Życie pana Moliera

Okładka książki Życie pana Moliera
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
207 str. 3 godz. 27 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Жизнь господина де Мольера
Wydawnictwo:
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
207
Czas czytania
3 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
8320322952
Tłumacz:
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
Tagi:
teatr Molier biografia
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
180 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
711
50

Na półkach:

Artysta o artyście.

"Życie Pana Moliera" czytałam równolegle z "Dziennikiem Mistrza i Małgorzaty". Listy i dzienniki Bułhakowa i jego żony rzucają mocne światło na opowieść o Molierze - artyście, wybrańcu bogów, uwikłanym w swoją epokę i w zawiłe relacje z władzą. Nie można oprzeć się wrażeniu, że Bułhakow pisząc o XVII-wiecznym dramaturgu, mówił o sobie - twórcy, którego geniusz współcześni decydenci przeczuwali i którego, obdarzając go fałszywym respektem, zamknęli w klatce. Jakże znacząco brzmią jego słowa (które odnosi w tekście do sytuacji Moliera): "aktorzy namiętnie kochają w ogóle każdą władzę. Bo przecież nie wolno im nie kochać!. Jedynie silna, trwała i zasobna władza umożliwia rozkwit sztuki teatralnej. Mógłbym na poparcie tego twierdzenia przytoczyć mnóstwo przykładów, i nie robę tego tylko dlatego, że i tak wszystko jest jasne".
Pewnie, że jasne! - wypowiada się dramaturg (i aktor!), który po 4 latach prób, cięć tekstu, poprawek i kompromisów zdołał doprowadzić do zaledwie 7 przedstawień swej sztuki "Molier, czyli zmowa świętoszków", zanim spektakl, mimo aplauzu widowni, zdjęto z afisza po haniebnych recenzjach etatowych reżimowych krytyków. Autor, który - jak Molier w przypadku zakazania "Tartuffe'a" - pisał pokorne epistoły do generalissimusa, szukając nadziei na wyjście z publicznego niebytu, autor, który w końcu nie zdołał wydać za życie ani tej biografii, ani największego swojego dzieła - ksiązki o Diable.

Czy udręczony Bułhakow szukał u Moliera duchowego wsparcia i wskazówek, jak zmagać się z oporem świata, w którym przyszło mu żyć? Wszak francuski geniusz miał siłę i determinację równie mocne jak talent, co rosyjski pisarz wielokrotnie podkreśla, opisując walkę Moliera najpierw z nędzą, a potem nietolerancją przeróżnych świętoszków, obmowami zawistników i chimerycznymi nastrojami władców.

Obaj przeszli przez to samo, zmuszeni lawirować, zabiegać o przychylność tych, którymi często gardzili, negocjować i znosić żądła sterowanych odgórnie krytyków. Obaj posiedli sztukę jednoczesnego uwodzenia władzy i zachowania własnej wewnętrznej suwerenności, widocznej w ich dziełach.

Biografia francuskiego komediopisarza, podana z właściwą Bułhakowowi lekkością stylu, jest więc tylko pretekstem, by wypowiedzieć się na temat, który dotykał autora najmocniej. Jednocześnie oddaje on hołd wielkiemu poprzednikowi, a czyni to bez patosu, z subtelnością, czego przykładem jest rozdział pierwszy, w którym zderza moment narodzin przyszłego autora "Świętoszka" z jego pośmiertną światową sławą, kierując swe słowa do...akuszerki. Lekki, nawet żatrobliwy styl nie maskuje jednak rzeczywistej powagi tematu, która dochodzi do głosu w takich chociażby zdaniach jak to: "Och, jakże trudna jest droga artysty pod nieustannym nadzorem groźnej władzy".

Przefiltrowawszy tę opinię przez moje uwielbienie dla obu pisarzy, z serca polecam tę niesprawiającą kłopotu książeczkę każdemu.

Artysta o artyście.

"Życie Pana Moliera" czytałam równolegle z "Dziennikiem Mistrza i Małgorzaty". Listy i dzienniki Bułhakowa i jego żony rzucają mocne światło na opowieść o Molierze - artyście, wybrańcu bogów, uwikłanym w swoją epokę i w zawiłe relacje z władzą. Nie można oprzeć się wrażeniu, że Bułhakow pisząc o XVII-wiecznym dramaturgu, mówił o sobie - twórcy, którego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    328
  • Chcę przeczytać
    302
  • Posiadam
    98
  • Literatura rosyjska
    12
  • 2021
    4
  • Ulubione
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2014
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Literatura rosyjska
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie pana Moliera


Podobne książki

Przeczytaj także