Trzynastka na karku

Cykl: Dzienniki Ani Szuch (tom 1)
Wydawnictwo: Akapit Press

Kornelia się odezwała. Jest zakochana. Nie zabujała się, tylko jest zakochana. Tak napisała. Dodała jeszcze, że po raz pierwszy poznaje słodki smak miłości i zastanawiam się, czy to oznacza, że już się całowała. Chłopak Kornelii, zwany przez nią chłopcem ma szesnaście lat i jest muzykiem. Można się było tego spodziewać. Ona jest wyrafinowana na całej linii, jeździ konno, gra na fortepianie, lubi powracać do Pragi, Wenecji i nawet ma chłopaka wyrafinowanego. Ciekawe, na czym on gra? Dziwne, dotychczas przypuszczałam, że tacy ludzie się nie całują i nie chodzą z nikim, dopóki nie skończą osiemnastki. Kornelia ma czternaście i pół roku, a jej chłopak szesnaście. Nie pisała, jak ma na imię. Zaraz ją zapytam. Ania, Nika, Blondi i Paula to zgrana paczka dziewcząt, patrzących krytycznie, nie tylko na świat swoich kolegów, ale również na świat dorosłych.

allison | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 marca 2014

Książkę tę kupiłam mojej chrześniaczce i - jak to już nieraz bywało - najpierw sama przeczytałam.

Spodobał mi się tytuł i to samo mogę powiedzieć o treści.
To niebanalna, zabawna, opowiedziana błyskotliwie historia, której narratorką jest trzynastoletnia dziewczynka - nieobliczalna, ale także spostrzegawcza i bardzo inteligentna.
Dzięki pełnym humoru zapiskom poznajemy jej bliskich, przyjaciółki z podwórka i ze szkoły, nauczycieli oraz wielu rówieśników.

Świat, jaki wyłania się z pamiętnika, obfituje w wiele zabawnych zdarzeń, które skłaniają także do refleksji nad współczesnym modelem rodziny i nad zmianami w naszej obyczajowości.

Polecam i nastolatkom, i ich rodzicom, dziadkom, różnym ciotkom oraz pociotkom:).

Jolantino | 2011-04-30
Na półkach: Chcę kupić, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Przeczytałam w jeden dzień. Podobały mi się bohateki, mimo to denerwowało mnie kilka rzeczy...

1.Jak można tak ignorowaćswoje dziecko?! Rozumiem, że rodzice nie mają czasu. Rozumiem, że czasami plecie głupoty. Mimo to zachowania rodziców Ani zrozumieć nie potrafię.

2.. chyba tylko to. ; )

Natomiast podobało mi się..:

1.Upodobanie do książek Ani
2.Maria Z Parteru
3."Bujaj się, babo!" ; DD

Tą książkę przeczyałam właśnie jak miałam trzynaście lat . Typowa książka młodzieżowa . Jest jak najbardziej przychylna dla nastolatka ;) gdyż jest napisana naszym potocznym językiem :D
Oczywiste jest to że nie mogło tutaj zabraknąć wątka miłosnego . Główna bohaterka jest przekonana na 100 % że jest zakochana . To nie zauroczenie lecz MIŁOŚĆ :D Oj , dużo się działo .... a co dokładnie nie zdradzę wam gdyż sami się przekonacie jak przeczytacie bo na prawdę warto . NIE tylko dla nastolatka który ma 13 lat lecz również dla każdego kto wierzy czy może też zna , miłość od pierwszego wejrzenia i kto wie jak to jest mieć motylki w brzuchu ;)

Polecam !!!!!!!!!

