Alchemia słowa

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

W jakich okolicznościach i pod wpływem czego przeciętny śmiertelnik staje się pisarzem? Czy rozwojowi geniuszu bardziej sprzyja bieda, czy bogactwo, cisza samotności, czy gwar salonów, życie osiadłe, czy nieustanne podróże? Jakie sposoby i wybiegi stosowali ludzie pióra, by zmusić się do wytężonej pracy? Szukając odpowiedzi na takie pytania, Jan Parandowski zebrał przebogaty materiał erudycyjno-anegdotyczny, dotyczący zagadek i osobliwości w pracy pisarzy różnych narodów i epok - od starożytności po wiek dwudziesty - a także tajników ich warsztatu. "Alchemia słowa", fascynująca opowieść o tajemnicach twórczości, to jedna z najpiękniejszych książek poświęconych tej tematyce w całej literaturze światowej.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Alchemia_slowa-p-842-.html

Ela91 | 2019-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2015/08/jan-parandowski-alchemia-sowa-recenzja.html

Jan Parandowski autor słynnej „Mitologii Grecji i Rzymu”, napisał również książkę o losach pisarza. Sam będąc świetnym pisarzem, doskonale rozumie opisywany fach. Jak sam napisał w przedmowie pomysł na „Alchemię słowa” zrodził się z długo oczekiwanej, a zarazem nagłej woli.

Powołanie, w tym przypadku do pisarstwa, to stan, w którym człowiek odczuwa radość za wykonaną przez siebie czynność, która zarazem, poddana fali krytyki, broni się swoją merytoryczną doskonałością. Wówczas osoba nie chce robić nic innego, czasami wręcz zapomina o rzeczywistości, zna bardziej losy swoich bohaterów niż własnej rodziny.

Marcin | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Książka z pewnością jest solidną bazą wiedzy o literaturze. Parandowski jako miłośnik raczej klasyki niż awangardy rozprawił się niesamowicie wręcz wyczerpująco z wieloma zagadnieniami związanymi z pracą, życiem i warsztatem artysty-pisarza. Pozycja na pewno zachwyca mnogością przykładów, autor niczym z rękawa sypie nazwiskami i odwołuje się do konkretnych dzieł. W sumie naliczyłem 54 przywołanych artystów, a to tylko ci, którzy akurat wystąpili w zaznaczonych przeze mnie fragmentach, przeznaczonych do zanotowania.
Pozycja trudna, złożona, niełatwa w odbiorze, okresami nużąca, ale pod żadnym pozorem nie wolno jej odmówić profesjonalizmu. Nie poleciłbym jej ludziom nieobcującym z tym co nazywamy kulturą wysoką. Mimo to, na pewno warta przeczytania przez osoby tematem zainteresowane.
Język, którym posługuje się Parandowski, jest po prostu piękny. Mnogość złożonych porównań i metafor potrafi szczerze zachwycić.
Jeśli miałbym określić najkrócej jak potrafię o czym jest książka,...

ykswar | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017

Książka znanego pisarza poświęcona literaturze. Dużo szczegółów o różnych autorach, warsztacie pracy, upodobaniach, tematyce utworów, natchnieniu, sławie, przemijaniu, bezpowrotnej utracie dzieł w okresie poprzedzającym wynalezienie druku, wartościach literatury. Spostrzeżenia Parandowskiego nie uwzględniają epoki komputerowej, a są w nich przecież refleksje o masowym zalewie świata literacką pulpą, z której trzeba mozolnie wyławiać prawdziwe perełki. Ciekawe, co powiedziałby dzisiaj?

Cytaty:
"Można półwieku przeżyć wśród książek z oddaniem, ciekawością, entuzjazmem, a mimo to nie dotrzeć do znakomitych dzieł, które z tysiąca powodów nie znalazły się w naszym zasięgu."
"Słowo to potęga. Utrwalone w piśmie, zdobywa nie dającą się obliczyć ani przewidzieć władzę nad myślą i wyobraźnią ludzi, panuje nad czasem i przestrzenią."

Feanor | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Erudycja Parandowskiego może budzić wręcz niepokój. Warto przyjrzeć się jego refleksji nad książką i pisarzem, opisuje bowiem trafnie zjawiska, które za jego czasów się rodziły, a dzisiaj są codziennością - zanik znajomości klasyki, odwrócenie się szerszej publiki od pisarzy do aktorów czy celebrytów, szybko przemijające mody literackie.

