Alchemia słowa

Wydawnictwo: Czytelnik
literatura, teoria literatury
mantra

W jakich okolicznościach i pod wpływem czego przeciętny śmiertelnik staje się pisarzem? Gdzie biją źródła twórczego natchnienia? Czy rozwojowi geniuszu bardziej sprzyja bieda czy bogactwo, cisza samotności czy gwar salonów, życie osiadłe czy nieustanne podróże? Jakie sposoby i wybiegi stosowali ludzie pióra, by zmusić się do wytężonej pracy? Szukając odpowiedzi na takie pytania, Jan Parandowski zebrał przebogaty materiał erudycyjno - anegdotyczny dotyczący zagadek i osobliwości w pracy pisarzy różnych narodów i epok - od starożytności po wiek dwudziesty - a także tajników ich warsztatu. Alchemia słowa, fascynująca opowieść o tajemnicach twórczości, to jedna z najpiękniejszych książek poświęconych tej tematyce w całej literaturze światowej.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Alchemia_slowa-p-842-1800-.html

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tomsn | 2013-08-31
Przeczytana: 06 września 2013

Nie da się ukryć, że to doskonała kindersztuba i przedwojenne wykształcenie mogły sprawić, by pracowity i utalentowany autor mógł napisać tego typu dzieło. Wysoka kultura literacka i oczytanie przeziera przez wiersze tej pozycji. Parandowski dokonuje w niej przeglądu ciekawostek warsztatu pisarzy, sposobu ich pracy oraz zwyczajów i innych szczegółów. Przede wszystkim zwracam uwagę na styl: to samodzielna narracja, która rzadko posługuje się cytatem. Jednak opisuje literaturę i ulubionych autorów czyniąc z nich właściwych bohaterów książki. Nie ucieka autor także i od auto-ciekawostek: jak ta o rylcu z Capri, którego "zrabowali Niemcy" Parandowskiemu w czasie wojny. Oczywiście, nie obejmuje to dzieło wszystkich klasyków - o sympatiach świadczy indeks: Balzak i Flaubert pojawiają się kilkadziesiąt razy, brak autorów niemieckich poza wyjątkami (Goethe, Kant). Autor za wzór stawia swoich kolegów z czasów starożytnych, oględnie traktując współczesnych. Warto przeczytać, głównie dlatego,...

Monika | 2012-06-07

Rewelacja, niesamowita książeczka. Parandowski sam jest poetą, ma przepiękny styl, nieco staroświecki, niezwykle twórcze metafory, porównania. Książka jest wędrówką w czasie. Różne pojawiające się w niej odniesienia do starożytności, pisarzy barokowych, oświeceniowych, cały rozdział o ręcznym przepisywaniu brulionów - wszystko to jest dla mnie bardzo uspokajające, bo tak odmienne od współczesności.

Feanor | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Erudycja Parandowskiego może budzić wręcz niepokój. Warto przyjrzeć się jego refleksji nad książką i pisarzem, opisuje bowiem trafnie zjawiska, które za jego czasów się rodziły, a dzisiaj są codziennością - zanik znajomości klasyki, odwrócenie się szerszej publiki od pisarzy do aktorów czy celebrytów, szybko przemijające mody literackie.

Zdziwienie może budzić u współczesnego czytelnika rozdział o żonach pisarzy, które opisywane są z lekceważeniem i dzisiaj byśmy rzekli - nq sposób seksistowski. No ale w końcu to był pisarz urodzony w 1895 roku.

Ela91 | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Jan Parandowski „Alchemia słowa” - recenzja
Jan Parandowski autor słynnej „Mitologii Grecji i Rzymu”, napisał również książkę o losach pisarza. Sam będąc świetnym pisarzem, doskonale rozumie opisywany fach. Jak sam napisał w przedmowie pomysł na „Alchemię słowa” zrodził się z długo oczekiwanej, a zarazem nagłej woli.
Powołanie w tym przypadku do pisarstwa to stan, w którym człowiek odczuwa radość za wykonaną przez siebie czynność, która zarazem, poddana fali krytyki, broni się swoją merytoryczną doskonałością. Wówczas osoba nie chce robić nic innego, czasami wręcz zapomina o rzeczywistości, zna bardziej losy swoich bohaterów niż własnej rodziny.
Życie pisarza Jan Parandowski opisuje w dwojaki sposób: jako nędznika, wiążącego koniec z końcem lub życia opiewającego w laurach i przybytku. Życie pisarza to również igraszki, intrygi, znajomości. Pisarz zazwyczaj opisuje w utworach swoje niedostatki, ułomności, braki. Autor omawia wybitnych przedstawicieli omawianego fachu.
Pracownia...

