Opowieści wigilijnej gwiazdki

Okładka książki Opowieści wigilijnej gwiazdki Hanna Kowalska-Pamięta, Mariusz Niemycki, Renata Opala, Lech Zaciura, Danuta Zawadzka
Okładka książki Opowieści wigilijnej gwiazdki
Hanna Kowalska-PamiętaMariusz Niemycki Wydawnictwo: Skrzat literatura dziecięca
literatura dziecięca
Skrzat
2012-01-01
2012-01-01

Bardzo dobra książka dla dzieci w każdym wieku. Zwłaszcza dla przedszkolaków, bo to właśnie dzieci w tym wieku zaczynaja rozumieć różnicę między dobrem a złem. Uczą się co to dobre maniery i jakie ma znaczenie pomaganie innym. W książce "Opowieści wigilijnej gwiazdki" jest kilka opowiadań związanych z tematyką świąt Bożego Narodzenia. W jednym z opowiadań dziewczynka pomaga mamie w pracach domowych związanych z przygotowaniem wigilijnej wieczerzy i przyjmuje wraz z rodziną niespodziewanego gościa poznając znaczenie pustego nakrycia. Mamy też trochę humoru w historii o zagubionych saniach św Mikołaja czy liście napisanym do niego. O Bałwanku marzącym o ciepłych krajach i o Aniołach Stróżach, które zawsze nad nami czuwają. My z córką zaczęłyśmy ją czytać w czasie świąt i teraz skończyłyśmy. Bardzo przyjemna lektura :)

Święta Bożego Narodzenia mają w sobie coś magicznego. To czas, który staramy się spędzać w gronie bliskich nam osób. Łamiąc się opłatkiem życzymy sobie wszystkiego, co najlepsze oraz tego, aby spełniły się nasze najgłębsze marzenia. Siadamy wspólnie do wieczerzy wigilijnej, która według tradycji składa się z dwunastu dań. Świąteczne dni są szczególnym okresem dla każdego z nas i właśnie o tym opowiada książka pt "Opowieści Wigilijnej Gwiazdki". Książka została przepięknie wydana. Jest duża,w twardej puchatej okładce, a znajdujące się wewnątrz opowieści zostały zapisane na dobrej jakości papierze. Oprawą graficzną zajęła się pani Agata Nowak i muszę przyznać, że spisała się po prostu świetnie. Ilustracje jej autorstwa są niezwykle barwne, żywe, ciepłe i sympatyczne. Mojej córce niesamowicie się spodobały. Buzia jej się uśmiechała od ucha do ucha na widok elfów, Mikołajów, świątecznych choinek i całej reszty. W książce znalazło się dwadzieścia utworów, na które składają się nie tylko ciekawie opowiedziane historyjki, ale również wiersze. Ich autorami są: Mariusz Niemycki, Renata Opala, Danuta Zawadzka, Lech Zaciura oraz Hanna Kowalska - Pamięta. Z twórczością pana Niemyckiego spotkałam się już wcześniej przy okazji czytania mojej córce takich jego książek dla dzieci jak "Wymiar Pe, czyli świat według Lusi", "Listonosz Kot. Podejrzana przesyłka", "Listonosz Kot. Imieniny Kiki" oraz "Święty Mikołaj wchodzi kominem". Wszystkie opowiadania znajdujące się w książce "Opowieści Wigilijnej Gwiazdki" traktują o Świętach Bożego Narodzenia i w każdym z nich to dziecko odgrywa główną rolę. Przypominają one o tym, co tak naprawdę liczy się w naszym życiu, jakie wartości należy w sobie pielęgnować oraz przedstawiają najważniejsze świąteczne tradycje, jak chociażby przygotowanie przy wigilijnym stole miejsca dla gościa, wędrowca, który może niespodziewanie zawitać w naszych progach. Zgadzam się ze słowami zamieszczonymi w krótkiej nocie na okładce książki - "Z bajecznie kolorowych kart tej wyjątkowej książki promieniują ciepło, miłość, serdeczność, bliskość - uczucia, do których tęsknimy i którymi sycimy się w każde Boże Narodzenie." Nic dodać, nic ująć. W tych słowach zawarte jest wszystko, co sama chciałabym powiedzieć na temat tej książki. Gorąco polecam Wam "Opowieści Wigilijnej Gwiazdki". To niesamowita książka. Piękna i mądra. Takie książki powinny znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce.

