Porwanie Baltazara Gąbki

Stanisław Pagaczewski
literatura dziecięca 249 str.
2002-01-01
1983-01-01
Wydawnictwo Literackie
literatura dziecięca
Stanisław Pagaczewski Alfred Ledwig smok wawelski Krak Kraków Kraina Deszczowców

2002-01-01
Wydawnictwo Literackie
literatura dziecięca

Kup książkę

Wyszperałam w bibliotece wydanie z 1972 z rysunkami Alfreda Ledwinga, które są po prostu cudne(!).
Historia w książce jest bogatsza od filmowej i bardziej absurdalnie śmieszna. Podejrzewam, iż jest to książka adresowana do dorosłych i dlatego tak mnie rozbawiła.

Smok Wawelski, przesympatyczne i przyjacielskie stworzenie, zostaje wysłany przez samego księcia Kraka wraz z nadwornym kuchcikiem Bartłomiejem Bartolinim i nadwornym medykiem Jego Książęcej Mości, imć panem Tadeuszem Koyotem w niebezpieczną podróż przez nadzwyczajne kraje z niezwykłymi mieszkańcami do Krainy Deszczowców. Celem wyprawy jest odnalezienie cenionego naukowca...

"Nie kłóćcie się, moi drodzy. To źle wpływa na apetyt."
Smok Wawelski

Jak surrealistycznym i trudnym do wyobrażenia będzie się wydawał świat wykreowany przez Stanisława Pagaczewskiego współczesnym dzieciom! Weźmy chociażby państwo Księcia Kraka - utrzymującego familiarne stosunki ze Smokiem Wawelskim (stoikiem, naukowcem i wynalazcą, którego ulubionym środkiem lokomocji jest automobil-amfibia) - sąsiadujące z tak fantastycznymi ziemiami, jak...

Przekonalem sie, ze legendarna bajka ktora wszyscy znamy i kochamy rozni sie troche od ksiazki, na ktora traffilem przypadkiem. Nigdy wczesniej nie interesowalem sie i nie wiedzialem o jej istnieniu - prosze o wybaczenie!

Pierwsza książka którą samodzielnie przeczytałem jako dzieciak. Co tu dużo pisać, każdy zna bohaterów.

klasyka polskiej literatury dla dzieci dziś bardziej znana z ekranizacji niż samej książki całkiem przyjemna lektura na wieczorową porę

Bardzo wesoła książeczka dla młodych ludzi. Niebezpieczna wyprawa Smoka Wawelskiego w poszukiwaniu profesora Baltazara Gąbki. A za poszukiwaczami tajemniczy Don Pedro z Krainy Deszczowców. Fajne.

Większość akcji w książce była wciągająca i śmieszna, na przykład historia z anty-zbójnikami!

Sentyment z dzieciństwa kazał mi wybrać książkę dla syna
(brakowało mi tylko "herbu zielona pietruszka do usług":-)
Fajne przygody, ciekawie opowiedziane, porywają w Krainę Deszczowców
i nie tylko... Karamba...

Dyskusje

• Dzieciństwo