Alchemia słowa

Wydawnictwo: Czytelnik
Aletheia

Wydanie 5 „Alchemii słowa”. Przykładem prozy uczonej jest „Alchemia słowa”, jedyne w literaturze polskiej studium poświęcone pracy pisarza. (...) Odsłonił w tej książce Parandowski jeszcze jedno oblicze swej twórczości. Okazał się znawcą dziejów sztuki pisarskiej ujętej nie tyle w kategoriach historii literatury czy historii życia literackiego, co w kategoriach dziejów żywotów pisarskich i...

Wydanie 5 „Alchemii słowa”.
Przykładem prozy uczonej jest „Alchemia słowa”, jedyne w literaturze polskiej studium poświęcone pracy pisarza. (...) Odsłonił w tej książce Parandowski jeszcze jedno oblicze swej twórczości. Okazał się znawcą dziejów sztuki pisarskiej ujętej nie tyle w kategoriach historii literatury czy historii życia literackiego, co w kategoriach dziejów żywotów pisarskich i znajomości cech znamionujących obyczaje twórców i określających ich indywidualne oblicza.
Zdzisław Libera, „Jan Parandowski. W kręgu tradycji klasycznych”.

źródło opisu: Czytelnik, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tomsn | 2013-08-31
Przeczytana: 06 września 2013

Nie da się ukryć, że to doskonała kindersztuba i przedwojenne wykształcenie mogły sprawić, by pracowity i utalentowany autor mógł napisać tego typu dzieło. Wysoka kultura literacka i oczytanie przeziera przez wiersze tej pozycji. Parandowski dokonuje w niej przeglądu ciekawostek warsztatu pisarzy, sposobu ich pracy oraz zwyczajów i innych szczegółów. Przede wszystkim zwracam uwagę na styl: to samodzielna narracja, która rzadko posługuje się cytatem. Jednak opisuje literaturę i ulubionych autorów czyniąc z nich właściwych bohaterów książki. Nie ucieka autor także i od auto-ciekawostek: jak ta o rylcu z Capri, którego "zrabowali Niemcy" Parandowskiemu w czasie wojny. Oczywiście, nie obejmuje to dzieło wszystkich klasyków - o sympatiach świadczy indeks: Balzak i Flaubert pojawiają się kilkadziesiąt razy, brak autorów niemieckich poza wyjątkami (Goethe, Kant). Autor za wzór stawia swoich kolegów z czasów starożytnych, oględnie traktując współczesnych. Warto przeczytać, głównie dlatego,...

Monika | 2012-06-07

Rewelacja, niesamowita książeczka. Parandowski sam jest poetą, ma przepiękny styl, nieco staroświecki, niezwykle twórcze metafory, porównania. Książka jest wędrówką w czasie. Różne pojawiające się w niej odniesienia do starożytności, pisarzy barokowych, oświeceniowych, cały rozdział o ręcznym przepisywaniu brulionów - wszystko to jest dla mnie bardzo uspokajające, bo tak odmienne od współczesności.

Feanor | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Erudycja Parandowskiego może budzić wręcz niepokój. Warto przyjrzeć się jego refleksji nad książką i pisarzem, opisuje bowiem trafnie zjawiska, które za jego czasów się rodziły, a dzisiaj są codziennością - zanik znajomości klasyki, odwrócenie się szerszej publiki od pisarzy do aktorów czy celebrytów, szybko przemijające mody literackie.

Zdziwienie może budzić u współczesnego czytelnika rozdział o żonach pisarzy, które opisywane są z lekceważeniem i dzisiaj byśmy rzekli - nq sposób seksistowski. No ale w końcu to był pisarz urodzony w 1895 roku.

Ela91 | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Jan Parandowski „Alchemia słowa” - recenzja
Jan Parandowski autor słynnej „Mitologii Grecji i Rzymu”, napisał również książkę o losach pisarza. Sam będąc świetnym pisarzem, doskonale rozumie opisywany fach. Jak sam napisał w przedmowie pomysł na „Alchemię słowa” zrodził się z długo oczekiwanej, a zarazem nagłej woli.
Powołanie w tym przypadku do pisarstwa to stan, w którym człowiek odczuwa radość za wykonaną przez siebie czynność, która zarazem, poddana fali krytyki, broni się swoją merytoryczną doskonałością. Wówczas osoba nie chce robić nic innego, czasami wręcz zapomina o rzeczywistości, zna bardziej losy swoich bohaterów niż własnej rodziny.
Życie pisarza Jan Parandowski opisuje w dwojaki sposób: jako nędznika, wiążącego koniec z końcem lub życia opiewającego w laurach i przybytku. Życie pisarza to również igraszki, intrygi, znajomości. Pisarz zazwyczaj opisuje w utworach swoje niedostatki, ułomności, braki. Autor omawia wybitnych przedstawicieli omawianego fachu.
Pracownia...

