Ocalone

The Survivors
Świat Książki
2021-01-13
2021-01-13
historia tajemnica wojna miłośść odwaga zdrada

Ksiązka przedstawia życie dwóch Półek,matki i córki już po wojnie w obozie dla dipisów,niby wojna się dkończyla ale czy życie tych ludzi się zmieniło, może nie głodują tak jak było podczas wojny ale w dalszym ciągu są to czasy niebezpieczne,nikt nie może się czuć bezpiecznie tam gdzie są sowieci

Historia naciągana do granic możliwości. Klara, inżynier budująca metro w Warszawie, działaczka polskiego podziemia zatrzymana podczas akcji przez Niemców, zmuszona do bycia kochanką okupanta. To jeszcze mogłoby być prawdopodobne, ale umieszczenie przez Niemców jej kilkuletniej cudownej córki, umiejąej posługiwać się bronią, w klasztorze to już niezłe przegięcie. Od kiedy to najeźdźcy troszczyli się o dzieci zatrzymanych Polaków? A dalej jest coraz lepiej. Nasza bohaterka zostaje uderzona w głowę, słychać trzask uszkodzonej czaszki, i co? Ano nic, po chwili wstaje i kontynuuje swą wędrówkę. W obozie dla dipisów oczywiście musi spotkać swojego największego wroga, którego niestety, wbrew sobie będzie musiała zabić. Aresztowana przez Ruskich, oczywiście w cudownych okolicznościach ucieka. No i na koniec wisienka na torcie. Nagle z zaświatów wraca nieżyjący mąż, a nasza Klara po pokonaniu wszystkich przeciwności losu właśnie właśnie związała się z innym mężczyzną. Na szczęście małżonek ma już nową ukochaną i dziecko, więc wszyscy są happy. Tylko nie ja! Niestety, uważam że to opowieść dla naiwnych. Nie polecam!

Gotowy scenariusz filmu.

Gotowy scenariusz filmu.

Zrobiła na mnie duże wrażenie

Zrobiła na mnie duże wrażenie

Porównywana do ,,Słowika,, ale na mnie aż tak wielkiego wrażenia nie zrobiła. Losy matki i córki na pewno zainteresują czytelnika, jednak, wg mnie, akcja poprowadzona jest w taki sposób, ze łatwo się zniechęcić.

Powieść zaczyna się wraz z końcem II wojny, w zarządzanym przez aliantów obozie uchodźców wojennych na terenie Niemiec. Klara Janowska i Alicja, jej córka, przemierzają Niemcy usiłując wydostać się z obozu do rodziny w Anglii. Wędrówka jest naznaczona dramatem - brud i głód stanowią jej nieodłączne elementy. Mimo końca wojny walka o przeżycie toczy się cały czas.

Po dotarciu na miejsce Klara rozpoznaje wśród obozowych mieszkańców oficera SS, który aresztował ją w Warszawie za działalność w ruchu oporu. On zna jej tajemnice, ona wie, że on ukrywa swoją tożsamość.

Zaczyna się gra, której stawka jest bardzo wysoka. Klara zrobi wszystko, żeby zapewnić sobie i córce bezpieczeństwo.
„Ocalone" to książka o miłości, zdradzie i przetrwaniu.

Po...

Zapowiada się dobrze, ale potem... Historia jest naiwna, wątki pourywane, intryga karkołomna. Rozczarowująca.

Ciekawa pozycja, miejscami jakby oderwana od rzeczywistości, choć realia wojny miały na to duży wpływ.

Bardzo lubię książki o tematyce około wojennej. W tej jednak czegoś zabrakło a porównanie jej do Słowika to dla mnie lekkie nadużycie.

Wielkie nadzieje po przeczytaniu porównania do Słowika i spore rozczarowanie po zakończeniu lektury. Fakt- gdyby nie wzmianka o powieści Hannah pewnie nie złapałabym za Ocalone, ale porównywanie tej książki do Słowika to delikatnie mówiąc nieporozumienie! Książka była ok - tylko i aż. Tylko, bo oczekiwania były spore i aż bo nie porywała…

• Wojenne

Kate Furnivall Ocalone Zobacz więcej