Jedyna z Archipelagu

Tłumaczenie: Halina Cieplińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Summer Island
83-7311-613-3
matka, córka, uczucia, milczenie, dramat
klara

Historia kobiet, które poróżniła dramatyczna przeszłość. Opowieść o skomplikowanych relacjach matki i córki. Nora Bridże jest gwiazdą. Ma własną audycję radiową i kolumny w prasie, gdzie udziela porad, pomagając rozwiązać ważne życiowe problemy. Ale sama nie potrafi przełamać milczenia, jakie od jedenastu lat zapadło miedzy nią a córką.

Żona_Pigmaliona | 2018-02-27

Książka dość wtórna i mocno przewidywalna , niemal od samego początku . Pomysł choć bardzo dobry , to niestety wyeksploatowany już wiele razy . Doczytałam tę pozycje do końca mając nadzieję , że autorka zaproponuje jakieś nowatorskie rozwiązanie , jakieś zaskakujące potraktowanie tematu , lub chociaż zakończenia . Niestety dostałam powielaną już wielokrotnie tragedię w postaci nierozwiązanych trudnych relacji między matką a córką . Matki i córki całkiem często nie zgadzają się ze sobą , zwłaszcza jak jedna i druga to silne osobowości . Autorka pokazuje nam kobietę Norę Bridże , która '' robi tu '' za czarny charakter , na który nawet własna córka chce napisać oskarżający ją artykuł , niemal paszkwil , za który ma zainkasować swoje przysłowiowe 30 srebrników . Następnie poprzez splot pewnych wydarzeń , rozmów i wyjaśnień , okazuje się że rzeczona Nora zostaje '' wybielona '' niczym potraktowana wybielaczem . Nagle dostajemy całkiem czyściutką Norę , niemal świętą , opiekującą się...

Agata | 2012-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 listopada 2012

Choc nie zachwyciła mnie ta pozycja w 100 % to jednak warto było przeczytac. Opowieśc o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, o urazach wynikających z niezrozumienia, o przemianach, o cierpieniu i miłości.

Nie zawsze to co wydaje się czarne jest takie w rzeczywistości, dopiero gdy wgłębimy się w problem dokładniej odnajdujemy jego prawdziwy kolor.

Izka | 2015-04-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Wzruszająca opowieść o trudnych relacjach w rodzinie. Warta przeczytania.

Carola | 2017-10-02
Przeczytana: 23 września 2017

Bardzo lubię Kristin Hannah i ta jej pozycja zupełnie mnie nie zawiodła.Fajna, ciepła, wciągająca książka. Polecam.

Tully | 2017-05-30
Przeczytana: 24 maja 2017

Jestem teraz na hustawce nastrojow, chcialabym sie znow zachwycac, rozwodzic nad ksiazka ale nie dam rady. To solidna dobra ksiazka ale nie arcydzielo, to opoka skalna ktorej sie moge uchwycic ale nie parolotnia unoszaca mnie w przestworzach, moze za bardzo jestem w klimatach Kristin, moze przywyklam do jej poziomu i genialna ksiazke uwazam za dobra nie wiem... Czytam twoje ksiazki w kolejnosci od najnowszych do coraz starszych i z kazda starsza ksiazka moj entuzjam slabnie, taaak wiem ze otchlan czy szansa byly jeszcze pozniej ale z kazda starsza ksiazka dostrzegam roznice miedzy hannah kiedys a teraz... rozwinelas sie pisarsko bez dwoch zdan, widze ze twoje starsze utwory sa dosc schematyczne nie tak pelne emocji i ciekawych nietuzinkowych interakcji i rozwiniec fabuly... troche tak konwencjonalne bez powiewu swiezosci, w sumie to zawsze potrafilas mnie zaskoczyc, nawet w jakiejs plaskiej fabule dodalas pare pistacji i smak nie byl tak gorzki, tylko idac wstecz smak jest coraz...

agaw | 2017-07-02
Przeczytana: lipiec 2017

Powieść obyczajowa, która była dla mnie przyczynkiem do pewnego rodzaju rozmyślań. A mianowicie… życie jest krótkie - za krótkie, aby zachowywać urazę, nie rozmawiać o ważnych spawach i żyć przeszłością. Życie jest za krótkie, aby… nie żyć. Śledząc losy bohaterek, warto zastanowić się nad tym, czy w moim życiu są ludzie, którym nie wybaczyłam. Czy zachowuję swoje myśli i uprzedzenia nic z nimi nie robiąc, nie posuwając się do przodu. Może warto wyjść do ludzi, zachować się niestandardowo (ba! ) zaskakująco?! Ufarbować włosy na niebiesko, podać rękę człowiekowi z którym nie rozmawiało się 5 lat i zacząć robić to, co się lubi, a nie musi. Jutro już możemy nie mieć na to szansy…

książek: 1962
Annam | 2018-01-04