Listy do brata

Okładka książki Listy do brata
Vincent Van Gogh Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
511 str. 8 godz. 31 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Lettres à son frère Théo
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Liczba stron:
511
Czas czytania
8 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
8307028884
Tłumacz:
Joanna Guze, Maciej Chełkowski
Tagi:
van gogh listy
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czyj to domek? Agnieszka Starok, Vincent Van Gogh
Ocena 7,9
Czyj to domek? Agnieszka Starok, V...
Okładka książki Van Gogh The Metropolitan Museum of Art, Vincent Van Gogh
Ocena 6,3
Van Gogh The Metropolitan Mu...
Okładka książki Vincent van Gogh: The Letters. The complete, illustrated and annotated edition Nienke Bakker, Leo Jansen, Hans Luijten, Vincent Van Gogh
Ocena 0,0
Vincent van Go... Nienke Bakker, Leo ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
224 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
467
313

Na półkach: ,

Nie wiadomo co oceniać: człowieka czy listy? Vincentowi dałbym maksymalną ocenę za konsekwencję.

"Listy do brata" mogą stanowić podstawę dla studium przypadku "prawdziwego artysty" zdefiniowanego, jako człowieka świecko oświeconego, czyli opętanego myślą natrętną o posiadaniu "Prawdy". Van Gogh wbrew wszelkim niepowodzeniom podążał raz obraną drogą, którą każdy inny twórca w jego czasach gardził. Autor "Słoneczników" wybrał prostotę i nadał jej intensywność równą własnej wrażliwości. "Sztuka to natura plus człowiek", tę myśl Holender zobrazował swoim dziełem doskonale. Jego sztuka była całkowicie niesalonowa, zawstydzała, była niewyjściowa i nieprzysiadalna, jak jej autor - zaniedbany, szczery i porywczy. Do tego ponadprzeciętnie inteligentny i oczytany, co przy jego odpychającej powierzchowności zapewne irytowało zadbanych głupków.

Pasjonujące jest śledzenie narracji wydarzeń, jaką Vincent prowadzi w listach i porównywanie jej do opisu tych samych zdarzeń widzianych oczami ludzi z jego otoczenia. Van Gogh ciągnie wątek myśli, tej niezmiennej i niepodlegającej wpływom zewnętrznym, myśli genialnej, której wszystko inne musi się podporządkować. Ta myśl jest jak płomień, który parzy i odstręcza ludzi, a także trawi życie samego artysty, jednak na tym ogniu powstaje coś wiecznego, bo prawdziwego. Zdaje się, że tylko Theo widział (raczej mglisto) wartość w pracy starszego brata i tylko on dorzucał do ognia, żeby nie zgasł.

Ciekawostką jest - a raczej potwierdzeniem prawdy na temat sztuki - że Vincent van Gogh wcale nie chciał być uznanym malarzem, nie chciał nawet wystawiać swoich obrazów. Żył jak pasożyt z pełną świadomością i było mu z tego powodu niewypowiedzianie źle, ale wewnętrznie czuł, że to co robi nie ma tak na prawdę ceny w czasach, w jakich tworzy. Chyba wiedział (skąd do diabła?), że tylko przez szkło powiększające, jakie stwarza czas gdy się patrzy wiele lat wstecz, ukaże jego prawdziwą wielkość.

Nie wiadomo co oceniać: człowieka czy listy? Vincentowi dałbym maksymalną ocenę za konsekwencję.

"Listy do brata" mogą stanowić podstawę dla studium przypadku "prawdziwego artysty" zdefiniowanego, jako człowieka świecko oświeconego, czyli opętanego myślą natrętną o posiadaniu "Prawdy". Van Gogh wbrew wszelkim niepowodzeniom podążał raz obraną drogą, którą każdy inny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    454
  • Przeczytane
    334
  • Posiadam
    97
  • Ulubione
    29
  • Teraz czytam
    28
  • Chcę w prezencie
    12
  • Biografie
    8
  • Do kupienia
    7
  • 2018
    4
  • Historia sztuki
    4

Cytaty

Więcej
Vincent Van Gogh Listy do brata Zobacz więcej
Vincent Van Gogh Listy do brata Zobacz więcej
Vincent Van Gogh Listy do brata Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także