę ciekawego. A w pewnym momencie miałam ochotę przekartkować powieść albo ją w ogóle odłożyć. O ile dwie pierwsze części mnie całkiem zainteresowały, tak ta mnie wymęczyła.

Gaiphage | 2010-10-24
Przeczytana: 24 października 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cudowna! trzyma w napieciu, jest niepowtarzalna. Jedynie czego mi brakowało to wiecej Caina i Diany. Panuje jeszcze większy głod, szczegolnie w Coates Academy- gdzie nie maja wyboru i musza zjesc martwego kolegę. Jest opisany swiat spoza etapu. Nowe postacie, smierc niektorych bohaterow. Konflikt odmiencow i normalnych. Czyli jest wsyzstko zeby zaciekawic i wciagnac ;] cala akcja toczy sie w ciagu 66 godzin-jest to czas urodzin Mary. A czy zniknela to trzeba przeczytac . Polecam

Anja | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Trzecia faza serii Gone Zniknęli porwała mnie całkowicie, do tej pory uważam ją za ciut lepszą od poprzednich części. Jak nazwa wskazuje w tej części świat ETAP-u pochłaniają kłamstwa. Nikt nie wie, kto mówi prawdę, pojawia się wiele niewiarygodnych historii, które wstrząsają bohaterami. Pojawia się także pytanie: czy gaiaphage rzeczywiście zginął na zawsze? Na które odpowiedź znajdziecie dopiero na końcu książki. Sam i Astrid zmagają się z kryzysem w swoim związku, wpadają w falę kłamstw, która pozostawia uszczerbek na ich psychice. Niespodziewanie pojawia się nowa postać - Narezza, wierna towarzyszka Prorokini. Tamta zaś twierdzi, że widzi sny ludzi zza bariery i wie jak wydostać się z ETAP-u. Na dodatek rozpoczyna się wojna między Ekipą Ludzi, a odmieńcami. Bohaterowie, zatem zmagają się z wieloma przeciwnościami losu, które próbują dzielnie pokonać. To i tak nie są wszystkie kłopoty, które spadają na głowę dzieciaków z Perdido Beach. Rozmaitość i nieprzewidywalność fabuły...

Zrecenzowana | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„-Nie martw się. Nie pozwolę ci spaść. -Tak? To po co przyniosłaś kask? Rzuciła mu nakrycie głowy. -Na wypadek, gdybyś jednak spadł.”

„No, Astrid- powiedział Howard- zdaje się, że właśnie odkryliśmy granice możliwości twojego wielkiego, genialnego umysłu. Rzecz w tym, że ktoś, kto był całkowicie martwy, nagle już taki martwy nie jest.”

„(...) jak to 'dziwnego'? Przecież w ETAP-ie wszystko jest dziwne.”

„(...)-Ale to nie szkodzi, bo rzeczy, którymi się martwisz, prawie nigdy się nie zdarzają, prawda? -Tak-przyznała dziewczynka.-Ale rzeczy, o których marzę, też się nie zdarzają.”

Już po przeczytaniu pierwszego tomu serii „Gone”, wiedziałam że trafi ona do moich ulubionych. Przekonał mnie do niej niezwykle oryginalny pomysł świata bez dorosłych, gdzie dzieciaki rządzą się własnymi prawami.
Miasteczko Perdido Beach przeszło już wiele, poradziło sobie z bałaganem powstałym po ‘wielkim puff’, pokonali klęskę głodu. Czym jeszcze może zaskoczyć nas Michael Grant? Na miasteczko spada...

Meredith | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014

Do połowy prawie nic się nie działo. Przykro mi to mówić, ale strasznie się nudziłam i nie mogłam przez to przebrnąć. Potem jednak nadeszło zakończenie, pełne akcji i niespodziewanych zdarzeń. To mi niemal wszystko wynagrodziło.
W Perdido Beach zaczyna się wszystko jeszcze bardziej komplikować... Prorokini, która miesza wszystkim w głowach; podobno widziano kogoś, kto powinien nie żyć... To właśnie ETAP.
"Przecież w ETAP-ie wszystko jest dziwne" - jak to ujęła Lana.

Liliowa | 2011-05-17
Przeczytana: 02 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zabierając się za lekturę trzeciej części serii "Gone. Zniknęli", byłam ogromnie ciekawa, co nowego i zaskakującego udało się tym razem wymyślić Michaelowi Grantowi. Niewątpliwie cykl jego autorstwa stał się ostatnimi czasy jednym z najpoczytniejszych wśród młodzieży (i nie tylko), jednakże - jak wiemy - bardzo ciężko jest utrzymać każdy kolejny tom danej serii na tym samym, wysokim poziomie. I tu pojawia się pytanie: jak poradził sobie z tym Michael Grant?

Akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy od powstania ETAP-u mija dokładnie siedem miesięcy. Siedem długich miesięcy bez dorosłych, w małym miasteczku odciętym od świata za sprawą dziwnego muru. A teraz, dodatkowo, pojawiają się kolejne problemy. W Perdido Beach nie ma prądu i wody, gdyż elektrownia została zajęta przez wrogi obóz - dzieciaków z Coates Academy. Co więcej, zjawia się Prorokini, która twierdzi, iż poprzez dotknięcie kopuły widzi to, co dzieje się poza nią. I przekonuje innych, że wyjście z ETAP-u jest tylko jedno -...

kasandra_85 | 2012-02-24
Przeczytana: luty 2012

Fiery | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Rewelacja! W tej części jest mnóstwo nowych bohaterów i jeszcze ciekawiej opisane wątki. Jeżeli pierwsza i druga część była niesamowita, to nie wiem jak określić tą. ;]
Najlepsze są ostatnie rozdziały, a punkt kulminacyjny książki jest po prostu niesamowity! Nie mogłam się oderwać. Michael Grant stworzył niewiarygodną wizję świata bez dorosłych. ;)
Czyta się lekko i przyjemnie, więc polecam ją wszystkim, nawet tym którzy nie lubią czytać. ;D

Kuuuba | 2015-07-04

Nadal przyzwoicie.

Gadyuka | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Sprawy w ETAPie mają się coraz gorzej. Drake nie żyje, Caine ukrywa się w Coates Academy, Ciemność nie żyje, mimo braku prądu dzieciaki nauczyły się jakoś radzić, Zil Sperry wraz z Ekipą Ludzi nie wywołuje żadnego powstania (choć i tak społeczeństwo Perdido Beach się podzieliło na tych normalnych i odmieńców), Rada Miasta pracuje nad prawami i konstytucją. Można powiedzieć, że zapanował pewien spokój. Ale jak to zwykle bywa w Ekstremalnym Terytorium Alei Promieniotwórczej, nie na długo. Pewnej nocy Sam staje się świadkiem czegoś dziwnego. Dzieciaki są zgromadzone na plaży, pod barierą i słuchają mrocznych przepowiedni Orsay, którą tajemnicza dziewczyna, Nerezza, nazywa Prorokinią. Orsay widzi sny innych i twierdzi, że jest w stanie skomunikować się ze światem po drugiej stronie muru. Nikt nie wie, czy kłamie, czy mówi prawdę, ale dzieciaki jej wierzą, bo tęsknią za rodzicami i chcą wrócić do normalnego świata. Tonący łapie się brzytwy. Kolejnej nocy Sam zauważa rozkopany grób na...