Prawo pustyni

Tłumaczenie: Wanda Błońska
Cykl: Egipski sędzia (tom 2)
Wydawnictwo: Libros
La Loi du Désert
historyczna
kirikot

II tom z trylogii "Egipski sędzia". Egipski sędzia, trylogia historyczna napisana w konwencji powieści kryminalnej, rozgrywa się w realiach starożytnego Egiptu. Młody sędzia Pazer, prowadząc śledztwo w sprawie morderstwa strażników, włamania i kradzieży bezcennych skarbów z Wielkiej Piramidy, odkrywa spisek uknuty przeciwko faraonowi Ramzesowi II. Bardzo niebezpieczni i wszechwładni...

II tom z trylogii "Egipski sędzia".
Egipski sędzia, trylogia historyczna napisana w konwencji powieści kryminalnej, rozgrywa się w realiach starożytnego Egiptu. Młody sędzia Pazer, prowadząc śledztwo w sprawie morderstwa strażników, włamania i kradzieży bezcennych skarbów z Wielkiej Piramidy, odkrywa spisek uknuty przeciwko faraonowi Ramzesowi II. Bardzo niebezpieczni i wszechwładni przeciwnicy w odwecie doprowadzają do osadzenia Pazera w położonym na pustyni więzieniu dla recydywistów. Zżera go niepewność jutra oraz tęsknota za żoną, piękną Neferet. Tymczasem naczelny lekarz kraju, Nebamon, obiecuje Neferet ocalenie męża, stawia jednak warunek nie do przyjęcia. Neferet nie wie, że wierny przyjaciel Pazera, zawodowy żołnierz Suti, wyrusza mu na ratunek...

źródło opisu: LiBROS, 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

EdytaDe | 2019-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Drugi tom przygód sędziego Pazaira czyta się lepiej niż pierwszy - akcja nabiera tempa i wątek kryminalny powoli się wyjaśnia. Język jest prosty (aż za prosty, jak na mój gust), a styl autora pozostaje przeciętny.

Główny bohater co jakiś czas popada w tarapaty, ale egipscy bogowie nad nim czuwają i ratunek zawsze nadchodzi. Znowu mamy bardzo dużo przypadków i korzystnych zrządzeń losu, co trochę irytuje, bo ile można...

Jestem za to bardzo zadowolona z faktu, iż autor znalazł miejsce na więcej opisów Egiptu - festiwalów religijnych, ubrań, zabudowy miast, metod leczenia chorych etc. To naprawdę duży plus tej powieści.

Podsumowując, historia wciąga, ale nie jest to wielka literatura - raczej niewymagająca rozrywka na parę wieczorów.

Monika | 2013-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Lubię książki pana Jacq'a i starożytny Egipt z całą jego wspaniałością. Szkoda, że teraz, kilka tysiącleci po czasach faraonów, to państwo jest tak słabe i zaniedbane. W wielu miejscach do dziś ludzie żyją i pracują w ten sam sposób, w jaki żyli i pracowali za panowania Ramzesa II.
Z przyjemnością sięgnę po tom III historii o Pazerze i całym jego otoczeniu.
Polecam zainteresowanym historią Egiptu.

Frederik | 2016-06-15
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Druga część. Przeczytana. Teraz czas na trzecią :)
Polecam wielbicielom historii.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fragmenty:
• ~ Nauczanie mędrca Ptahhotepa, wyjątki z maksymy 5 i 38
„Wielka jest Reguła, trwała jej skuteczność;
nie została zmieniona od czasów Ozyrysa.
Nieprawość zdolna jest zawładnąć ilością,
ale nigdy zło nie doprowadzi swoich zamiarów
do szczęśliwego portu.
Nie oddawaj się machinacjom przeciwko
rodzajowi ludzkiemu, gdyż Bóg karze podobne
działania.
Jeśli wysłuchałeś maksym, które właśnie
wygłosiłem, każdy z twoich zmysłów będzie
krokiem na przód.”

tazi | 2013-07-15

Druga część znakomitej trylogii kryminalnej- moja pierwsza przygoda z prozą tego autora

beataj | 2010-11-05
Przeczytana: 2000 rok