Moja ocena: 6/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/opowiesci-wigilijnej-gwiazdki-autor-zbiorowy-recenzja-389/

Magia świąt w słowach zaklęta!

Uwielbiam czytać córeczce klimatyczne książki, szczególnie te dotyczące Bożego Narodzenia. Zresztą ostatnio mała sama zaczęła się tego domagać, więc strasznie się ucieszyłam gdy pojawiła się możliwość przeczytania zbioru opowiadań noszącego tytuł Opowieści Wigilijnej Gwiazdki wydanej przez wydawnictwo Skrzat. Jednak nim zasiadłyśmy, a właściwie to ułożyłyśmy się, do lektury najpierw obie dokładnie obejrzałyśmy książkę z każdej strony i pozachwycałyśmy się bardzo fajnymi ilustracjami jakie znalazłyśmy w środku. Treści nie będę streszczać, bo jak już wcześniej wspominałam, jest to wspaniały zbiór opowiadań. Właśnie dlatego postanowiłam przytoczyć fragment blurbu, który doskonale obrazuje to co możemy znaleźć w książce.

„Pełne uroku i świątecznego ciepła opowiadania bożonarodzeniowe z dziećmi w roli głównej: o czekaniu w wigilijny wieczór na… zapracowanego tatę, o rozmowach choinkowych ozdób w pudłach na stryszku, o niespodziewanym gościu, spotkaniu z aniołem i zagubionej kotce, która w wigilię znalazła dom.”

Muszę przyznać, że do tej pory gdy patrzę na Opowieści Wigilijnej Gwiazdki, to jestem pod ogromnym wrażeniem. Zresztą treść także jest niesamowita, ale po kolei. Pierwsze co od razu zachwyca jest świetna oprawa i nie chodzi mi tu tylko o ilustracje, ale także o fakt iż jest ona twarda i jednocześnie taka lekko poduszkowa. Oczywiście grafika umieszczona na niej jest jak najbardziej świąteczna oraz nastrajająca do tego aby jak najszybciej zapoznać się z środkiem. No właśnie, a co tam znajdziemy? Oczywiście nie tylko ciekawe, wesołe, a czasami także lekko wzruszające opowiadania, które idealnie oddają magię świąt Bożego Narodzenia, ale także króciutkie i tematyczne wierszyki, które dziecko bardzo łatwo może zapamiętać. Wracając jednak do tych nieco dłuższych form… Ich autorzy nie tylko doskonale oddali emocje i uczucia wśród których najczęściej przewijała się radość, nadzieja, miłość i słodkie niecierpliwe oczekiwanie, ale także pokazali wiele polskich tradycji, które praktycznie we wszystkich domach są po dziś dzień kultywowane. Pisarze ukazują zarówno dzieciom jak i dorosłym, że nigdy nie powinno się rezygnować z marzeń, bo wystarczy tylko odrobina nadziei oraz wiary aby zdarzył się nawet najmniejszy cud lub żeby jakieś marzenie doczekało się spełnienia.

Podsumowując. Opowieści Wigilijnej Gwiazdki to idealna książeczka, nie tylko na świąteczne dni, ale także do poczytania od tak sobie w każdym dniu. Oczywiście Boże Narodzenie tym bardziej uwidacznia magię tekstów w niej zawartych jednak i bez tego jest ona wyczuwalna. Gorąco polecam każdemu bez względu na wiek!

Magia świąt w słowach zaklęta!