Ensis | 2011-09-08
Przeczytana: 07 września 2011

Niesamowita książka! Autor zdradza tajniki pracy pisarskiej wielu znanych literatów. Pełno tu biograficznych ciekawostek, które zainteresują wszystkich bibliofilów, a przyszłym pisarzom mogą pokazać, że trud włożony w pracę może przynieść oczekiwany skutek.
Polecam serdecznie.

Marcin | 2018-07-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Książka z pewnością jest solidną bazą wiedzy o literaturze. Parandowski jako miłośnik raczej klasyki niż awangardy rozprawił się niesamowicie wręcz wyczerpująco z wieloma zagadnieniami związanymi z pracą, życiem i warsztatem artysty-pisarza. Pozycja na pewno zachwyca mnogością przykładów, autor niczym z rękawa sypie nazwiskami i odwołuje się do konkretnych dzieł. W sumie naliczyłem 54 przywołanych artystów, a to tylko ci, którzy akurat wystąpili w zaznaczonych przeze mnie fragmentach, przeznaczonych do zanotowania.
Pozycja trudna, złożona, niełatwa w odbiorze, okresami nużąca, ale pod żadnym pozorem nie wolno jej odmówić profesjonalizmu. Nie poleciłbym jej ludziom nieobcującym z tym co nazywamy kulturą wysoką. Mimo to, na pewno warta przeczytania przez osoby tematem zainteresowane.
Język, którym posługuje się Parandowski, jest po prostu piękny. Mnogość złożonych porównań i metafor potrafi szczerze zachwycić.
Jeśli miałbym określić najkrócej jak potrafię o czym jest książka,...

Vemida | 2013-12-21

Obowiązkowa pozycja dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z pisarstwem. Książka wspaniale ukazuje chwałę i niedogodności bycia pisarzem, wprowadza w tajniki rzemiosła literackiego, zdradza wiele ciekawostek z życia znanych światu pisarzy i poetów. Znajdziemy w niej również praktyczne porady. "Alchemia słowa" bardzo poszerza horyzonty i rozwija kulturalnie, a także motywuje do podjęcia działania, aby uczynić słowa nam posłuszne...

Liesel | 2013-12-27

Książka, którą powinien przeczytać każdy kto ma śmiałość oznajmić, że kocha literaturę.

jacekkk | 2016-03-22

Są książki, które z Brunonem Schulzem można nazwać: Biblie i Iliady - i to jest właśnie taka książka. Kanoniczna opowieść o sztuce, sztuce literackiej i spełnianiu się pisarskiego powołania. Jan Parandowski, erudyta, poliglota, znawca starożytnych kultur pisze o artystach i artyzmie, życiu zawiedzionym i spełnionym. Pisze też o kobietach w życiu pisarzy. Są to zdumiewające karty tej książki. Wiele przykładów na to, jak kobiety niszczyły pisarzy albo utrudniały im życie, albo były ciężarem, który niwelował tak delikatną pisarską wrażliwość. W sumie 5 stron dowodów na temat: kobieta źle wpływa na życie i twórczość pisarza. Przyznam, że w tym miejscu podczas lektury nie czułem się dobrze. Moja intuicja buntowała się w milczącym proteście. Ale nie doceniłem Parandowskiego. Zaraz potem nastąpiło 10 stron, które były hołdem dla geniuszu kobiety, jej inspirującej roli, opiekuńczej wrażliwości i tego dobra, które wniosła w życie i twórczość tak wielu pisarzy i poetów. W ten...

JasiekN | 2012-11-19
Przeczytana: 2007 rok

Książka, która lata temu uzmysłowiła mi jak mało jeszcze przeczytałem... Sprowokowała mnie do poszukiwań a później już poszło!