TINA1912 | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Bardzo ciekawa ale przede wszystkim zabawna książka o przygodach czwórki przyjaciółek napisana z perspektywy jednej z nich- Ani. Opisuje wszystkie wady i zalety tego niezbyt szczęśliwego, aczkolwiek niezwykle swobodnego okresu w naszym życiu. Jedynym minusem książki było wiele sytuacji niemożliwych wręcz do zrealizowania w naszym świecie i przy naszym prawie. A może to był właśnie plus? Sami zdecydujcie, czytając.
Ocena:
Postacie 8/10
Fabuła 7/10
Język 7,5/10
Okładka 6/10

Coffie | 2010-11-02

Nie wiem, czemu niektórzy dają jedną gwiazdkę. Chyba, że to nie jest książka w ich stylu.? Ja tam na serio nie wiem i nie będę pogrążać się w otchłań tego tematu. Wyrażę własne zdanie. O! No więc ta książka była ciekawa; fajnie się ją czytało. Ktoś (ktoś, bo mam bardzo słabą pamięć co do tego) mówił mi, że długo się ją czyta i jest trochę przynudnawa. Ale ja, po przeczytaniu jej, tak nie uważam. Bo to jest wspaniała książka (bo napisana przez [panią] Katarzynę Majgier. To jest chyba druga osoba, którą podziwiam. I tu nawet nie chodzi o fabułę, ale o sposób/styl pisania. Polecam (nie tylko tą książkę, ale także inne K.Majgier)!

Kasia | 2013-08-21

„Wiem, że hasło: ,,Nareszcie do szkoły, ale się za nią stęskniłam'', to bluźnierstwo, [...].”

Świetna książka dla młodzieży. Zabawne sytuacje, które poprawiają humor nie mal od razu. Sympatyczne bohaterki zaprzyjaźnione ze sobą na śmierć i życie. Jak najbardziej warto przeczytać tą książkę. Powiem jedno:POLECAM.

Basia | 2012-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Ania Szuch ma niespełna trzynaście lat, denerwujące młodsze rodzeństwo i rodziców, którzy sądzą, że jest niedojrzała i nieodpowiedzialna, oraz pozostałych członków rodziny, przy których łatwo zwariować. Załamać się można! Ale na szczęście dziewczyna ma trzy najlepsze przyjaciółki, Nikę, Paulę i Blondi, z którymi może serdecznie porozmawiać i które zawsze pomogą w potrzebie, oraz pamiętnik, w którym opisuje wszystko, co zdarzyło jej się w życiu. Ale ostatnio ze swoimi przyjaciółkami Ania też nie może wytrzymać... Bo Nika ciągle narzeka na swój wygląd i wagę, Paula ubiera się wyłącznie na czarno i gada o strasznych rzeczach, a Blondi tylko o chłopakach...

Na dodatek mama Niki postanawia wysłać córkę do publicznego gimnazjum, wskutek czego zapisuje ją na różne spotkania z lekarzami, psychologami, przez co dziewczyna nie ma czasu na spotkania z przyjaciółkami. Nika mało załamuje się uwagami matki na temat jej wyglądu i tylko o tym myśli. Ania, Paula i Blondi próbują pomóc swojej...

klaudiabla2 | 2011-09-12
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Cztery przyjaciółki: Ania, Paula, Blondi i Nika niedawno zaczęły szóstą klasę podstawówki. Przeżywają pierwsze miłosne rozterki, dojrzewają. Przyznam, że na początku miałam pewne opory. Wynika to z tego, że nie mogę przekonać się, gdy główna bohaterka jest ode mnie młodsza.
Gdy zaczęłam czytać, czy to za sprawą ciekawej fabuły, czy prostej budowy jaką jest pamiętnik nie mogłam przestać czytać. Problemy przyjaciółek wydały mi się bardzo interesujące. Tylko nie mogłam zrozumieć rodziców dziewczyn, zwłaszcza Ani i Niki. Wmawiali im, że są brzydkie, niczego nie potrafią, przez to miały one kompleksy. Czy normalni rodzice mówią coś takiego swoim dzieciom? No nie wiem, w każdym razie moi nie. Dzisiaj strasznie krótko, za co przepraszam, ale brak mi czasu i weny.

Boska książka! Uwielbiam ją i polecam !!!

Bardzo fajna książka. Przeczytałam ją w wieku trzynastu lat i bardzo mi się podobała i nadal podoba. Napisana łatwym językiem. Bardzo realistyczna. Opowiadająca o problemach nastolatek czyli dorastanie, chłopacy i te sprawy. Książka akurat dla nastolatek.
Polecam.