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia mają dla mnie wielkie znaczenie i są nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Otóż mój prawie trzyletni syn jest już na tyle świadomy, że atmosfera tych świąt, wszystkie rytuały i tradycje pozostaną w jego pamięci (a przynajmniej większość). W związku z tym od jakiegoś czasu staram się mu opowiadać o wszystkim, co jest związane z Bożym Narodzeniem. Chciałabym, aby jego pierwsze wspomnienia były białe, ciepłe, pełne tradycyjnych potraw, oświetlonej choinki, śpiewania kolęd i niezapomnianych wrażeń. Już Mikołaj był w naszym domu dużym wydarzeniem, do którego przygotowywaliśmy się z mężem z radością godną dziecka. W nocy z wypiekami na twarzy podrzucaliśmy prezenty, by potem rano oczekiwać na reakcję Tymka.

Wiadomo, że dla tak małego dziecka pewne rzeczy są jeszcze mało zrozumiałe i wtedy bardzo pomocne stają się książeczki o typowo świątecznej tematyce, przybliżające tradycje w sposób bardzo prosty i adekwatny do wieku najmłodszych.
Opowieści wigilijnej gwiazdki zadecydowanie należą do moich faworytów. Piękna puchowa okładka, przywodząca na myśl biały śnieg za oknem, mnóstwo kolorowych ilustracji, całą plejadę bohaterów ( Mikołaj, renifer Rudolf, Elfy, anioły, dobre dzieci, przyjazne zwierzątka) oraz, co najważniejsze, aż sto dwadzieścia cztery strony ciekawych opowiadań zróżnicowanych pod względem tematycznym i objętościowym. Motywem przewodnim każdego z nich są oczywiście święta. Mamy tu opowiadania bardzo wesołe, pouczające, wyjaśniające i takie, które wzruszają do łez. Od Mikołaja czytałam Tymkowi codziennie jedną bajkę na dobranoc i dziś właśnie dobiliśmy do końca. Od jutra jednak zaczynamy od początku i będziemy czytać cykl bajeczek o Julci, która miała bardzo dobre serduszko i pomagała wszystkim jak tylko potrafiła. Za dobre uczynki spotkała ją wielka nagroda. Mogła osobiście poznać Mikołaja, elfa Grosika i renifera Rudolfa. Mimo, że w większości opowiadania są dosyć długie, ani trochę nie nudzą. Byłam szczerze zdziwiona, kiedy Tymek słuchał z wypiekami na twarzy i oglądał piękne ilustracje, których Agata Nowak nie poskąpiła w tej książce. Tylko raz zdarzyło się, że biedak zasnął w połowie. Oczywiście nic nie stracił, ponieważ następnego dnia czytaliśmy tę bajkę jeszcze raz.

Opowieści wigilijnej gwiazdki są pracą zbiorową kilku autorów: Mariusza Niemyckiego, Danuty Zawadzkiej, Lecha Zaciury, Hanny Kowalewskiej-Pamięta i Renaty Opali. Wszyscy oni zadbali o to, aby nasze pociechy dowiedziały się jak najwięcej o świętach i nie mam tu na myśli tylko Mikołaja i prezentów. Ta książeczka uwrażliwia dziecko na szereg różnych problemów. Są tam opowiadania o rodzinach, których nie stać na wystawną kolację wigilijną i prezenty dla dzieci, o dziewczynce, która jest bardzo chora i porusza się na wózku, o zwierzętach, które marzną w zimie i nie mogą znaleźć pożywienia. Oczywiście te poważniejsze tematycznie bajki przeplatane są tymi weselszymi, o przygodach Mikołaja, którego słaby wzrok rozpętał wielką aferę o sanie, o Marcinie, który stracił ząb mleczny podczas bitwy na śnieżki, wreszcie o zwierzętach, które w wigilijny wieczór potrafią mówić ludzkim głosem i z tego powodu spotykają się ze sobą, aby złożyć przysięgę na cały kolejny rok.
Wszystkie opowieści są pełne magii, świątecznego ciepła i dobroci. Uroku dodają im kolędy i wierszyki Renaty Opali, które oddzielają od siebie bajki różnych autorów. Wydaje mi się, że ta książka, to idealna lektura na grudniowe wieczory i przedświąteczny czas. Wprawi w niepowtarzalny nastrój wszystkie dzieciaki, ale urzeknie też dorosłych, którzy z rozrzewnieniem wspomną piękne czasy, kiedy jeszcze sami wierzyli w świętego Mikołaja.

