Porwanie Baltazara Gąbki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Darmowe dodatki Edytuj książkę
83-080-2841-1
Lugal

Pierwszy tom opowieści o dzielnym Smoku Wawelskim, który na prośbę Króla Kraka wyrusza w wyprawę do Krainy Deszczowców, aby uwolnić znanego biologa, autora niezwykle cennej rozprawy o zakończeniach nerwowych w pysku ślimaka winniczka, profesora Baltazara Gąbkę. W trudach tej niezwykle niebezpiecznej podróży towarzyszą mu kucharz Bartłomiej Bartolini i medyk Doktor Koyot. ...a w ślad za nim podąża szpieg z Krainy Deszczowców, tajemniczy Don Pedro. zabawne perypetie bohaterów wpisane w schemat porwania i pogoni, elementy powieści szpiegowskiej Porwaniu Baltazara Gąbki bawią i śmieszą zarówno dzieci jak i ich rodziców. Radości czytania najnowszej edycji książki o przygodach Baltazara Gąbki i jego przyjaciół z pewnością dorównuje przyjemność oglądania bajecznie kolorowych ilustracji, autorstwa Alfreda Ledwiga.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Danway | 2011-04-20
Przeczytana: 22 marca 2010

Ile to razy oglądało się prześwietną bajkę pod tym samym tytułem. Wówczas człowiek nie wiedział, że ta ponadczasowa bajka oparta jest na opowiadaniu autorstwa Stanisława Pagaczewskiego, wydanej po raz pierwszy w 1965, a sfilmowanej cztery lata później.

Trudno opowiadać o historii, którzy wszyscy znają. Chociaż jakby się dobrze zastanowić to może jednak nie wszyscy. Co z dziećmi urodzonymi już w XXI wieku i tymi z końca XX wieku. Czy te dzieciaki także znają Smoka Wawelskiego, Batoliniego Bartłomieja czy Szpiega z krainy Deszczowców. Na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź. Lecz tutaj wielki ukłon w stronę Wydawnictwa Literackiego, który co jakiś czas wznawia tę niesamowitą historię i kolejne pokolenia dzieci mogą się bawić i przy niej uczyć.

Mnie też było bardzo miło wrócić do lat dziecięcych i jeszcze raz przypomnieć sobie niesamowite przygody Smoka Wawelskiego oraz jego przyjaciół. Mimo upływu lat bajka nie utraciła swojego uroku. To bardzo dobrze o niej świadczy. Ciągle tak...

Justyna Antoniewicz | 2015-10-21

Sympatyczne i niezwykłe przygody Baltazara Gąbki z jego wspaniałymi przyjaciółmi przeżywają wyjątkowe przygody.
Zostaje porwany Baltazar Gąbka przyjaciele chcą mu bardzo pomóc odbić go z Krainy Dreszczowców wyruszają tam, żeby go uratować.
Z uśmiechem na ustach, z dużą dawką humoru przeczytałam tą wspaniałą opowieść wzruszyła mnie bardzo.
Jest to moja ukochana książka warto było do niej powrócić jeszcze raz przeżywać przygody niesamowite z nimi.

Roman Dłużniewski | 2016-12-20

Bardzo wesoła książeczka dla młodych ludzi. Niebezpieczna wyprawa Smoka Wawelskiego w poszukiwaniu profesora Baltazara Gąbki. A za poszukiwaczami tajemniczy Don Pedro z Krainy Deszczowców. Fajne.

Ledarg1916 | 2015-12-06

Daję tej książce maksymalną ocenę. Powód? To pierwsza książka, którą samodzielnie w życiu przeczytałem (nie licząc komiksów). Miałem wtedy 7 lat, wydawała się strasznie długa, ale dała mi wiele przyjemności. Przed chwilą zobaczyłem, z którego roku pochodzi... Powiem tak, aj, carrrrramba! Młodzi, starzy, czytajcie takie książki!

astaldohil | 2018-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Jak surrealistycznym i trudnym do wyobrażenia będzie się wydawał świat wykreowany przez Stanisława Pagaczewskiego współczesnym dzieciom! Weźmy chociażby państwo Księcia Kraka - utrzymującego familiarne stosunki ze Smokiem Wawelskim (stoikiem, naukowcem i wynalazcą, którego ulubionym środkiem lokomocji jest automobil-amfibia) - sąsiadujące z tak fantastycznymi ziemiami, jak Kraina Deszczowców (ze stolicą w Kibi-Kibi), Kraina Psiogłowców, Kraina Gburowatego Hipopotama, czy Słonecja. A żeby było jeszcze dziwniej, terytoria te zamieszkują nie tylko mówiące małpy, o tak zaskakujących imionach, jak Interferencja, Amplituda czy Kolaudacja, ale także wszelkie odmiany Okropików, Ryjkonosów Dębowców i Dziwaczków Krętowłosych!