Zdziwienie może budzić u współczesnego czytelnika rozdział o żonach pisarzy, które opisywane są z lekceważeniem i dzisiaj byśmy rzekli - nq sposób seksistowski. No ale w końcu to był pisarz urodzony w 1895 roku.

jacekkk | 2016-03-22

Są książki, które z Brunonem Schulzem można nazwać: Biblie i Iliady - i to jest właśnie taka książka. Kanoniczna opowieść o sztuce, sztuce literackiej i spełnianiu się pisarskiego powołania. Jan Parandowski, erudyta, poliglota, znawca starożytnych kultur pisze o artystach i artyzmie, życiu zawiedzionym i spełnionym. Pisze też o kobietach w życiu pisarzy. Są to zdumiewające karty tej książki. Wiele przykładów na to, jak kobiety niszczyły pisarzy albo utrudniały im życie, albo były ciężarem, który niwelował tak delikatną pisarską wrażliwość. W sumie 5 stron dowodów na temat: kobieta źle wpływa na życie i twórczość pisarza. Przyznam, że w tym miejscu podczas lektury nie czułem się dobrze. Moja intuicja buntowała się w milczącym proteście. Ale nie doceniłem Parandowskiego. Zaraz potem nastąpiło 10 stron, które były hołdem dla geniuszu kobiety, jej inspirującej roli, opiekuńczej wrażliwości i tego dobra, które wniosła w życie i twórczość tak wielu pisarzy i poetów. W ten...

| 2015-12-19
Przeczytana: 2014 rok

Mistrz słowa. Zachwycające metafory wykazujące kunszt artystyczno-literacki Parandowskiego. Przy tym lektura inspirująca dla tych, którzy próbują swoich sił w tworzeniu.

Marcin Łochowski | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Parandowski z niezwykłą erudycją zdradzającą ogromne oczytanie w ponadprzeciętnie wciągający sposób omawia w tej książce kilkanaście różnych aspektów świata literatury. Robi to, przechodząc płynnie z tematu na temat, niezwykle żywo i z pasją - ma się wrażenie słuchania wypowiedzi prawdziwego pasjonata książek, a nie czytania spisanej z wyrachowaniem literatury faktu. Co ważne, autor nie boi się wpleść w tekst wielu swoich własnych, często dość skrajnych i budzących sprzeciw opinii - jest to ogromna zaleta, bo taki styl prowokuje do refleksji, zamiast beznamiętnego przyjmowania suchych faktów. W dzisiejszym, coraz bardziej piętnującym w imię tolerancji wszelką krytykę świecie, takie coś by już pewnie nie przeszło.

Ela91 | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Jan Parandowski „Alchemia słowa” - recenzja
Powołanie w tym przypadku do pisarstwa to stan, w którym człowiek odczuwa radość za wykonaną przez siebie czynność, która zarazem, poddana fali krytyki, broni się swoją merytoryczną doskonałością. Wówczas osoba nie chce robić nic innego, czasami wręcz zapomina o rzeczywistości, zna bardziej losy swoich bohaterów niż własnej rodziny.
Życie pisarza Jan Parandowski opisuje w dwojaki sposób: jako nędznika, wiążącego koniec z końcem lub życia opiewającego w laurach i przybytku. Życie pisarza to również igraszki, intrygi, znajomości. Pisarz zazwyczaj opisuje w utworach swoje niedostatki, ułomności, braki. Autor omawia wybitnych przedstawicieli omawianego fachu.
Pracownia...

Liesel | 2013-12-27

Książka, którą powinien przeczytać każdy kto ma śmiałość oznajmić, że kocha literaturę.

Vemida | 2013-12-21

Obowiązkowa pozycja dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z pisarstwem. Książka wspaniale ukazuje chwałę i niedogodności bycia pisarzem, wprowadza w tajniki rzemiosła literackiego, zdradza wiele ciekawostek z życia znanych światu pisarzy i poetów. Znajdziemy w niej również praktyczne porady. "Alchemia słowa" bardzo poszerza horyzonty i rozwija kulturalnie, a także motywuje do podjęcia działania, aby uczynić słowa nam posłuszne...