Pamiętnik jedynaczki

Wydawnictwo: Skrzat
Accio

Trzynastoletnia Paulina boleśnie odczuwa swoją samotność, związaną z brakiem rodzeństwa. Zauważa też z przerażeniem, że jedna z nauczycielek z niewiadomych powodów czuje do niej z trudem skrywaną niechęć. Wszelkie próby rozwikłania sekretu matematyczki wciąż spełzają na niczym. Do tego mama zdaje się ukrywać przed Pauliną jakiś sekret... Wszystko wskazuje na to, że pakowanie się w tarapaty...

Wszystko wskazuje na to, że pakowanie się w tarapaty powoli staje się specjalnością bohaterki. Wtedy w jej życiu pojawiają się tajemnicze osoby. Ich losy zaczynają się niespodziewanie ze sobą splatać...
Pamiętnik jedynaczki to niezwykle zabawna, a zarazem przenikliwa opowieść napisana z perspektywy dorastającej dziewczyny. Autorka książki w znakomity sposób oddała jej uczucia i emocje, oswajając jednocześnie lęki i obawy związane
z wchodzeniem w świat dorosłych.

źródło opisu: •

FannyBrawne | 2018-08-13

Czasem lubię wracać do książek, którymi zachwycałam się w dzieciństwie. Jedną z nich był ,,Pamiętnik jedynaczki”. W szkole podstawowej była to jedna z moich ulubionych powieści. Utożsamiałam się z główną bohaterką, ponieważ wtedy również byłam jeszcze jedynaczką i także czułam się chwilami samotna, no i obie kochamy psy.

Trzynastoletnia Paulina czuje się samotna z powodu braku rodzeństwa. Próbuje namówić rodziców na kupno psa, ale ci postanowili jej warunek – musi mieć same piątki i szóstki. Tylko, że to jest niewykonalne, zwłaszcza, że nauczycielka matematyki z jakiegoś powodu darzy Paulinę ogromną niechęcią. Do tego mama wydaje się ukrywać przed Pauliną pewien sekret. Paulina zawsze może jednak liczyć na swoje przyjaciółki – Iwonę i Beatę.

Książki nie czytało mi się dziś z taki emocjami jak dawniej, po części dlatego, że jako dziecko przeczytałam ją może z kilkanaście razy i mimo upływu czasu część dialogów i opisów nadal znam na pamięć. Jednak pamiętam, że jako...

Pati | 2013-10-23
Przeczytana: 20 października 2011

Książka naprawdę przyjemna. Świetny nastrój, uwielbiam książki o tak ciepłym klimacie.
Godna przeczytania, polecam :)

Mak | 2014-03-27
Przeczytana: kwiecień 2007

Książkę czytałam w wieku trzynastu lat i pamiętam, że bardzo mi się podobała. Przedstawia typowe problemy, z jakimi może zmagać się każda nastoletnia dziewczyna. Nie zabrakło przygód związanych ze szkołą, sekretów rodzinnych i miłosnych dylematów.

Świetna książka, zważywszy na fakt, że została napisana przez polską pisarkę.

Dzięki dużej czcionce czyta się bardzo szybko, przy wolnym czasie nawet w kilkanaście godzin.

Książka lekka, przyjemna, akurat na leniwe popołudnie.

Z chęcią sięgnęłam po drugą część.

Polecam każdej nastolatce!

Dagmara | 2015-08-16
Nikola | 2013-10-18
Przeczytana: 17 października 2013

Lekka i przyjemna choć w nie których momentach trochę nudna.
Autorka w ,,Pamiętniku Jedynaczki" przedstawiła życie trzynastoletniej Pauli. Jednym z największych zmartwień dziewczyny jest to, że jest jedynaczką i nie ma zbyt wielkiej rodziny. Rodzice nie pozwalają jej na posiadanie psa ani innego zwierzaka, a do tego w szkole prześladuje ją jej nauczycielka matematyki.
Na początku Paulina wydaje się typową nastolatką z wiecznymi problemami, ale później wszystko się zmienia. Towarzyszą jej przyjaciółki, Beata i Iwona, i oczywiście jeden kudłaty zwierzak. Nie zabranie również zauroczeń i przyjaźni, która z czasem zostaną wystawiona na próbę.
W tej książce bardzo podobał mi się rodzinny wątek i tak jak autorka wszystko przemyślała.
Jak tylko znajdę to przeczytam następną część. A tą polecam jeśli ktoś lubi lekkie książki, które się czyta jednym tchem.

rose11 | 2011-07-31

Nie jest to jakaś ambitna książka, ale czyta się naprawdę fajnie. Po prostu kiedy chce się przeczytać coś lekkiego po ciężkim dniu to jest to książka akurat. Mnie zachęcił tytuł, dlatego że sama jestem jedynaczką i nie zawiodłam się. Momentami przemyślenia głównej bohaterki były bardzo podobne do moich. Po prostu bycie jedynakiem nie jest takie fajne jakby się mogło niektórym wydawać.

marrrta4ever | 2014-07-28

Nigdy nie przepadałam za książkami typu kolejny dzienniczek, pamiętniczek nastolatki zwariowanej, sfustrowanej itd., itd., ale ta powieść całkiem przypadła mi do gustu. Może to dlatego, że Paulina (główna bohaterka) była pierwszą postacią z tego typu książek, która mnie przypominała ;), a może książeczka wydała się po prostu bardzo sympatyczna. Taki miły przerywnik na nudne popołudnie. Polecam.

ksiazkobsesja.blogspot.com

Kasia | 2013-08-21

„Nie do wiary, jak zmienia się człowiek kiedy się uśmiecha.”

Książka ta nie była aż tak porywająca i ambitna, lecz sądzę, że na wieczory pod kocem ze szklanką gorącej herbaty nadaje się znakomicie. Sięgnęłam po nią, ze względu na to, że sama też jestem jedynaczką i sprawdzić jak odczuwa rodziną samotność główna bohaterka. Myślę, że spodoba się większości nastolatek. Polecam:-)

| 2013-07-10
Przeczytana: 2004 rok

Książkę czyta się świetnie, nie tylko dlatego, że została napisana młodzieżowym językiem. Bohaterka stała mi się bliska, ponieważ sama jestem jedynaczką, co nie oznacza, że to powieść tylko dla osób nieposiadających rodzeństwa. Wręcz przeciwnie. Polecam, szczególnie nastolatkom w wieku Pauli.

NeverSayNever | 2013-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2013

Z początku książka była dla mnie taka sobie. Zdawała się być dla mnie pisana zbyt prostym językiem, ale gdy się wciągnęłam w kilkanaście stron zdałam się polubić ją. Aczkolwiek nadal mam jakiś niedosyt wynikający z prostego przekazywania treści. Oczywiście powinnam pewnie być zadowolona z tego powodu, ale ja czuję to co czuję. ;) Jednakże z chęcią przeczytam kolejną część tej powieści.