Ensis | 2011-09-08
Przeczytana: 07 września 2011

Niesamowita książka! Autor zdradza tajniki pracy pisarskiej wielu znanych literatów. Pełno tu biograficznych ciekawostek, które zainteresują wszystkich bibliofilów, a przyszłym pisarzom mogą pokazać, że trud włożony w pracę może przynieść oczekiwany skutek.
Polecam serdecznie.

Marcin | 2018-07-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Książka z pewnością jest solidną bazą wiedzy o literaturze. Parandowski jako miłośnik raczej klasyki niż awangardy rozprawił się niesamowicie wręcz wyczerpująco z wieloma zagadnieniami związanymi z pracą, życiem i warsztatem artysty-pisarza. Pozycja na pewno zachwyca mnogością przykładów, autor niczym z rękawa sypie nazwiskami i odwołuje się do konkretnych dzieł. W sumie naliczyłem 54 przywołanych artystów, a to tylko ci, którzy akurat wystąpili w zaznaczonych przeze mnie fragmentach, przeznaczonych do zanotowania.
Pozycja trudna, złożona, niełatwa w odbiorze, okresami nużąca, ale pod żadnym pozorem nie wolno jej odmówić profesjonalizmu. Nie poleciłbym jej ludziom nieobcującym z tym co nazywamy kulturą wysoką. Mimo to, na pewno warta przeczytania przez osoby tematem zainteresowane.
Język, którym posługuje się Parandowski, jest po prostu piękny. Mnogość złożonych porównań i metafor potrafi szczerze zachwycić.
Jeśli miałbym określić najkrócej jak potrafię o czym jest książka,...

Vemida | 2013-12-21

Obowiązkowa pozycja dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z pisarstwem. Książka wspaniale ukazuje chwałę i niedogodności bycia pisarzem, wprowadza w tajniki rzemiosła literackiego, zdradza wiele ciekawostek z życia znanych światu pisarzy i poetów. Znajdziemy w niej również praktyczne porady. "Alchemia słowa" bardzo poszerza horyzonty i rozwija kulturalnie, a także motywuje do podjęcia działania, aby uczynić słowa nam posłuszne...

Liesel | 2013-12-27

Książka, którą powinien przeczytać każdy kto ma śmiałość oznajmić, że kocha literaturę.

jacekkk | 2016-03-22

Są książki, które z Brunonem Schulzem można nazwać: Biblie i Iliady - i to jest właśnie taka książka. Kanoniczna opowieść o sztuce, sztuce literackiej i spełnianiu się pisarskiego powołania. Jan Parandowski, erudyta, poliglota, znawca starożytnych kultur pisze o artystach i artyzmie, życiu zawiedzionym i spełnionym. Pisze też o kobietach w życiu pisarzy. Są to zdumiewające karty tej książki. Wiele przykładów na to, jak kobiety niszczyły pisarzy albo utrudniały im życie, albo były ciężarem, który niwelował tak delikatną pisarską wrażliwość. W sumie 5 stron dowodów na temat: kobieta źle wpływa na życie i twórczość pisarza. Przyznam, że w tym miejscu podczas lektury nie czułem się dobrze. Moja intuicja buntowała się w milczącym proteście. Ale nie doceniłem Parandowskiego. Zaraz potem nastąpiło 10 stron, które były hołdem dla geniuszu kobiety, jej inspirującej roli, opiekuńczej wrażliwości i tego dobra, które wniosła w życie i twórczość tak wielu pisarzy i poetów. W ten...

JasiekN | 2012-11-19
Przeczytana: 2007 rok

Książka, która lata temu uzmysłowiła mi jak mało jeszcze przeczytałem... Sprowokowała mnie do poszukiwań a później już poszło!