Prawo pustyni

Okładka książki Prawo pustyni Christian Jacq
Okładka książki Prawo pustyni
Christian Jacq Wydawnictwo: Libros Cykl: Egipski sędzia (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Wanda Błońska
Starożytny Egipt faraon Ramzes II Giza

Całkiem dobra seria. Drugi tom pełen zwrotów akcji. Biorę się za trzeci

Całkiem dobra seria. Drugi tom pełen zwrotów akcji. Biorę się za trzeci

Jest to drugi tom trylogij napisanej w konwencji powieści kryminalnej. Wraz z młodym sędziom Pazerem przenosimy się do starożytnego Egiptu za panowania faraona Ramzesa II. Młody sędzia próbuje pilnować przestrzegania prawa, sądzić sprawiedliwie co w pełnym intryg i korupcji kraju jest bardzo trudno. Wraz z dwoma przyjaciółmi wpada na trop spisku przeciwko władcy Egiptu, kilkakrotnie udaje mu się uciec przed zamachowcem czyhającym na jego życie, krok po kroku zaczyna rozwiązywać zagadkę kryminalną. Czytając książkę poznajemy jak wyglądało życie w starożytnym Egipcie, co przeciętny mieszkaniec robił w co się ubierał i w jakich bogów wierzył. Poznajemy także jak wyglądała administracja z wezyrem na czele. Autor egiptolog wie o czym pisze i przybliża nam czasy które dawno już przeminęły.

Drugi tom przygód sędziego Pazaira czyta się lepiej niż pierwszy - akcja nabiera tempa i wątek kryminalny powoli się wyjaśnia. Język jest prosty (aż za prosty, jak na mój gust),a styl autora pozostaje przeciętny.

Główny bohater co jakiś czas popada w tarapaty, ale egipscy bogowie nad nim czuwają i ratunek zawsze nadchodzi. Znowu mamy bardzo dużo przypadków i korzystnych zrządzeń losu, co trochę irytuje, bo ile można...

Jestem za to bardzo zadowolona z faktu, iż autor znalazł miejsce na więcej opisów Egiptu - festiwalów religijnych, ubrań, zabudowy miast, metod leczenia chorych etc. To naprawdę duży plus tej powieści.

Podsumowując, historia wciąga, ale nie jest to wielka literatura - raczej niewymagająca rozrywka na parę wieczorów.

Druga część. Przeczytana. Teraz czas na trzecią :)
Polecam wielbicielom historii.

Druga część. Przeczytana. Teraz czas na trzecią :)
Polecam wielbicielom historii.

2041

Lubię książki pana Jacq'a i starożytny Egipt z całą jego wspaniałością. Szkoda, że teraz, kilka tysiącleci po czasach faraonów, to państwo jest tak słabe i zaniedbane. W wielu miejscach do dziś ludzie żyją i pracują w ten sam sposób, w jaki żyli i pracowali za panowania Ramzesa II.
Z przyjemnością sięgnę po tom III historii o Pazerze i całym jego otoczeniu.
Polecam zainteresowanym historią Egiptu.

Z przyjemnością sięgnę po tom III historii o Pazerze i całym jego otoczeniu.
Polecam...

Fragmenty:
• ~ Nauczanie mędrca Ptahhotepa, wyjątki z maksymy 5 i 38
„Wielka jest Reguła, trwała jej skuteczność;
nie została zmieniona od czasów Ozyrysa.
Nieprawość zdolna jest zawładnąć ilością,
ale nigdy zło nie doprowadzi swoich zamiarów
do szczęśliwego portu.
Nie oddawaj się machinacjom przeciwko
rodzajowi ludzkiemu, gdyż Bóg karze podobne
działania.
Jeśli wysłuchałeś maksym, które właśnie
wygłosiłem, każdy z twoich zmysłów będzie
krokiem na przód.”

Fragmenty:
• ~ Nauczanie mędrca Ptahhotepa, wyjątki z maksymy 5 i 38
„Wielka jest Reguła, trwała jej skuteczność;
nie została zmieniona od czasów Ozyrysa.
Nieprawość zdolna jest zawładnąć ilością,
ale nigdy zło nie doprowadzi swoich zamiarów
do szczęśliwego portu.
Nie oddawaj się machinacjom przeciwko
rodzajowi ludzkiemu, gdyż Bóg karze podobne
działania.
Jeśli wysłuchałeś...

ciekawa i wciągająca

ciekawa i wciągająca

Druga część znakomitej trylogii kryminalnej- moja pierwsza przygoda z prozą tego autora

• Historyczne
  • Starożytny Egipt
  • Powieść historyczna
  • Christian Jacq
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Prawo pustyni