Nieco starsi czytelnicy - pamiętający przezabawną serię animowaną (powstałą w oparciu o, zdobiące oryginalne książeczki, rysunki Alfreda Ledwiga) o przygodach Smoka Wawelskiego, Bartłomieja Bartoliniego i tytułowego Profesora Gąbki, oraz (nie zapominajmy o nim!)...

Oto ekipa, która nie ma równych sobie: Smok Wawelski, mieszkaniec groty u stóp zamku królewskiego, gdzie władzę sprawuje sprawiedliwy i dobry król Krak; mistrz kuchni i wirtuoz patelni Bartłomiej Bartolini, herbu Zielona Pietruszka, zawsze do usług oraz Doktor Koyot. Wyruszają na niebezpieczną misję, oto od kilku już miesięcy do Krakowa nie docierają żadne informacje o Baltazarze Gąbce, wybitym naukowcu, który pojechał do Krainy Deszczowców, by tam badać zwyczaje żab. Zaniepokojony brakiem kontaktu jego brat zwraca się z prośbą do króla Kraka, aby ten wysłał najlepszą ekipę do sprawdzenia, co się stało z profesorem Gąbką. Kiedy nasi przyjaciele będą przemierzać kolejne krainy dążąc do celu, ich tropem będzie podążał tajemniczy szpieg Don Pedro, który ma za zadanie cały czas donosić swemu panu, jak wygląda wyprawa, i jeśli to tylko możliwe ma w niej przeszkadzać. W tym samym czasie profesor Gąbka zostaje wtrącony do więzienia, ponieważ nie wyraża zgody na mutacje żab, które miałyby...

Hendoslaw | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Jeżeli ktoś uważa, że obejrzał bajkę to nie musi czytać książki, bo i tak zna historię to jest w wielkim błędzie. Książka, a film to dwa różne światy. Główną różnicą są bohaterowie wyruszający wraz ze Smokiem i postać Don Pedro. Powieść łatwa i przyjemna, ale nie nudzi. Cały czas się coś dzieje. Styl pisania jest przeznaczony do czytania dzieciom na dobranoc przez co wiele razy się uśmiechniemy od ucha do ucha zapominając o otaczającym nas świecie i problemach. Mimo wszystko zobaczymy wiele podobieństw do dzisiejszych czasów, przez co jest ona uniwersalna. Autor jest z Krakowa więc postacie wywodzą się głównie z legend tego miasta. Reszta postaci to świetnie wymyślone i przedstawione ikony. Na żadnej wyprawie nie może zabraknąć ani kucharza, ani doktora ze względów oczywistych. Są dobre postacie to i też muszą być złe w postaci tyrana i tajnych agentów.
Książka głównie przeznaczona dla dzieci, ale osobiście uważam, że można ją czytać w każdym wieku. Nawet jeżeli jest to wydanie z...

| 2015-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Nie będę dużo pisać o tej książce powiem po prostu, że nie przekonała mnie do siebie:(Była bardzo taka dziecinna i nie w moim stylu. Ni podobały mi się prawie wszystkie wydarzenia w niej oprócz trzech, które moim zdanie zasłużyły na uznanie. Przeczytajcie tę książkę a dowiecie się jakie. Czwarty plus daje także za okładkę i obrazki w książce bo są naprawdę bardzo ładne. Według mnie to książka dla dzieci tak od 2 do 5 podstawówki.:)

Bardzo podoba mi się ta książka, która wbrew pozorom nie jest wcale tylko dla młodszych czytelników. Piękny jest protest Deszczowców przeciwko tyranowi. Książka jest o stokroć piekniejsza od bajki.

Przemek | 2013-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2013

Książka, której dawno nie czytałem. Teraz, podczas czytania jej dzieciom, mogłem w niej zauważyć pewne niuanse, dawniej nie tak oczywiste. W całym tekście widać dosyć wyraźne aluzje do systemu PRL, totalitarnego systemu komunistycznego itp.

Na przykład, profesor Gąbka, zaproszony do Krainy Deszczowców, w cieplarnianych warunkach prowadzi badania, a jego korespondencja listowa z ojczyzną jest przechwytywana przez urzędników państwowych, wszyscy boją się złe słowo powiedzieć na władzę aby nie skończyć w suszarni (tortury), sprzedawca chleba okazuje się podłym szpiegiem, a ostatecznie sąd najwyższy wykonuje rozprawę pokazową na zlecenie Największego Deszczowca.

Warto zauważyć, że Kraina Deszczu nie jest jedynym krajem w rękach tyrana. Drugi taki to Słonecja, tutaj zamiast tortur w suszarni stosuje się tortury w beczce z wodą (bo mieszkańcy są ciepłolubni) oraz uszczęśliwianie cudzoziemców wbrew ich woli wedle własnych standardów. Przy nich Gród Kraka jest (trochę karykaturalną) ostoją...