Boże Narodzenie to moje ulubione święta. W tym czasie uwielbiam w zasadzie wszystko począwszy od przedświątecznej gorączki związanej z zakupem podarunków dla bliskich, poprzez wielkie przygotowania, wesołe prace plastyczne z moim dzieckiem, a na samym świętowaniu skończywszy. Kocham tę atmosferę, nastrój, napięcie przed rozpakowywaniem prezentów, wspólne posiłki, kolędowanie. Zresztą co ja Wam tu będę opowiadać, wszyscy chyba doskonale wiecie o czym mówię.

Na te święta czeka się cały rok, a gdy nadchodzi grudzień wszystko kojarzy nam się z gwiazdką. Moje dziecko także z utęsknieniem czeka na święta. I cieszę się, że nie tylko Mikołaj i prezenty zaprzątają jej myśli. Alicja cieszy się, gdy całą rodziną idziemy do mojej mamy, gdy spotykamy tam wujka, ciocię i kuzynkę... Gdy siedzimy razem przy stole, słuchamy kolęd. Moje dziecko uwielbia gdy wszystkie światła są pogaszone i gdyby nie wesoło mrugające światełka na choince byłoby zupełnie ciemno. Muszę przyznać, że ja też bardzo to lubię ;)

Tak więc wszyscy z utęsknieniem czekamy na 24 grudnia i snujemy wiele planów. Zakupy mamy już w zasadzie zrobione, wszystkie prace domowe dokładnie zaplanowane. Pozostaje nam jedynie czekać na ten wielki dzień. A żeby sobie to oczekiwanie umilić czytamy z moją Alą historyjki związane właśnie z Bożym Narodzeniem. I takie własnie opowiadania znalazłyśmy w tej oto ślicznej książeczce.

Opowieści wigilijnej gwiazdki to zbiór krótkich bajeczek o bożonarodzeniowej tematyce. Każda z nich przepełniana jest tą świąteczną atmosferą. A historie zawarte w książeczce są przepełnione ciepłem i dobrocią. Wierzcie mi, że cudownie się je czyta nie tylko przed snem, ale o każdej porze dnia.

A przeczytamy tu o Julci i gościu wigilijnym, o skradzionych saniach Świętego Mikołaja, o nietypowym liście małego bałwanka, o przygotowaniach ozdób świątecznych do Wigilii i wiele wiele innych. A każda z tych historii jest bardzo ciekawa. Jedne opowiadają o bożonarodzeniowych tradycjach, inne dają nam troszkę do myślenia, jeszcze inne bawią lub uczą nasze dzieciaczki wartościowych rzeczy.

Podoba mi się także wydanie tej lektury. Książka ma twardą puszystą okładkę a wewnątrz na śliskim grubym papierze widnieje całe mnóstwo prześlicznych ilustracji, które nie tylko wspaniale uzupełniają i jednocześnie zdobią tekst, ale także zachęcają do lektury małego czytelnika.

Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona. To chyba pierwsza duża książka o tematyce bożonarodzeniowej na naszej półeczce. Ta lektura wspaniale umila nam czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Polecam!

• Święta
  • Posiadam - przeczytane
  • Przeczytane w 2014
  • Skrzat
  • Recenzje 2014
  • Czytane z córką
  • Otrzymana do zrecenzowania

Dodaj cytat z książki Opowieści wigilijnej gwiazdki