With malice toward none : the life of Abraham Lincoln
8306019512
Feanor

Życie i działalność Abrahama Lincolna t temat przeogromnej liczby opracowań, a jego legenda do dziś fascynuje. Niniejsza książka nie jest pracą ściśle naukową, ale wszystkie podane w niej informacje oparte są na solidnym materiale źródłowym. Ukazuje drogę życiową Lincolna na szerokim tle wydarzeń przełomowych dla całej historii Stanów Zjednoczonych, w której odegrał on kluczową rolę.

Kalissa | 2015-04-08
Przeczytana: kwiecień 2015

Trochę wstyd mi, że książka historyczna, wywołała u mnie wzruszenie:). Ale na końcu - poczułam prawdziwy smutek. Poznałam niezwykłego człowieka, towarzyszyłam mu przez wszystkie trudy życia, obserwowałam jego upór, jego inteligencję, jego łagodność, jego poczucie godności i poczucie humoru, ale i żelazne, i konsekwentne (czasami autorytarne) trwanie przy własnych decyzjach i nagle, to wszystko, kim był Lincoln - zniknęło. Po prostu zniknęło.

Zatem, kiedy autor wskazał w jednym z początkowych cytatów, że: "Ludzie są istotami zbyt ważnymi, by widzieć w nich jedynie symbole przeszłości. (Lytton Strachey)", pomyślałam, że mu się udało, bo niesamowicie przybliżył cechy charakteru samego Lincolna, jako człowieka.

Zanim zaczęłam czytać tę powieść, miałam całkiem dużą wiedzę o historii wojny secesyjnej w USA, która przypadała na czasy prezydentury Lincolna. Jako prezydent USA i jako osoba, która pierwsza wezwała do jedności Unii - Lincoln był mi znany z historii. I pewnie nie...

Szymon Okuń | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

Abraham Lincoln, samouk urodzony w biednej rodzinie z Kentucky. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości wspinał się po szczeblach życiowej drabiny by finalnie zostać szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Do końca życia próbował wcielić w życie system, który dawał by szanse na podobny awans społeczny każdemu obywatelowi USA. Oczywiście duża cześć książki poświęcona jest kwestii niewolnictwa oraz wojnie secesyjnej. Bezsprzecznie Lincoln był postacią pozytywną, dzięki której zaczął się powolny proces likwidacji niewolnictwa oraz równania praw społecznych i obywatelskich ludności czarnej z prawami białych.

Elevander | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Dobrze napisana biografia najsłynniejszego z amerykańskich prezydentów. Autor snuje opowieść o życiu Lincolna na szerokim tle historii USA w XIX stuleciu. Niewątpliwą zaletą tej książki jest brak hagiograficznego niemal sposobu narracji: postać głównego bohatera jest przedstawiona ze wszystkimi bardziej i mniej korzystnymi cechami. Książka dobrze przedstawia narastanie konfliktu między Północą a Południem, który do wybuchu doprowadziła elekcja Lincolna w 1860 roku. Co prawda po przeczytaniu tej książki można się zastanawiać, dlaczego właściwie został on prezydentem USA, skoro pod żadnym względem nie był osobą wybitną ani nadzwyczajną. Z całą jednak pewnością jest dla czytelnika tej książki osobą sympatyczną, a Autor ją naprawdę przybliżył.

Tomasz Babnis

seldon | 2013-02-27
Przeczytana: 2012 rok

Trochę sucha ta biografia, ale mimo wszystko dość dobra książka. Wchłania się biografię Lincolna razem z historią USA.

smiler | 2011-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2011

Książka napisana bardzo fajnym i klarownym językiem, który definitywnie zachęca do pochłaniania kolejnych stron. Niestety, ale w moim odczuciu - Lincoln w tej książce jawi się jako człowiek nie wystarczająco silny i zdeterminowany... co dla mnie było o tyle znaczące, że czytałem jego biografię z punktu widzenia samorozwoju.

Niestety, ale nadal pozostaję "nienakarmiony" i będę szukał jego autobiografii z jeszcze większą zapalczywością :).

Kate_Bennet | 2016-08-22
Trithemius | 2016-07-28