Czarownik

Tłumaczenie: Władysław Masiulanis
Cykl: Cykl egipski (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
Warlock
historyczna
Ag2S

Rządzący południowym Egiptem faraon Tamose wyrusza na wyprawę przeciwko królowi Apepiemu. Towarzyszy mu syn Nefer i wiekowy Taita, nazywany Czarownikiem, który od dawna cieszył się sławą wielkiego maga i uzdrowiciela, mistrza okultyzmu. Podczas wyprawy Tamose zostaje podstępnie pozbawiony życia przez zaufanego przyjaciela, księcia Naję, który wkrótce potem mianuje się regentem Górnego Egiptu i żeni się z córkami Tamose. Zaprowadza własne porządki w państwie brutalnie tłumiąc wszelkie przejawy oporu i nieposłuszeństwa.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1332,3683,czarownik.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1332,3683,czarownik.html

Octopus | 2017-05-17
Przeczytana: 2002 rok

Gorące piaski Sahary, bezpardonowa walka o władzę, namiętności i uczucia, czary i zaklęcia, oszustwa - to wszystko znajdziecie w tej książce :)

Anna | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Można powiedzieć, że jest to kontynuacja "Boga Nilu". Egipt jest nadal podzielony; władcą Południowego Egiptu jest Tamose - syn Tanusa i Lostris, który podczas wyprawy przeciwko królowi Apepiemu zostaje podstępnie i zdradziecko zamordowany przez swego najbliższego przyjaciela księcia Naję. Wkrótce ogłasza się on władcą Górnego Egiptu i poślubia obie córki zamordowanego władcy. Wraz ze swym krewniakiem - Trokiem postanawia zawładnąć całym państwem faraonów, mordując króla Apepiego, zamierzając też pozbawić życia i prawa do tronu syna Tamose - Nefera. Czy im się to uda, czy pragnienie władzy zwycięży? Czy młody Nefer zjednoczy królestwo Egiptu i poskromi zakusy swych wrogów?
Książka sama w sobie jest magiczna, pełna dziwnych, tajemniczych obrzędów i zaklęć, czarów i magii, zmieniających prawa natury, wywołujących nieprzewidywane zjawiska atmosferyczne, jak burza piaskowa. Wszystko to dzieje się dzięki umiejętnościom Taity, tytułowego Czarownika, którego nadprzyrodzone siły i...

Krzysiek | 2016-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: marzec 2016

Druga część "cyklu egipskiego" (pierwsza to "Bóg Nilu"). W porównaniu z częścią pierwszą wypada dużo bladziej. O ile "Bóg Nilu" to powieść stricte historyczno-przygodowa", to "Czarownik" jest już książką przygodowo-fantastyczną. Taita ma już około 200 lat, jest czarownikiem, co oznacza, że siłą woli i zaklęciami może dowolnie wpływać na rzeczywistość. Jest bardzo wytrzymały, tryska zdrowiem, jest również niezwykle mądry. Ten wiekowy adept sztuk tajemnych opiekuje się wnukiem swojej zmarłej pani, małżonki faraona Mamose - królowej Lostris. Wnuk królowej musi walczyć o odzyskanie tronu egipskiego; pragnie również zemścić się na zabójcy swego ojca.

Muszę powiedzieć, że trochę nieprzyjemnie zaskoczyła mnie ta zmiana koncepcji - chodzi mi o wprowadzenie elementów fantastycznych, czy też fantasy. Książkę dalej czyta się z przyjemnością, ale nagromadzenie elementów nadnaturalnych powoduje jednak lekki zgrzyt. Nie tego się spodziewałem. Nie przeszkodzi mi to jednak w tym, żeby sięgnąć po...

"Czarownik" to trzeci typ cyklu egipskiego mojego ulubionego autora - Wilbura Smith'a.

I oto znów jesteśmy w starożytnym Egipcie wraz z Taitą - "Czarownikiem" i wieloma innymi barwnymi postaciami. Razem z nimi przeżywamy ich przygody, miłości, walki i zaklęcia.

Książki Wilbura to arcydzieła, a "Czarownik" jest po prostu magiczny.

LadySea | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Drugi tom cyklu o starożytnym Egipcie. Faraon Tamose (syn Loskris i Tanusa) został podstępnie zamordowany przez swojego przyjaciela księcia Naja. Jego syn Nefer musi walczyć o odzyskanie swojego królewstwa. POmaga mu ukochana piękna księżniczka oraz wiekowy Taita , który jest uważany za potężnego czarownika. Wspaniała panoramiczna opowieść o starożytnym Egipcie ( chyba trochę bardziej naciągana niż tom 1 "Bóg Nilu"). Czyta się świetnie, polecam, ale lepiej zacząć od pierwszej części.

Natalia | 2015-08-14

Tak samo wciągająca jak "Bóg Nilu".
Smith tak opisuje starożytny Egipt, że ma się wrażenie, jakby się tam było, przenosi czytelnika w czasie, pozwala mu zgłębić kulturę, obyczaje, naukę oraz religię Egipcjan.
Dodając do tego wartką akcję, pełną niespodzianek tworzy świetną książkę. Trudno się od niej oderwać!
Taito jest moim ulubieńcem wśród bohaterów, aczkolwiek bardzo ubolewałam nad śmiercią Tanusa.
Zachęcam do sięgnięcia po Cykl Egipski i zaprzyjaźniania się ze wszystkimi bohaterami tej świetnej sagi!

byrcyn11 | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

To jest 3 książka z cyklu egipskiego jaką w kolejności przeczytałem i jak na razie najlepsza była pierwsza część - czyli Bóg Nilu. Tym razem wracamy znowu do czasu starożytnego Egiptu i jest to właściwe posunięcie Smitha. Jak dla mnie było troszkę za dużo magii - czyli rzeczy nierzeczywistych, ale cóż - tytuł zobowiązuje ;) Kto lubi takie powieści typu rosyjskiego - czyli pisane z rozmachem i dużą ilością osób i zdarzeń, ten nie powinien być zwiedzony, choć przeczytać 600 stron wymaga trochę czasu i cierpliwości - ale było warto !

benia86 | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Bardzo dobra, wciągająca książka :). I tak ma być. Książki mają sprawiać przyjemność i pochłaniać czytelnika. Strony mają przemykać przed oczami szybciej niż lekki rydwan po gładkiej jak blat stołu równinie :). "Czarownik" właśnie taki jest. Mamy zdradę, walkę o władzę, szaleństwo, miłość...a wszystko to w niezwykłym Starożytnym Egipcie :). Polecam, bo czas z tą książką to dobry czas :)

Anksunamun | 2016-07-01
Przeczytana: styczeń 2015

Opowieść o wiele bardziej wciągająca iż tom 1., głównie dlatego, że autor odchodzi powoli od ścisłego trzymania się prawdziwych realiów i przemyca tu już elementy fantastyki. Ale to w końcu świat starożytnego Egiptu - komuż nie kojarzy się on z odrobiną tajemniczości i magii?

Powieść przygodowa z elementami fantastycznymi, zero stycznych z historią. Bardzo sprawnie napisana, więc czyta się płynnie i przyjemnie, ale autor chyba w ogóle nie miał pojęcia, o temacie, jaki opisywał.